KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Kasım Süleymani öldürüldü mü

Kasım Süleymani öldürüldü mü

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 4 dk okuma süresi
267 0

Bağdat’taki ABD elçilik baskınının yankısı her geçen dakika etkisini artırıyor. Gece saatlerinde Amerikalı yetkililer tarafından yapılan açıklamada, Kasım Süleymani’nin bulunduğu konvoyunu hedef alan füze saldırısında yardımcısı Ebu Mehdi El-Muhandis de dahil olmak üzere 5 kişi öldürüldü.

Iraklı resmi televizyonu İran “Devrim Muhafızları” “Kudüs Gücü” komutanı Kasım Süleymani ve “Haşdi Şabi Örgütü” Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi El-Muhandis’in konvoyunu hedef alan bir füze saldırısında öldürüldüğünü açıkladı. Usame bin Ladin Ebubekir Bağdadi ve Kasım Süleymani son 20 yılda isminden çokça bahsedilen şahıslar olarak aynı kaderi paylaştılar.

ABD’li yetkililer Reuters’e yaptıkları açıklamada, ABD’nin Bağdat’ta İran ile bağlantılı iki hedefe karşı saldırı gerçekleştirdiğini belirterek saldırıda Süleymani, Mühendis ve Halkla İlişkiler Sözcüsü Ahmed el Asadi’inin öldürüldüğünü doğruladı. Haşti Şabi güçlerinin Bağdat güvenli bölgedeki ABD büyükelçiliğini basması ve bir kaç gün süren işgaline karşılık ABDnin olaya bu saldırı ile cevap vermesi Irakta tekrar ciddi anlamda bir savaşın başlayacağını göstermektedir. Şimdiye kadar en az Kasım Süleymaninin öldüğü ile ilgili basına haber düştüğünü de göz önünde bulundurmakla beraber ABD’nin elçilik baskını sonrası İrana ve Haşti Şabi örgütüne karşı böyle bir eylemi gerçekleştirmesi kararlılığını ortaya koyması açısından son derece önemlidir. ABD Türkiye üzerinden İran ile normalleşme müzakereleri yapmaya çalışırken İran derin Şia yönetiminin Hasan Ruhaniye ve ABDye karşı giriştikleri elçilik baskını provakasyon eylemi ile bu süreci baltaladılar. Ali Hamaney Hasan Ruhani kavgası içten içe İranda rejimi değişikliğe zorlarken devreye giren Kasım Süleymani tüm dikkatleri Bağdat’a çevirmişti. Doğrudan Ali Hamananeye bağlı olarak yollardır Tahran Bağdat Şam Beyrut hattında çalışan Kasım Süleymaninin iddia edildiği gibi öldürülmüş olması bölgede dengeleri kusa zamanda değiştirecektir. Hasan Ruhani İran’da yönetimi tam anlamı ile ele alıp bu süreçte İran ABD savaşının önüne geçebilme başarısı göstermek için harekete geçme fırsatı elde etmiş oldu. İranda mevcut ikili yönetimden kaynaklanan sorunlar artık rejimi ve dolayısı ile İran’ı adeta dünyadan tecrit etmişti. ABD’nin Asya Pasifik stratejisinden son derece rahatsız olan Çin devleti ABD’yi Ortadoğu’da oyalamak için adeta İran üzerinde yeni bir Çin Seddi kurmaya çalışıyor. Her be kadar Kasım Süleymani Ali Hameneye doğrudan bağlı çalışıyorsa da Çin ile üst düzey irtibatta olduğu özelimle finans konusunda ciddi bağlantılar kurulduğu bilinmektedir. Şimdi Çin ABD savaşı Ortadoğu’da mı olacak yok sa Asya Pasifik’te mi ona karar verme zamanıdır. Türkiye’nin İran ile ABD arasında yürüttüğü arabuluculuk siyasetine şimdi çok daha fazla ihtiyaç var.
Hasan Oktay kafkassam başkanı

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir