KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. PUTIN SEÇIMLERDEN ÖNCE YOLSUZLUKLA MÜCADELEYE MI BAŞLADI?

PUTIN SEÇIMLERDEN ÖNCE YOLSUZLUKLA MÜCADELEYE MI BAŞLADI?

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 7 dk okuma süresi
355 0

Şubatın başından itibaren Rusya’nın bazı bölgelerinde rüşvetle mücadele ediliyor.
Bundan dolayı siyaset bilimcilerin ve gazetecilerin, bir sürü bu konu üzerine sorular ve cevaplar kafalarında oluştu.
En başta olan sorulardan biri, neden seçimlerden önce böyle bir şey yapılmasına karar verildi?
Siyaset bilimcilerin bu konu üzerine cevapları ikiye ayrılmakta, bazılarına göre şuan Putin kendine güven kazandırmaya çalışmakta, bundan dolayı seçimlerden önce böyle bir şey yapmaya kalktı. Bazılarıda zaten o bölgede 2012’seçimlerinde % 92,85 oyu Putin aldı ve o bölgede zaten Putin’a olan güvenin yüksek olduğunu söylemekte.
Son günlerde herkes bu konu üzerinde sadece tahminlerini söylerken, diğer yandan Rusya’nın Eski Hükümetinde çalışanlar hapse gönderilmeye devam etmekte.

Dağıstan, Sakhalin ve Habarovsk

Dağıstan’ın eski hükümetin hapse gönderilmesiyle başlayan ilk rüşvetle mücadele adımlar Sakhalin’e ve Habarovsk Bölgesine kadar geldi.
Sakhalin’in eski hükümetinde çalışanların durumu şöyle:
Sakhalin bölgesinin eski başkanı Aleksandr Horoşavin, çok sayıda rüşvet ve kara para aklamadan suçlanarak 500 milyon ruble para cezasına ve 13 yıllık hapse çarptırıldı. Eski vali yardımcısına Andrei Ikramov’a, mahkeme 171 milyon ruble para cezası ve dokuz buçuk yıl hapis cezasını verdı. Sakhalin hükümetinin eski genel başkan yardımcısı Sergey Karepkin sekiz yıl hapise ve 4 milyon ruble cezaya çarptırıldı. Eski Sakhalin Tarım, Ticaret ve Gıda Bakanı Nikolay Borisov ise tutuklandığından itibaren savcılıkla işbirliği yapmaya başadı, daha sonra N. Barisov’un sadece bir kez rüşvet aldığı öğrenildi, mahkeme tarafından Barisov’a 2.5 milyon ruble cezası verildi. Tüm tutuklular maksimum güvenlikli olan hapishaneye gönderildi.

Habarovsk Bölgesinde durumlar aynı. Günümüzde eski inşaat bakanı Andrey Popov
2 yıl sivil hizmet çalışmasından uzaklaştırıldı, bunun dışında Papov’a mahkeme beş buçuk yıl hapis cezasını verdi.

“Dağıstan” son 10 gün içinde tüm rusya haber ajansların gündeminde olan bölgedir.
Dağıstan’da bu ayın başından itibaren devlet bakanlıklarında çalışanlar ve üst düzey yetkililer tutuklandı.Tutuklular develete ait olan malın çalınması, ve rüşvet almakta suçlanmakta.

Dağistan’nın durumu diğer bölgelerden farklı, bu gölgece çok sayıda etnik gruplar yaşamakta, ve tabiki tüm gruplar kendilerinden biri Dağıstan’ı yonetmesini ister. Bundan dolayı Dağıstan’da “hanedan” sistemine benzer bir sitem vardrı. “Hanedan” sistemi bir yana bölgede her şey rüşvetle yapıldığını söylebiliriz. Rüşvet sistemine “zincir sistemi” diyebiliriz çunku her şey bir biriyle bağlıdır.
“Mesele: 18 yaşında çocuğunuz var, onu iyi bir ünüversiteye göndermek için para veriyorsunuz, onun üniversite derslerinden giçmesi yine sizizn çepinizdeki paraya bağli. Üniversite bitiyor, artık işe girmesi için yine para ödüyorsunuz. Böyece emekli olana kadar, emekli olmakta kolay değil, önce bir sürü para verip belgeler yaptırıyorsunuz sonra emekli oluyorsunuz.”
Gördügünüz bigi bir insan doğduğundan ölümüne kadar her şeye rüşvet vermek zorunda kalıyor. Böyle bir sistem sade Dağistan bölgesinde deği, nerdeyse hemeh hemen tüm ükelerde. Bu sistemin tamamen yok olasına inanmak biraz zordur.
Örneğin Dağistan bölgesini ele alsak orada böyle araştırmalar ile “şü – bü rüşvet aldı” diye başlanırsa nüfusun yarısı ya hapiste olur ve ya rüşvet verdiği için ceza alır.
Dağistan halkı içişler bakanlığına güvenmiyor. Ayrıca İçişler Bakalığında iş satın alınır, yanı para verip bakanlıkta çalışak mümkündür.
2008’de Dağistan’da “subaylar ruşvete karşı” harakat kurulur. Harakatta ruşvetle mucadele edenleri 2013’te bahaneler uydurulup işten açarlar. İşlerinden tam olarak niçin “kovulduklarına” dahil bir şey söylenmez, kimse açıklama yapmayınca “eski harakat üyeleri” du durumu duyurmak ister. 2013’te “Memorial” merkezi ve “eski “subaylar ruşvete karşı” harakat üyeleriyle” birlikte basın toplantısı düzenlenir. Düzenlenen toplantı sayesinde Dağistan’ın İçişler Bakanlığında olan sorunları tüm Rusya duymuş oluror.
2013’te Dağistan Özerk Cumhuryetin Başkanı değişir. 2013-2017 yıllar arası Dağıstan’ı Başkan Ramazan Abdulatipov yönetir, daha sonra 2017 R. Abdulatipov yaşlılıktan dolayı işten ayrılır. 3 Kasım 2017’de Vladimir Putin, Vladimir Vasilyev’e görüşme sırasında Dağıstan Özerk Cumhuriyeti’n geçici olarak Eylül 2018’e kadar Başakanı olmaya teklif eder. V. Valsilyev teklifi kabul eder.

DAĞİSTAN’I YÖNETEN TÜRK SOYUNDAN GELİYOR

Eylül 2018 Kada Dağistan’ı geçici olarak yöneten V.Vasilyev Kazak Türküdür. Vasilyev 11 Ağustos 1949’da Moskova bölgesinin Klinu şehrinde dunyaya geldi. V. Vasilyev öğretmen aile içince büyüdü. Babası Asanbayev Ali Asanbayeviç kazak türkü, anesiyse Nadecda İvanovna Vasilyeva rus.

V.Vasilyev Dağistan’da yaşayan çoğunluk olan ırklardan biri değildir. Yerli halk V. Vasilyev’in Dağistan’ı değiştireceğine inanır, bundan dolayı ona karşı halkların güvenisi yüksektir.

Rufina Suliyeva Kafkassam

Kaynaklar:
https://www.1tv.ru/news/2017-10-03/333784-prezident_naznachil_vladimira_vasilieva_vremenno_ispolnyayuschim_obyazannosti_glavy_dagestana
https://pasmi.ru/archive/203278/
http://old.memo.ru/d/165577.html
https://www.youtube.com/watch?v=SnlVG4oQAoE

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir