Vladimir Avatkov: Karabağ sorunu çerçevesinde Türkiye

Kafkassam Uzmanı Yaroslav Samoylov Bengü Türk televizyonun ’da

Hasan Oktay: Çin 5 e bölünmeli

Merkel: Türkiye’de ekonomik istikrarsızlık kimsenin çıkarına değil

Rus ve Türk istihbarat güçlerinden Suriye’de ortak operasyon

Gündem 31 Ağustos 2018
407
MAKEDONYA'DA SINAVSIZ ÜNİVERSİTE

Suriye’de Rus ve Türk istihbarat güçlerinin ortak bir operasyon yaptığı ortaya çıktı. Yapılan ortak çalışmalar sonucunda 3 Şubat tarihinde Suriye’de terör örgütü Heyet Tahrir Şam tarafından düşürülen Rus uçağının pilotu Roman Filipov’un katil zanlılarının isimleri belirlendi.

Rus İnterfaks haber ajansına konuşan bir güvenlik gücü kaynağı, Türkiye’nin yardımları sayesinde zanlıların isimlerini belirlediklerini anlattı. İsminin açıklanmasını istemeyen kaynak, “Olayla ilgili soruşturmanın açıldığı ilk günden bu yana Rusya güvenlik güçleri yabancı meslektaşlarıyla sıkı işbirliği yaptı. Özellikle Türkiye ve Suriye ilgili kurumlarıyla. Onlar bize büyük yardımcı oldu.” dedi.

Bu arada isimleri belirlenen 3 katil zanlısının yakalanması için gerekli çalışmaların başlatıldığı da kaydedildi.

TÜRKİYE, RUS PİLOTUN CESEDİNİ ALMAK İÇİN RUSYA’YA YARDIMCI OLMUŞTU

Öte yandan, Rus yetkililer, daha önce yaptığı açıklamada, öldürülen pilotun cesetini almak için Türkiye’nin yardımcı olduğunu anlatmıştı. Rusya Savunma Bakanlığı’nın bir üst düzey yetkilisi Ria Novosti ajansına yaptığı açıklamada, “Rus askeri istihbaratı Türk meslektaşlarıyla bu konuda sıkı işbirliği içinde ve faal çalışmalar yapmakta. Ve bu çalışmaların neticesi de var.” şeklinde konuşmuştu.

Vurulan uçaktan paraşütle atlayan pilot Filipov, teröristlerin çevresini sarması nedeniyle teslim olmamak için kendisini el bombasıyla havaya uçurmuştu. Kahramanlığından dolayı pilota Rusya Kahramanı unvanı verilmişti.
Fuat safarov kafkassam moskova

Yorumlar