KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Kafkassam Başkanı Dr. Oktay, Güney Azerbaycan’daki Türk Ayaklanmasını Değerlendirdi

Kafkassam Başkanı Dr. Oktay, Güney Azerbaycan’daki Türk Ayaklanmasını Değerlendirdi

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 4 dk okuma süresi
445 0

Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (KAFKASSAM) Başkanı Dr. Hasan Oktay, Güney Azerbaycan’da bir televizyon kanalında Türklere yönelik sözlerin ardından çıkan olaylarla ilgili, “İran devleti farkında olmadan ateşle oynuyor.

Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (KAFKASSAM) Başkanı Dr. Hasan Oktay, GüneyAzerbaycan’da bir televizyon kanalında Türklere yönelik sözlerin ardından çıkan olaylarla ilgili, “İran devleti farkında olmadan ateşle oynuyor. 35 milyon Türkün yaşadığı İranrejimini ayakta tutan Farsların azınlıkta yaşadığı bir coğrafyada karşılıklı saygı ve hoşgörünün olması temel şart” dedi.

KAFKASSAM Başkanı Dr. Oktay, İran’ın son günlerde ateşle oynadığını belirterek, “Bundan 7, 8 yıl evvel İran’da yaşayan Türkler hakkında ‘kara böcek’ benzetmesi yapılmıştı. İranbasınında şimdi ise bir TV programında ‘Türkler tuvalet fırçasıyla ağızlarını temizler’ cümlesi kullanıldı. İran basınında sansürün yoğun olduğu bir dönemde böyle ağır hakaretlerin çıkması gözden kaçma şeklinde açıklanıyor. İran devleti farkında olmadan ateşle oynuyor. 35 milyon Türkün yaşadığı İran rejimini ayakta tutan Farsların azınlıkta yaşadığı bir coğrafyada karşılıklı saygı ve hoşgörünün olması temel şart. Bu prensibe dikkat edilmezse İran uluslararası müdahalelerin kaçınılmaz olduğu bir ülkeye çevrilebilir” ifadesini kullandı.

Dr. Oktay, İran’ın sosyal refahı ve adaleti tüm coğrafyaya yayamazsa önümüzdeki günlerde büyük sıkıntılar yaşayabileceğine dikkat çekerek şunları kaydetti:

“İran anayasasına göre Türklerin sosyal ve anadilde eğitim meselesini gözden geçirmelidir. Eğer böyle bir hareket yapmayıp Fars şövenizmi ile Türkler hakkında bu tür aşağılayıcı yayın, davranış ve tutuma devam edilirse gelecek 10 yılda İran coğrafyasında Fars azınlığın yönettiği İran’da büyük tehlikeler baş gösterebilir. Türkler anayasal haklarını isteme konusunda gerekli taleplerini hukuki sınırlar içerisinde talep etmeye başlayacaklardır. İran şövenist tutumlardan, baskıcı davranışlardan vazgeçip sosyal adaleti, gelir dağılımı politikalarını tüm coğrafyaya dengeli yönlendirmelidir.”

“Gelecek 10 yıl ‘İran’ diye bir devletin, ‘Şii’ diye bir rejimin varlığı tartışılacaktır” diyen Dr. Oktay, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Din adına yönetim dine isyana dönüşecektir. İran Fars şövenizmi, Şia’ya karşı nefret ve bunu yapacak olanlar başta bu baskıcı tutumdan rahatsız olan Fars kökenli aydınlar ve halk olacaktır. İran’dan kaçan binlerce Fars kökenli aydın halk İran rejiminin geleceğini tehlikeye sokmaktadır. Rejim böyle bir sıkıntı ile karşı karşıya iken Türkler hakkında böyle yayınlar yapılması kabul edilir bir davranış değildir. İran Türkleri demokratik zeminde hak ve hukukunu arayacaktır. Bu hak arayışını görmemezlikten gelmek artık çok geç olmuştur. İran değişim ve dönüşümü gerçekleştirip sosyal adaleti ve anayasal vatandaşlık hukukunu uygulayarak, Türkler ile ilgili tutumundan vazgeçmelidir. Gelecek 10 yıl İran için çok zor geçecektir.” – ANKARA

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir