KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Rus Filosunun Akdeniz Seferi

Rus Filosunun Akdeniz Seferi

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
380 0

15 Ekim’de (2016) Rusya’nın Kuzey Filosuna bağlı olan “Amiral Kuznetsov” uçak gemisini Akdeniz’e doğu yola çıktı. 50’ye yakın savaş uçağı ve saldırı helikopterleri ve bombardıman uçağını taşına kapasitesine sahip “Amiral Kuznetsov” uçak gemisine bir de “Pyotr Velikiy” ağır nükleer kruvazör, “Severomorsk” ve “Koramiral Kulikov” gibi büyük savaş gemileri ve destek gemileri eşlik etti.

Akdeniz seferine çıkan “Amiral Kuznetsov” uçak gemisinde modern MiG-29KR, MiG-29KUBR, Su-33 savaş uçakları ve Ka-52K “Katran” keşif ve saldırı helikopterleri bulunmaktadır. “Amiral Kuznetsov” uçak gemisi ve eşliğindeki diğer savaş gemileri Ocak 2017’ye kadar Akdeniz’deki Rus filosuna katılarak Suriye operasyonuna aktif destek vermesi bekleniyor.

Akdeniz’e doğru ilerleyen Rus filosu Kuzey denizlerden çıkarak Avrupa kıyılarından geçmesi Rusya’nın dünyaya gücünün sergilemesi açısından sembolik öneme sahiptir. Özellikle de diğer güzergâhların bulunmasına rağmen İngiltere ve Fransa’yı ayıran La-Manch körfezi, ya da nam-ı diğer İngiliz Kanalı’ndan geçerek ilerlemesi Londra ve Paris’in dikkatini üzerine çekmiştir. Bu suyollarını bilerek tercih eden Moskova, deniz gücünü sergileyerek Rusya’nın büyük güçlerden biri olduğunu kanıtlamaya çalışmaktadır.

Uçak gemisi ve kruvazörlerden oluşan Rus filosunun Akdeniz’e inmesinin diğer bir sebebi ise Rusya’nın Suriye’deki pozisyonunu güçlendirmek ve operasyonlara yön vermektir. Bunun temelinde öncelikli olarak Suriye’deki Tartus limanın Rus savaş uçaklı ve hava savunma sistemleriyle korumak yatmaktadır. Suriye kıyılarında var olan Rus deniz kuvvetlerine ilave yapılması ve bunun ilk etapta 2017 yılının başına kadar sürdürülecek olması, Suriye’deki savaşın yön değiştireceğiyle ilişkilidir. Özellikle Irak’ta başlatılan operasyonlar bunu belirleyecektir. IŞİD’in Suriye’ye doğru çekilmesi Suriye’deki savaşın yoğunlaşmasına neden olabilir. Çatışmaların şiddetlenmesi Rusya’nın üslerine yönelik saldırıların artmasına da sebep olabilir. Diğer bir konu ise, IŞİD’in zayıflaması ve Suriye’de krizin çözümüne ilişkin görüşmelerin tekrar başlaması durumunda Rusya bölgedeki varlığıyla görüşme masasında tekrar güçlü kalmayı amaçlamaktadır.

Ayrıca Suriye Rusya’nın hem eski hem de yeni silahlarının test edilmesi için bir poligon haline gelmiştir. Rusya’nın “Amiral Kuznetsov” uçak gemisinde bulunan ve modernize olan MiG-29KR, MiG-29KUBR, Su-33 savaş uçakları ve Ka-52K “Katran” keşif ve saldırı helikopterleri Suriye operasyonlarında testini başarılı bir şekilde geçmesi durumunda eskilerinin yerine geçmesi bekleniyor.
Sabir Askeroğlu

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir