KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Azerbaycan
  4. »
  5. Karabağ’da ateşkes değil, barış lazım

Karabağ’da ateşkes değil, barış lazım

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 3 dk okuma süresi
317 0

Kafkasya uzmanı: Karabağ’da ateşkes değil, barış lazım
İsmail Ağakişiyev
Moskova Devlet Üniversitesi Tarih Fakültesi akademisyeni Doç. Dr. İsmail Ağakişiyev, Azerbaycan ve Ermeni halkları arasında ateşkesin değil, barışın sağlanması gerektiğini söyledi.
Moskova’da düzenlediği basın toplantısında Sputnik’e konuşan Rusya’nın sayılı Kafkasya uzmanlarından Ağakişiyev, “Ne zamana kadar iki halk arasında bu çatışma devam edecek? Artık buna nokta koymamız lazım, biz akademisyen ve uzmanlara da büyük görev düşüyor. Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan halkı artık barıştan yana. Karabağ’da ateşkes değil, barış lazım!” dedi.
‘ŞUŞA AZERBAYCAN’IN KALBİ’

Azerbaycan’ın Karabağ bölgesinde yaşanan son olaylara değinen Ağakişiyev, “Dünya kamuoyuna yanlış bilgiler aktarılıyor. Tüm dünya Karabağ’ı Azerbaycan’ın toprağı olarak tanıyor. Hatta Ermenistan dahil. Azerbaycan Yukarı Karabağ dışındaki Ermenistan askeri birliklerinin işgal ettiği 7 bölgenin geri iade edilmesini talep ediyor. Yıllardır bu görüşmeler sürüyor. Ama görüşmeler için görüşmelerin yapılması Azerbaycan halkını bıktırdı. Bu sorunu gelecek nesile bırakmamak lazım. Ermenistan ordusu Azerbaycan topraklarında işgalcı ordu durumunda. Buna göz yummak nasıl mümkün? Bu hangi uluslararası yasada öngörülmekte? Hangi devlet bu duruma düşmek ister? Peki niye Azerbaycan bu duruma sessiz kalmalı? Düşünün ki Rusya arazisini başka bir devletin askeri birliği işgal etmiş. Tarihte defalarca olduğu gibi Rusya halkı olası bu durumda da işgalcı orduya gerekeni yapar. Karabağ dahil Azerbaycan’da yaşayan Ermeni halkıyla hiç bir sorunumuz yok. Sorun Ermenistan’ın işgalcı ordusu. Onlar Azerbaycan’ı terk etmeli. Karabağ’ım Şuşa kenti Azerbaycan’ın kalbi. İnsan kalp olmadan yaşar mı? Azerbaycan da Şuşa olmadan yaşayamaz. Karabağ’ın kime ait olduğu tartışılıyor. Rusya arşivlerine göz atmak bile yeterli” dedi.

Kafkasya uzmanı, Karabağ sorununun çözümünde Moskova’nın attığı adımları değerlendirerek, “Rusya Devlet Başkanı Sayın Vladimir Putin başta olmak üzere üst düzey Rus yetkililerinin ortaya koyduğu çabalar fevkalade önemli. Rusya gerçek adımlar atarak sorununun artık çözülmesinden yana. Rusya Kafkasya’da barış, istikrar ve güvenlikten yana” diye konuştu.

Fuad Seferov/ sputnik

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir