POLYANNACILIK VE OLMAYANA ERGİ METODU ÜZERİNDEN MÜSLÜMAN OLMAK

Turan Yazgan ve Türk Dünyası

AKDENİZ İÇİN KARALAR-HAKLAR-AKLAR

Aqil Acalov “”Türkiyenin sevincini kendi sevinci, hüznünü kendi hüznü bilen her kesi kutlarım”

İran ile Batı Dünyası anlaştı Türkiye hedef noktası mı?

Gündem 8 Aralık 2015
820
MAKEDONYA'DA SINAVSIZ ÜNİVERSİTE

İsviçre’nin Lozan kentinde İran ile 5+1 ülkeleri arasında devam eden nükleer müzakerelerde anlaşma sağlandığı haberi yayılmaya başladı.
İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif anlaşma sonrası düzenlenen basın toplantısında, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) İran ile ilgili tüm kararlarının bu anlaşma ile sona ereceğini ifade etti.

AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ise, İran’ın nükleer programının belli oranda kısıtlanacağını söyleyerek, “Tek bir nükleer tesis kalacak. Daha sonra İran’a uygulanan ambargolar kaldırılacak” dedi.

Suriye’de içine düşürülen duruma yanmaya fırsatı bile kalmayan Türkiye şimdi yeni bir açmazla karşı karşıya kalıyor.

Esad’ın yerine Erdoğan, Suriye’nin konumuna Türkiye, Suriye de Türkiye’nin durumuna ise İran soyunduruluyor. Şii Sünni savaşı kapıda diye boşuna feryat edilmiyor.

IŞİD’in vahşi eylemlerine ses çıkarmayan Türkiye şimdi İŞİD üzerinden gerçekleştirilen algı yönetiminin kurbanı olacak gibi. Yemende sahaya çekilen Suudi Arabistan üzerinden Türkiye Vehhabiliğe karşı olmasına rağmen Vehhabizmin savunucusu dolayısıyla da Vehhabizmin doğurduğu IŞİD’in savunucusu olarak İran’a karşı açıktan tavır almak zorunda kaldı. Türkiye kendi tarihsel geleneksel düşünce sistemini terk ederek mensubiyet duygusunu vehhabizme çevirerek büyük bir açmaza giriyor.

Bu açmaz İslam medeniyetini rayından çıkartabilir, hatta Medeniyetler savaşını durdurmaya çalışan Türkiye İslam medeniyetini bitirme noktasına gelecek. Zira İran Türkiye kavgası şii-sunni kavgasına dönüşecektir. Bu kavgayı ancak Türkler önleyebilir zira Türkler mezhepçilik yapma lüksünü bir kenara bırakarak gelecek tasavvurunu gerçekleştirmelidir. Türkiye şimdi yeni bir açmazla karşı karşıya kalıyor.

İran ile Batı Dünyası anlaştı ve artık Türkiye hedef noktasında.

Dr. Hasan Oktay
KAFKASSAM Başkanı

not bu yazı 2 nisan 2015 tarihinde haberhergun.com adresinde yayınlanmıştır

Yorumlar