KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İRAM Neden Yanlışında Israrlı???

İRAM Neden Yanlışında Israrlı???

Zaza Tsurtsumia Zaza Tsurtsumia - - 3 dk okuma süresi
339 0

Şubat 2018’de Ankara’da bulunan İran Araştırmalar Merkezi- İRAM, İran İslam Cumhuriyetinde Etnik-Dini Dinamikler başlıklı bir özel sayı yayınlamıştı. Yazının içeriğinde bir harita Güney Azerbaycan Türklerinin rahatsızlığına sebep olmuştu. Kasım 2018’de kendi Facebook sayfamda bir yazı yazdım. Aynı yazıyı eksiksiz tekrar burdan yazıyorum.
Kasım 2018 yazdığım yaz:


İRAM neden bu yanlış haritayı kaynak olarak kullanmış?
Bugün elime Ankara’da faaliyet gösteren İran Araştırma Merkezinin (İRAM) şubat 2018 yayınlanmış bir analizi geçti. Konu ise İran’da etnik ve dini dinamiklerdi. Analizde kullanılan bir harita beni çok şaşırttı. Harita Texas üniversitesine aitmiş (2004). İRAM ise haritayı sahiplenip analizinde yayınlanmıştır. Bu haritayı aynı zamanda pjak’lılar tarafından sosyal medyada propaganda haritası olarak kullanmaktadır.
Haritada Azerbaycan Türklerinin en hassas toprakları Türkiye ve Hazar denizi tarafından başka etniklere verilmiş. Bugün başkalarının tarafından çizilen benzer haritaların Suriye ve Irak’ta neler yaptığını görüyoruz.
Peki,acaba böyle bir haritanın kullanılma amacı nedir?
Bu harita tamamı ile anti Türk bir haritadır sevgili uzmanlar!!!
Evet artık Nisan 2020’deyiz ve ne yazık ki İRAM aynı hatayı tekrarlamış. Bu kez 2020 Bahar Dönemi İhtisas Seminerleri Ders #8 (Dr. Abdolmoghset Banikemal – İran’da Dinî ve Etnik Azınlıklar- https://www.iramcenter.org/iranda-dini-ve-etnik-azinliklar-ingilizce-8/) adı altında aynı hatayı yenilemişler. Tabii İRAM, İran konusunda önemli bir araştırma merkezi. Çok sayıda çalışanları ve uzmanları vardır. Hata bir kere yapılınca hata olmuş dersin, ancak 2. kez ve daha geniş olunca düşünmeye başlarsın. Tabii Güney Azerbaycan milli aktivisteleri bu duruma tepkisiz kalmayıp, sosyal medya üzerinden kendi itirazlarını bildirdiler. Güney Azerbaycan Milli Hareketi üyeleri ve teşkilatları her daim Türkiye Cumhuriyeti devletinin yanında yer almışlar ve başta PKK ve uzantılarına karşı mücadele ve operasyonlarda devleti desteklemişler. Yapması gerekende o zaten. Şimdi ise PKK terör örgütünü hoşnut edecek ve Türkiye ile Azerbaycan GARDAŞlığına zarar verecek her hangi adım ve girişime izin vermemeliyiz.

Kerim ASKERİ
KAFKASSAM

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir