KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. MİT Müsteşarı Fidan Suriye istihbarat başkanı Ali Memlük’le ne görüştü?

MİT Müsteşarı Fidan Suriye istihbarat başkanı Ali Memlük’le ne görüştü?

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 7 dk okuma süresi
522 0

ABD Suriye de izlediği politikasını değiştiriyor değil, değiştirdi bile. Suriyeli muhaliflere desteğini geçen yıl sonlandıran ABD’nin ‘Ortadoğu’yu parçalama’ planının Suriye’de çöktüğünü, gölge CIA olarak bilinen Stratfor ilan etmiş, kurum ‘Suriye’de savaş sonuçlandı’ demişti. Son bir gelişmede ABD İç Güvenlik Bakanlığının, “Geçici Koruma Statüsü” altında ülkede yaşayan 7 bin Suriyelinin durumunun korunacağını, ancak 31 Mart’tan itibaren aynı statüde yeni başvuru almayacağını duyurması. Ayrıca ABD Ulusal İstihbarat Direktörü (DNI) Daniel Coats, Senato İstihbarat Komitesi’ndeki oturumda senatörlere ABD İstihbarat Topluluğunun Dünya Genelinde Tehditler Değerlendirmesi başlıklı raporu sundu.
Coats raporunda “İsyancılar muhtemelen çatışmayı en azından önümüzdeki bir yıl daha sürdürecek gücü koruyacak” denildi. Bu rapor artık isyancıların Esad’ı devirebilecek güçlerinin olmadığını ifade ediyor olmasından dolayı önemli.

Politika değişikliği bunlarla sınırlı değil. ABD yeni Suriye temsilcisi olarak John Hannah’ı atadı. Serdar Turgut Hannah’ın ilginç ve tecrübeli bir isim olduğunu söylüyor. Hannah daha önce George Bush’un Başkan Yardımcısı Dick Cheney’nin bölgeden sorumlu ulusal güvenlik danışman yardımcılığında bulunmuş.
Pentagon’daki “Uzun Vadeli Politikalar” adlı Neo-Con’cu birimle de yakından çalışmış. Soyadına bakılırsa Yahudi asıllı. Hannah iflah olmaz bir Recep Tayyip Erdoğan düşmanı. Bu düşmanlığını belirttiği bir çok köşe yazısı var.

ABD Şam yönetimi ile uzun zamandır üstü örtülü temas halinde. Suriye’de bulunan bazı güvenlik ve istihbarat kaynakları, ABD’nin, terör örgütü PKK’nın Suriye kolu PYD/YPG’li kent milislerini “Muhaberat” olarak bilinen Suriye istihbarat servisine sızdırdığını iddia etti. Amerikalılar istihbarat bilgi paylaşımıyla Beşar Esad’a kendilerini affettirmek istiyor. Bu değerlendirmeden hareketle Washington ve Şam arasında diyalog kanallarının açık tutulduğu söylenebilir. ABD Rakka operasyonu sürecinde terör örgütü DEAŞ ile görüşmeler yapılarak örgüt mensuplarının tahliyesi ile gündeme gelmişti. ABD, Suriye rejiminin siyasi pozisyonunu anbean takip etmeyi ve Rusya ile İran’ın ülke içindeki saha hareketliliğini izlemeyi amaçlıyor.

MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın, Lazkiye’deki Hmeymim üssünde Suriye Ulusal Güvenlik Bürosu Başkanı Ali Memlük’le bir görüşme gerçekleştirdiği iddia edildi. Suriyeli araştırmacı gazeteci Nizar Nayouf’un, MİT Müsteşarı Hakan Fidan liderliğindeki bir heyetin, Lazkiye’nin Ceble bölgesinde yer alan Hmeymim askeri üssünde Suriye Ulusal Güvenlik Bürosu Başkanı Ali Memlük beraberindeki bir heyetle görüşme düzenlediğini ileri sürdü.Görüşmede Afrin operasyonunun ele alındığı belirtiliyor.

19 Ekim 2017’de ‘Suriye’de yeni terör örgütü ve kaçırılan gazeteciler diplomasisi!’nden söz etmiş, “CIA Direktörü Mike Pompeo ile Suriyeş Ulusal Güvenlik Bürosu’nun başkanı Ali Memlük diyaloğu yakın bir zamanda ABD’nin Suriye politikasının değişeceğinin sinyali olarak yorumlanabilir. Mayıs 2015’te İngiliz Daily Telegraph gazetesi, Suriye’nin üst düzey istihbarat yetkililerinden Ali Memlük’ün, “aracılar vasıtasıyla Türk istihbaratıyla iletişime geçip darbe planı yapma” şüphesiyle ev hapsine atıldığını yazmış, Suriye’de, “Türkiye’deki Milli Güvenlik Kurulu’na (MGK) benzer bir yapı olan Ulusal Güvenlik Bürosu’nun başkanı” Ali Memlük’ün Sünni olduğu, Şii İran Devrim Muhafızları’yla, Lübnan’daki Hizbullah’ın gücü elinde bulundurmalarına karşı çıktığı belirtilmişti. CIA Direktörü Mike Pompeo’nun, 2012’de Suriye’de kaybolan ABD’li gazeteci Austin Tice’ın serbest bırakılması için Suriye istihbaratının başındaki Ali Memlük ile gizli bir görüşme yaptığı biliniyor. Austin Tice’ın kurtarılması ABD ile Suriye arasında yeni bir sürecin başlamasında milat kabul edilecek. Senaryoya göre Tice planlandığı gibi ülkesine döndüğünde ABD Başkanı Donald Trump, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı arayacak ve böylelikle Suriye yönetimini üstü örtülü şekilde meşru gördüğünü kamuoyuna ilan etmiş olacak.” demiştim. Yakın bir zamanda Trump ve Esad telefon görüşmesi haberlerini okursanız şaşırmayın. Çünkü MİT Müsteşarı Hakan Fidan liderliğindeki heyetin, Lazkiye’nin Ceble bölgesindeki Hmeymim askeri üssünde Suriye Ulusal Güvenlik Bürosu Başkanı Ali Memlük beraberindeki heyetle görüşmesi, önümüzdeki günlerde önemli gelişmelerin olacağını gösteriyor. Rus istihbaratının 3 önemli ismi gizlice Washington’a geldiği ve
CIA Başkanı Pompeo
aracılığyla Beyaz Saray’a önemli mesajlar ilettiği biliniyor. Esad rejiminin Cenevre görüşmelerine katılabileceği de Rusların Amerikalılarla paylaştığı bilgiler arasında. Bu bilgiler ışığında Münbiç üzerinden Türkiye ABD yakınlaşmasının Rusları rahatsız etmeyeceği ve konjuktüre denk düştüğü söylenebilir. Eğer MİT Müsteşarı Hakan Fidan Lazkiye’deki Ruslara ait Hmeymim üssünde Ali Memlük ile görüştüyse, bu üçlü bir görüşme olmuştur. Washington’a Suriye ile ilgili mesaj götüren Rus istihbaratçıların Hakan Fidan’a da temasları hakkında bilgi verdikleri ve Suriye istihbarat başkanı Ali Memlük’le Amerika’ya uçtukları Ankara’nın bilgisi dahilinde.

Ömür Çelikdönmez
Twitter:@oc32oc39

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir