KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Kürtler Türkiye’nin öncü güçleri!

Kürtler Türkiye’nin öncü güçleri!

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 7 dk okuma süresi
302 0

Kürtler Türkiye’nin öncü güçleri!
ömür
Türkiye’nin güneydoğu bölgesinde operasyonların devam ettiği ve her gün güvenlik güçlerinin ölüm haberlerinin geldiği bir süreçte kolay anlaşılamayacak bir ifade bu. Ancak Türkiye’nin kuşatılmışlığını yenmesi noktasında Kürtler asıl yardımcı unsur. Kürtler ifadesi İran, Irak ve Suriye, kısmen de Kuzey sınırımızda Ermenistan ve Azerbaycan’da yaşayanları da kapsıyor. Türkiye’nin jeostratejik konumu komşu ülkelerdeki Kürtleri de ilgilendiren jeopolitik öncelikleri sorunsuz bir evreye taşımasıyla doğrudan ilgili.

Türkiye’nin terör örgütü PKK ile sorunları, anlaşmazlıkları ve neredeyse yarım yüzyıla yayılan düşük yoğunluklu asimetrik çatışmasına takılıp kalmamak gerekiyor. Örneğin Türk yetkililerin terör örgütü olduğunda ısrar ettiği PYD, Türkiye ile ilişkilerinde kendisine biçilen uluslararası ve bölgesel role göre konum ve strateji belirliyor. PYD’nin Suriye’deki politikası Türkiye’nin hem elini güçlendiriyor hem işlerini kolaylaştırıyor.

PKK bağlantısını inkâr etmediğini alenen açıklayan PYDnin ABD ile işbirliği ve IŞİDe yönelik operasyonları, PKK/PYDyi düşman örgüt ilan eden Türkiye’ye akıl almaz hareket kabiliyeti sağlıyor olabilir mi? Nasıl mı? Türkiye bu bağlantı nedeniyle terör örgütü kapsamında değerlendirdiği bir oluşumun hiçbir operasyonuna destek vermiyor, ABD ile birlikte IŞİDe saldırmıyor.

Türkiye’ye “Fırat’ın batısında bir tane bile YPGli olmayacağına dair” garanti veren ABD’nin yalanının ortaya çıktığını PYD güdümlü Demokratik Suriye Güçleri sözcüsü Talel Sülo’nun “Kobani’yi ziyaret eden ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Joseph Votel’den federal bölge sözünü aldık” açıklamasından öğreniyoruz. Dolayısıyla Amerikalıların Türklere operasyonlara neden destek vermediklerini sormaya yüzleri yok! Fırtına ve obüs toplarının ateşlenmesi, Türkiye’nin ben buradayım mesajı sadece. Bu mesajın içeriğinin sadece bunu sınırlı olduğunu düşünmeyelim. İster önü açık deyin ister ucu deyin.

PYD’nin kantonları ve federasyon çalışmalarına Şam Baas yönetimi de sıcak bakmadığından Türkiye ile Şam arasında görüşme zemini oluşturabiliyor. Nitekim Reuters’e konuşan AK Partili bir yetkili, kuzeydeki YPG koridoru kaygısı nedeniyle Beşar Esad hakkındaki tutumlarını değiştirebileceklerini kaydetmiş. Türkiye’nin en kötü kâbusunun gerçekleştiğini kaydeden Reuters, Rusya’nın desteğiyle Esad’ın iktidarda kaldığını, Kürtlerin de ABD’nin desteğiyle IŞİD’e karşı savaşlarında Türkiye sınırındaki pozisyonlarını kuvvetlendirdiğini belirtiyor.

Suriye’deki savaş sadece bölge ülkelerini değil kıta ötesi güçleri de çoktan kaos ortamına dahil etti. Kelimenin tam anlamıyla ‘Arap Saçı’na dönüştü. Kimin eli kimin cebinde belli değil. Baksanıza Almanya’nın yasama organı, Almanya Federal Meclisi Bundestag’da geçen hafta ‘Ermeni soykırımı’ karar tasarısının kabul edilmesinden sonra, İncirlik Üssü’nde kendisine özel tesis kurmak isteyen Almanya’nın Türkiye ile mutabakat sağlandığı söyleniyor. Ben size Almanya’nın bu ‘Ermeni soykırımı’ kararı tırışkadan kayıkçı kavgası dememiş miydim?

Almanya’nın İncirlik’te kurmak istediği askeri üs içinde inşa edilecek askeri karargâh için 34 milyon euro bütçe ayrıldığı, İncirlik’te şu anda 200 Alman askeri bulunurken, 15 milyon euro’luk bütçe ile 400 askerin kalabileceği barınma yerlerinin inşa edileceği, Askerlerin kullanacağı sosyal tesisler için 4,5 milyon euro, Tornado jetleri ve tanker uçakları için 10 milyon euro’ya uçuş işlemleri alanı inşa edilmesi planlandığı açıklandı. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu demezler mi? Bana kalırsa Türkiye; Rusları Amerikalılarla, Amerikaları Almanlarla dengeliyor. Geçenlerde görüştüğüm bir emekli istihbaratçı, tarla farelerinin çoğalmasını yılan engeller, yılan popülasyonunu da leylekler kontrol eder demişti. Kıssadan hisse!

Suriye’nin kuzeyindeki konuşlanan Fransız kuvvetleri, YPG’nin sözde Rojava devletinde merkezi bir rolü olan Kobane kentine bir askeri üs inşa etmeye başladı. Rusya, ABD ve Koalisyon güçlerinin ardından, Fransız askerinin Suriye’ye girdiği belirtildi. Resmi makamlardan henüz bir açıklama yapılmadı ancak, Fransız özel güçlerinin Suriye’nin kuzeyine konuşlandırıldığı ifade ediliyor. PKK’nın Suriye kolu YPG, nisan ayında İsveç’in başkenti Stockholm’de temsilcilik açmıştı. PKK’nın Suriye kolu YPG’ye katılanlar arasında İsveçlilerin de mevcut.

PYD ortalığı daha çok karıştıracak. Talabani’nin partisi Kürdistan Yurtseverler Birliği ve muhalefetteki Goran Hareketi, Irak Kürdistanı’nın bağımsızlık referandumuna destek vereceklerini söylüyor. Irak Kürtleri bağımsızlık için anlaştı anlaşmasına ama PYD bu oluşuma icazet vermiyor. Kuzey Irak’ta Kürt devletinin kurulmasına PKK bağlantılı PYD Kürtleri razı değil. Kerkük’e gelerek vali Necmettin Kerim ile sürpriz bir görüşme gerçekleştiren Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eşbaşkanı Salih Müslim, ulus devlet fikrinin geçmişte kaldığını, bir ulus devletin kurulmasına da destek vermediklerini söyledi. Irak Türkmen Cephesi (ITC), PYD Eş Başkanı Salih Müslim’in Kerkük ziyaretine tepki gösterdi. Açıklamada, “Kerkük’te bir tek Türkmen vatandaşı kalana kadar Kerkük Türkmen şehri olmaya devam edecek” denildi. Bana kalırsa Türkmenler yersiz bir alınganlık gösteriyor. Çünkü kim ne derse desin Salih Müslim’in hedefindekiler Türkmenler değil Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi.

Halep düşmedi, Menbiç düşmedi, Felluce düşmedi, Rakka düşmedi. IŞİD son sözünü söylemedi. Sürprizlere hazır olun!

Ömür Çelikdönmez
Twitter:@oc32oc39
omurcelikdonmez@hotmail.com

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir