KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Akdeniz’deki savaş öncesi İngiliz kraliçesi Rus lider Putin’e hangi prensesi neden gönderdi?

Akdeniz’deki savaş öncesi İngiliz kraliçesi Rus lider Putin’e hangi prensesi neden gönderdi?

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 12 dk okuma süresi
786 0

1711 Prut Savaşından günümüze değin süre gelen Baltacı Mehmed Paşa ile I. Katerina arasında vuku bulduğu söylenen ilişki, Osmanlı tarihinin belki de en büyük dedikodusudur. Hepimizin bildiği Baltacı Mehmet Paşa 1711 Prut savaşı’nda Ruslarla yaptığı savaşı kazanmış ve Rusya barış istemek zorunda kalmıştır. Ancak bugüne kadar hep tartışa gelinen konu Prut savaşı gerçeği değil Baltacı ve Rus Katerina arasında bir aşk yaşanıp yaşanmadığıdır. Buna benzer bir konu birkaç gün önce Rusya’da yaşandı. Moskova’da bulunan Domodedovo havaalanı, Sheremetyevo havaalanı, Vnukovo havaalanı ve Zhukovsky International havaalanı’ndan birine Londra Heathrow’dan (LHR) kalkan British Airways (İngiliz Hava Yolları)na ait yolcu uçağından İngiliz Kraliyet ailesinden kimliği ve ismi dünya basınından gizlenen çok önemli bir VİP yolcu indi. Dört havaalanından ikisini eleyelim. Çünkü British Airways uçakları sadece Domodedovo (DME) ve Moskova Sheremetyevo havaalanına iniş yapabiliyor. British Airways havayolu şirketine ait British Airways BA 237 numaralı uçak; 28 Ağustos 2018’de Londra (LHR) A321 (G-MEDG) uçuş kodu ile 11.25’te hareket etti ve 2502 km uçuş mesafesinden sonra 16.50’de Domodedovo (DME) iniş yaptı.(1)

İngiltere kraliyet ailesine mensup kimliği gizlenen yolcu daha önce geldiğinden çok daha farklı gizli bir görevle Moskova’da bulunuyordu. Eski Rus casus Sergey Skripal ve kızı Yuliya’nın Salisbury’de sinir gazıyla zehirlenmesinden sonra gerilen ve kopma noktasına gelen İngiliz Rus ilişkilerinin onarılmasına yarayabilecek çok önemli bir bilgiyi Rusya Federasyonu başkanı Vladimir Vladimiroviç Putin’in bizzat şahsına bildirmek gibi diplomatik bir misyonu vardı. Kraliyet ailesinden olmasına rağmen bu tür işler için ismi pek geçmediğinden dikkat çekmeyeceği düşünülmüştü. Bu kraliyet ailesi üyesi kimdi? Şimdi soru şu? Neden mevcut İngiliz hükümetinden bir bakan veya diplomat değil de neden kraliyet ailesinden birisi bu iş için tercih edildi? Bunun birkaç nedeni var. Birincisi Akdeniz’deki savaş ortamında resmi bir ziyaretin fazlasıyla göze batacak olması. İkincisi Putin’e verilen yüksek değerin gösterilmesi. Bir diğer sebepte Rus çar handanı ile İngiliz kraliyet ailesinin yakın akrabalığı. 1613’te başlayan Rusya’daki Romanov Hanedanlığı kendini bir Avrupalı hanedanlık olarak inşa etme konusunda oldukça kaygılıydı ve kurulduktan bir-iki nesil sonra kadınları Rus asilzadeleri olduğunda (ya da I. Petro örneğinde Litvanyalı bir barmeyd) Almanlarla evlilikler ayarlandı: III. Petro Holstein-Gottorp, II. Katerina Anhalt-Zerbst ailelerinden üyelerle evlendi. Son olarak da II. Nikola Hessen-Darmstad’dan Alexandra ile evlendi. Son Romanov üyesinin %2,5 oranında Rus kanına sahip olduğuna inanılmaktadır ki bu bile kuşkuludur. II. Katerina’nın III. Petro ile evliliği tam bir felaketti; evlendikleri zaman her ikisi de çok küçüktü (balayında Petro yerde oyuncak askerlerle oynuyordu). II. Katerina’nın ise âşıkları vardı (hatta bunlardan biri, Orlov Kontu, III. Petro’nun kafasına bir iskemleyle vurup öldürmüştü).(2)

22 yıllık evliliği süresince dokuz çocuk doğuran Kraliçe Viktorya çocuklarını kendi seçtiği kişilerle evlendirmiş ve aralarında Alman Kayzeri II. Wilhelm”in de bulunduğu bir çok torun sahibi olmuştu. Oğlu Edinburg dükü Prens Alfred, Rus Çarı”nın kızı Grandüşes Marie ile evlenmişti. 19. yüzyılda Fransa ve bazı ülkeler hariç, Rusya dahil neredeyse bütün krallık hanedanları İngiliz tahtıyla akrabaydılar. Rus İmparatoriçesi Alexandra Feodorovna; Kraliçe Victoria’nın torunuydu. Bu kan bağları göz önünde bulundurulduğunda Kraliçe kendi soyundan birisini göndererek Rusya ile akrabalıklarına vurgu yaptığı ve Rusya yönetiminde payları olduğunu ihsas ettiriyor denilebilir. Putin 2003’te Londra temasları sırasında İngiliz kraliyet prosedürü hiçe saydı ve İngiltere Kraliçesi 2’nci Elizabeth’i 14 dakika bekletmişti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 90 yaşına giren İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in doğum gününü her yıl atlamadan kutlayan liderlerden.(3)
Gönderilen kraliyet aile üyesinin kimliğine gelince neden Putin’i Baltacı Mahmet Paşaya benzettiğim anlaşılabilir? Önce Moskova’da Kraliçenin ulağı prens değil! Kraliyet ailesinden bir prenses. Bu prensesin kim olduğunu belirlemek ise neredeyse 10 bilinmeyenli denklemi çözmek kadar zor. Kraliçe Elizabeth’in dört çocuğundan sekiz torunu var. Sadece İngiltere’de değil, pek çok Avrupa ülkesinde de kuzenler ve yeğenler bulunuyor. Prenses Beatrice ve Prenses Eugenie Kraliçe’nin torunları; Prens Andrew ve York Düşesi Sarah Ferguson’un kızları. Kraliçe’nin kızı Anne’den olan torunu diğer kız torunu ise Zara Phillips.(4) Prenses Beatrice ve Prenses Eugenie’ın anneleri Sarah Ferguson; Türkiye’de 2008 yılında bir çocuk yurdunda kimliğini saklayarak gizli çekim yapan ve hakkında dava açılan kendi ülkesinde de karıştığı skandallar ve kraliyet ailesinin “istenmeyen kişisi” olmasıyla biliniyor.(5) İşte Kraliçe’nin Putin’e gönderdiği elçi Sarah Ferguson’un iki kızından biri olan Prenses Beatrice. 25 Kasım 2017’de İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in torunu Prenses Beatrice, Türkiye Girişimcilik Vakfı’nın (Girvak) Zorlu Raffles’taki gecesine katılmıştı.(6) Beatrice Elisabeth Mary Mountbatten-Windsor, Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda prensesi. 8 Ağustos 1988 Londra doğumlu. Asalet unvanı ve ayrıca Kraliyet ailesinden olduğundan kendisine hitap edilirken ”Her Royal Highness / Prenses Hazretleri” ifadesi kullanılır. Beatrice Britanya taht sıralamasında 7. Sırada yer alıyor. Annesiyle beraber hümanist projeleri desteklemektedir. Bu bağlamda 2002’de henüz 14 yaşında iken Rusya’da HIV-Virüsü taşıyan çocukları ziyaret etmişti.(7) O yıllarda her yıl yaklaşık 200 bin kişinin HIV virüsü kaptığı, bir milyon kişinin AIDS virüsü taşıyıcısı olduğu Rusya’da, büyük bir tehlike haline gelen bu hastalığa karşı etkin tedavi yöntemlerinin bulunması ile ilgiliydi. Çünkü Rusya’da 1 milyon AIDS virüsü taşıyıcısı vardı. Hastalığın tedavisi için Rusya’nın da en az yılda 65 milyon dolara ihtiyacı olduğu belirtilmişti.(8)

Rusya Sağlık Bakanlığı’na bağlı İmunoloji (Bağışıklık) Enstitüsü AIDS Merkezi’nden Rahim Haitov da AIDS’e karşı ilaç geliştirdiklerini, ”AIDS’e yol açan HIV virüsünün çökerttiği vücut bağışıklık sistemini yeniden harekete geçiren” bu ilacın ön testlerden geçtiğini ve klinik testlerinin yapılmakta olduğunu açıklamıştı.(9) İngiliz Kraliyet ailesinden Sarah Ferguson ve kızı Prenses Beatrice’ın son derece insancıl ve masumane görünümlü bu ziyaretlerinin perde arkasındaki asıl neden HİV virüsü kapan Kraliyet ailesinden ismi saklanan birisinin Rusya’daki kliniklerde tedavi olabilirliğini ve tedavi yöntemlerinin etkisini araştırmak amaçlıydı. 2002’de Rusya’nın ajandası oldukça göz doldurucuydu.

Rusya-ABD ilişkileri imzalanan silahsızlanma ve işbirliği anlaşmaları ile gelişirken, Rusya, 2002’de NATO ile bir ortaklık konseyi kurarak NATO’nun karar mekanizmalarında söz sahibi oldu. Çeçenistan’da insan haklarının ihlal edildiği suçlamaları, ABD’ye düzenlenen 11 Eylül saldırıları sonrasında terörle mücadele kavramının öne çıkmasına paralel olarak duruldu. 2002’de ondört yaşında annesiyle Rusya’ya uçan Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda prensesi Beatrice Elisabeth Mary Mountbatten-Windsor yeniden Rusya’da. Hem de Akdeniz’deki ve İdlip’teki savaş öncesi. Zamanlama müthiş. Türkiye, garantör olduğu çatışmasızlık bölgesi İdlib’e karşı Rusya destekli bir saldırıya karşı çıkıyor. Çünkü bu saldırının büyük bir göç dalgası başlatacağını çok iyi biliyor. Ancak Ankara, aynı zamanda, ABD ile son dönemdeki ticari yaptırımlarla yoğunlaşan ve giderek artan bir anlaşmazlığa girmiş durumda ve Moskova ile Tahran’a yakınlaşıyor. ABD’nin Suriye savaşında büyük bir tırmanmaya girişmesinin bir diğer nedeni, Trump yönetiminin iç siyasi krizi. ABD’nin Suriye’de büyük bir askeri tırmanmaya girişmesi, Trump’a, başkanlığına yönelik saldırıları azaltma olanağı sağlayacaktır. Bu, aynı zamanda, hızla bölgesel ve küresel bir savaşa dönüşebilecek bir askeri çatışma tehlikesini gündeme getirecektir.

ABD ve müttefikleri, Suriye’ye karşı yeni bir büyük saldırı eylemini gerekçelendirip gerçekleştirmek için gerekli tüm unsurları sistematik olarak devreye sokuyor. ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ile Britanyalı ve Fransız yetkililer tarafından yapılan ve hükümetlerinin Devlet Başkanı Beşar Esad yönetiminin Suriye’nin İdlib vilayetinde herhangi bir şekilde kimyasal silah kullanmasına karşı sert biçimde misilleme yapacağına ilişkin uyarıların ardından geldi. Rus hükümeti, Britanya tarafından eğitilmiş “uzmanlar”ın, Suriye hükümetine yönelik ABD, Britanya ve Fransa saldırılarına bahane sağlamak için tasarlanmış bir “kimyasal saldırı” tezgâhlamak amacıyla İdlib’e gönderildiğini saptayan bir bilgiye sahip olduğunu iddia etti.(10) Rusya’nın Baltacı Mehmet Paşası Vladimir Vladimiroviç Putin ile Katerina konumundaki Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda prensesi Beatrice Elisabeth Mary Mountbatten-Windsor, Kremlin Sarayındaki bir akşam yemeğinde ne konuştular? Ben de sizin kadar merak ediyorum.

Bakınız:
1- https://www.flightradar24.com/data/flights/ba235
2- https://www.gzt.com › yazarlar › Prof. Dr. Norman Stone
3- https://www.bbc.com/turkce/haberler/2013/11/131130_putin
4- https://www.bbc.com/turkce/multimedya/2011/04/110415_gallery_other_royals
5- https://t24.com.tr/haber/skandallar-dusesi-sarah-ferguson-londra-aa,191816
6- https://www.aksam.com.tr/magazin/ingiltere-prensesi-turkiyede-c2/haber-682486
7- https://tr.wikipedia.org/wiki/Beatrice_Mountbatten-Windsor
8- https://www.mynet.com/rusyada-her-yil-200-bin-kisi-hiv-virusu-kapiyor-110100004368
9- http://www.hurriyet.com.tr/gundem/rusyada-aids-calismalarinda-ilerleme-38433130
10- http://www.wsws.org/tr/articles/2018/08/31/syri-a31.html

Ömür Çelikdönmez
Twitter:@oc32oc39

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir