KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Özbekistan İzlenimlerim

Özbekistan İzlenimlerim

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
439 0

15 yıl aradan sonra vatan gibi özlediğim topraklara, güzel ve güneşli Özbekistan’a yapmış olduğum ziyaret sona erdi. Özbekistan ile ilgili fikirlerimi gördüğüm güzellikleri içinizi ısıtacak bir nebze sıcaklık olması dileği ile sizlerle paylaşmak istedim.
Öncelikle orada Umudu gördüm. Aynı dileğe doğru atılan, topluca vuran yürekler gördüm. Halkının duasını alan bir başkan gördüm. Tanıştığım tüm Özbekler yeni Cumhurbaşkanları Mirziyaev’e duacı. Bütün bir milletin dualarını ve desteğini arkasına almış Şevkat Mirziyaev. Yapmış olduğu reformlar çok kısa sürede Özbekistan’da önemli gelişmelere yol açmış. Zihniyet tamamen değişmiş.
Zaten Özbekler tarih boyunca Orta Asyanın Bekleri, beyleri olmuşlardır. Yeni başkanlarının yönetiminde bu sıfatı yeniden çok kısa sürede yakalayacakları açıkça görünen bir gerçeklik. Batı kaynaklı kuruluşların yapmış olduğu araştırmalar sonucu , eski yönetimde bile Özbekistan ekonomisinin 2035 yılında Kazakistan’ı geçeceği rapor edilmişti, bence bu süre 2023 lere kadar düşecek gibi görünüyor.

Halk kendi potansiyelinin çok farkında ve şimdiden inanılmaz işlere imza atmış durumdalar. Sadece şimdi anlatacağım örnek bile durumu anlatabilir.. Dizel yakıtla çalışan büyük motorlu araçları (Kamyon, Tır, Traktör iş makinaları..) gazla hem de doğal gazla çalışan araçlara çevirmişler ve bunu kendileri yapmışlar. Teknolojisini kendileri geliştirmişler.( Türkiyede yok  ) Çok çalışkanlar, kesinlikle çalışmaktan kaçmıyor. Sabah saat 5 tede işçileri görüyorsunuz sokaklarda çalışan, gece 12 de de…..
Neyse bugünlük bu kadar vaktim oldukça izlenimlerimi paylaşacağım.
Tayfun Tanju Kara

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir