KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Macron ve Trump görüşmesi

Macron ve Trump görüşmesi

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
289 0

İki liderin Londra’da ki toplantılarında Trump daha önce verdiği keskin görüşlerinde bazı yumuşama olduğu fark edilmiştir. Daha önce Macron’un NATO’nun beyin ölümü yorumuna iğrenç olarak nitelendiren Trump Macron ile görüşmesinde küçük bir anlaşmazlık olduğunu belirtti. Fransa ile ABD arasında ekonomik ilişkilerinde iyi seviyelere getirilme planları olduğunu açıklayan Trump, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile bir toplantı öncesinde soru sorulması üzerine yaptığı açıklamada, “Fransa NATO hakkında olduğu gibi bir açıklama yaptığında, yapılması çok tehlikeli bir açıklama olduğunu” söyledi. Trump, “Fransa’nın NATO’dan koptuğunu görüyorum. Ona bakıyorum ve herkesten daha fazla korumaya ihtiyacı olduğunu söylüyorum ve onu koparırken görüyorum, bu yüzden biraz şaşırdım” dedi.
Soru üzerine Stoltenberg “Nato’nun kolektif savunma sözünü hiçbir zaman kamuoyunun önünde sorgulamamalıyız” şeklinde konuşmuştur.

Fransa’nın Amerikan şirketlerine vergi uygulamasını istemiyorum, vergi uygulayacak biri varsa o da ABD’dir, Fransa değil. Trump, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 alımına da değinerek, “Türkiye ABD’den silah almak istedi ama Obama bunu engelledi. Onlar da Rusya’dan silah aldı” ifadelerini kullandı. Türkiye’nin F35 konusunda görüşlerinin sorulması üzerine “Şimdi yapacakları şey, ister Rusya ister Çin olsun başka ülkeye gitmek olacak. Bunu yapmak istemiyorlar. Dünyadaki en iyi savaş uçaklarını almak istiyorlar. Çok sayıda almak istiyorlar ve halihazırda milyarlarca dolar koydular şeklinde beyanda bulundu.
Ömer Gök

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir