KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Azerbaycan
  4. »
  5. MİLLİ KİMLİK YOLUNUN İNADKAR DAVAMÇISI VƏ CARÇISI – FAİQ ƏLƏKBƏRLİ

MİLLİ KİMLİK YOLUNUN İNADKAR DAVAMÇISI VƏ CARÇISI – FAİQ ƏLƏKBƏRLİ

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 8 dk okuma süresi
311 0

İNADKAR DAVAMER VE ULUSAL İDOL YOLUNUN KARÇERİ – FAIQ ALAKBARI

GÖZLÜ, SESLİ, SESLİ, SESLİ, KAZAK, MEHRİBAN OLMADAN, O SADECE BİR İNSAN

Sevgili arkadaşlar, saygıdeğer okuyucular! Tanınmış bilim adamı, tanınmış araştırmacı-halkçı Faik Alakbarli ‘ nin hayat yolunu ve çalışmalarını anlatmak istiyorum. Senin için de çok ilginç olacağını düşünüyorum. Sn. ‘ in tüm çalışmaları Davası milli kimlik, Türklük, entegrasyon ve varoluş gibi gerekli konuları içeren Faik, unutulmaz, insanları savaşmaya, yaşamaya ve öğrenmeye çağırıyor. Umarım bu eserleri beğenirsiniz ve uzun süre etkisinde kalırsınız. O zaman okuyalım. Kendimizi daha iyi ve daha yakından tanımak için okuyalım!

Çağdaş Azerbaycan biliminde çok popüler olan genç bilim insanı Faik Gazanfaroğlu Alakbarli ‘ nin adı, Cumhuriyet ve uluslararası sempozyum, kongre ve konferanslardaki performanslarının yanı sıra özellikle anılabiliyor. Azerbaycan felsefi görüş tarihinin ünlü araştırmacılarından genç bir araştırmacı, 2005 yüzyılda Azerbaycan ‘ ın kamu-siyasi ve felsefi görüşünü başarıyla savunduğu tez çalışmasıyla bilime gelmesine rağmen, aramalarını durdurmadı ve birçok dönemde ve bilimsel yayınlarda üst üste konuşmalar yaptı.

Memnuniyetle söylemekten memnuniyet duyarız. Faik günümüzde en üretken bilim adamlarından biri. Genel felsefesi, Azerbaycan Türk felsefesi, Azerbaycancılık, Türkçülük, İslamcılık, modernleşme, milli kimlik, milli şuur ve diğer araştırmaları sürekli dikkat çekiyor. Başta Türk ve İslam kültürü olmak üzere değerli bilim insanımızın ihtiyaçları ve geniş çaplı faaliyetleri, Azerbaycan milli ideolojisi, M.A. Rasulzade mirasının araştırılması vb. Yazıları ile birçok farklı ödüle layık görüldü. Aynı zamanda 1997-2004 yılında ′′ Zanbur “, ′′ Yaş “, ′′ Ulus “, ′′ 525 Gazete “, ′′ Üç Nokta “, ′′ Halkın Cephesi ′′ gibi gazetelerde üretken bir gazeteci olarak F ‘ nin pedagojik ve bilimsel çalışmalarının çoğunluğu. Alekbarlı, bugün, bir takım gazete ve sitelerde, coşku ve coşku ile bilimsel-halkçı makaleler yazıyor.
Bilim insanının bugüne kadar dört monografi – ′′ Muhammed Amin Resulzade ‘ nin görünümü ′′ (2007), ′′ Ulusal İdeoloji sorununun tarihsel-felsefi görünümü ′′ (Bölüm 2011, Bölüm II-2014), ′′ Turan uygarlığına tanıtım: Turan Mafyası ve Tanrıçılığı ′′ (2017, 2021), ′′ Azerbaycan Türk felsefesi ve kamuoyu tarihi ′′ (Bölüm I-2018, Bölüm II-2020, Bölüm III-2021), bir ders kitabı – ′′ Yönetim Teori ′′ (2012) ve yaklaşık 200 bilimsel makale yayınlandı.
Faik hocam da pedagojik faaliyetlerde bulunuyor. Böylece BSU, ADPU, ′′ Düşünme ′′ üniversitelerinde, Azerbaycan İşçi ve Sosyal İlişkiler Akademisi ‘ nde ilgili uzmanlık konuları öğretiyor.
Bakü Devlet Üniversitesi Sosyal Bilimler ve Psikoloji Fakültesi 1977 doğumlu Faik Alakbarlı, zümrüt ormanı, buz gibi bahar, saf hava, münbit toprak, gizemli Gadabay bölgesi, 1994 doğumlu Faik Alakbarlı Bakü Devlet Üniversitesi Sosyal Bilimler ve Psikoloji Fakültesi Felsefe Fakültesi Öğretim Üyesi, 1998 yılında yüksek lisans yaptı. 2001-2004 yılında AMEA, Felsefe ve Siyasi-Hukuki Araştırmalar Enstitüsü ‘ nün aspirantüründe eğitimine devam etti. Nihayet yukarıda da belirttiğimiz gibi bir yıl sonra felsefe doktoruna bilimsel derece veriliyor.
Yani şu anda ANAS Felsefe ve Sosyoloji Enstitüsü ‘ nün önde gelen bilimsel çalışanı ve felsefe doktoru olarak çalışıyor.
Sevgili okuyucu, dikkatine sunduğum notlar, bilim insanı ve halkçı meslektaşım Faik Alakbarli ‘ nin geçtiği yaşam yolunun çok kısa bir yazı. Onunla tanışmak insana çok şey öğretiyor.
İlginç olur diye, Bay ‘ ı tanıyorum. Faik, muhabir olarak çalıştığı gazetelerde çalışırken – XXI yüzyılın sonundan. O zamanlar Azerbaycan Sambo Federasyonunda basın servisi başkanı olarak çalışıyordum. Sporcularımız Dünya Kupası ‘ ndan galibiyet sevinciyle döndüler. Genç muhabir F. Dünyaya sundum. Ertesi gün makale gazetede yayınlandı. Yazarı olduğum 2 yazı, şehirde iş adamlarının yeşil tuttuğu divanla ilgili idi. Faik bay da o makaleyi yayınladı. (Hashi: Eski bilim insanlarının ve gezginlerin 4-5 yıl önce BAO ‘ nun web sitesinde yayınlanan doğal kaynakları hakkında görüşlerini ve aynı zamanda baskıya arabulucu olduğunu ifade eden bir makale yazmamı tavsiye ediyorum.) )
Bir zamanlar Dirili Gürbani Meclisinin yapışkan, milli-manevi değerler temalı yaptığı toplantıya katıldı. Alev alevli konuşması hala kulaklarımdan vurulmadı ve uzun zamandır bu konuda tartıştık. Danıştayımızın yönünden de memnuniyet duymuş… Sonraki toplantılarımız F. Alakbarli ‘ nin yeni iş yerleri gerçekleşti. ′′ Halk Cephesi ′′ ve ′′ Zanbur ′′ canlı doğayla ilgili tutarlı yazılar yayınladığım gazetelerden biriydi. Bay ‘ ın nasıl olduğuna şahit oldum Faik gazete editörlüklerinde çok çalıştı, hevesli ve profesyonel. Yaratıcılığa özel önem verdi. Bence bu faktörün bilimsel alana bu kadar ciddi ve hızlı transferinde küçük rol oynadı. (Bu arada Azerbaycan Ocakbaşı Halk Birliği ‘ nde genel başkan yardımcılığı etkinliği de milliyetçilik, bütünlük ve Türklük ideolojisine dayalıdır). Dissertation çalışması neredeyse burada. Komşu binalarda oturduğumuz için yolda da olsa karşılaşırdık. Kiralıktan dolayı evlenince buradan yaşadığı yere taşınmak zorunda kaldı. Mr. bey Faik, çalışkan bir genç olarak manevi olarak bağladığım nadir insanlardan biri. Sosyal ağlarda konuşmalarını hep izliyorum ve bu arifelerde bana armağan ettikleri bilimsel çalışmalara baktığımda, gelecek umutlu, mli kimlik, tüm Azerbaycan fikri, Türklük felsefesi, tanrıça sisteminin ne büyük yürek, ne büyük yürek olduğunu görüyorum. Tipik mücadele yüzlerimizden biri. Bu arada bazen inanıyorum ki onun bu eserleri bilimsel çalışmalarımda ve lezzetimde bana yardımcı olacak! Ayrıca okuyucularımızın genç bilim insanının aşağıdaki yazısını dikkatlice okuyup daha fazlasını alacağına inanıyorum.
Keşke Mr. Faik daha büyük başarı! Cennet Tanrı ‘ nın arkası olsun!

Yusif DIRILI (Mahmudov),
Diriliş Gürbani Meclis Başkanı,
Tarihte felsefe doktoru

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir