KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Azerbaycan
  4. »
  5. Ruhi revana sığmaza – Sami Yusuf “Nesimi”

Ruhi revana sığmaza – Sami Yusuf “Nesimi”

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
533 0

Azerbaycan o, kadar zengin bir ülke ki,her alanında insanları hayran bırakıyor. Benim için bir ülkenin tanınmasında önemli olan 3 şey var. 1 Ülkenin yürütdüğü siyaset, 2 ülkeni dünyaya tanıdan kültürü “müzik,folklor,edebiyyatı,şarkıcıları,sanatçıları” ve.s 3 ülkeni ve bayrağını uca yapan sporu. Eğer bu 3 alan büyük başarıya ulaşırsa ülkenin tanıtımıda büyük olur. Bizim edebiyyatımızda çeşitli yazarlar var ki, insanlığa çok güzel şekilde hitab ediyor.

İmameddin Nesimide işte bu tür ruha hitap edən büyük yazarımızdır. Azerbaycanın Şamaxı eyaletinde doğulmuş Seyid Əli İmadəddin Nəsimi günün en zor şartlarına boyun eymeyenlerden biriydi.Nesimi’yi anlamak Allahın varlığını tüm kalbine duymakdır. Zaten gününün çok zor şartlarındada tek Allahlığı tüm varlığıyla savundu. Onun yazdıkları, günümüzde çok sık şekilde bilinmekle yanaşı dünyanın en büyük müzelerinde saklanıyor.

Azerbaycanın Cumhur Başkanı sayın İlham Aliyev 2019 yılını Nesimi yılı olarak ilan etdiyinde çok farklı,çeşitli alanlarda bir daha Nesimiye karşı sevgini görmüş olduk. Bu olaylardan biride 30 Haziran’da Azerbaycan’da 43-cüsü düzenlenen (UNESCO) Dünya Mirası Komite toplantısı gerçekleşdi. Bu büyük toplantını açılış konserinde dünyaca ünlü Azerbaycanlı sanatçı Sami Yusuf’da çıkış etdi. İzleyenleri hayran bırakan hazırlamış olduğu Nesimi kompozisyası büyük ilgi gördü. Büyük kompozisyonda Sami Yusufla yanaşı Azerbaycanın devlet sanatçıları Tayyar Bayramov ve Aşıq Samire’de yer aldı. Dün youtube’da izleyicilere sunulan muhtaşem kompozisyona 24 saat içerisnde 358 binden fazla seyirci izledi.
Arzu Bayramova

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir