KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Gürcistan Cumhurbaşkanı olarak Diplomat Kökenli Salome Zurabishvili Seçildi…

Gürcistan Cumhurbaşkanı olarak Diplomat Kökenli Salome Zurabishvili Seçildi…

Keisuke Wakizaka Keisuke Wakizaka - - 4 dk okuma süresi
244 0

Gürcistan’da düzenlenen cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turunda, muhalefeti temsil eden Grigor Vaşadze’nin kazanması da beklenirken, iktidar partisinin desteklediği Salome Zurabişvili, yüzde 59,54 oy ile Gürcistan’ın yeni cumhurbaşkanı olarak seçilmiştir.
Fakat Zurabişvili ve Vaşadze’yi mukayese ettiğimizde bu iki aday arasındaki farklar fazla gözükmüyor. Salome Zurabişvili Fransa’da doğup büyümüştür. O, dünyaca bilinen tarihçi Hélène Carrère d’Encausse’ın kuzenidir. Zurabişvili Paris Siyaset Bilimi Enstitüsü gibi Fransa’nın prestijli okullarda eğitim gördükten sonra Columbia Üniversitesi’nde 1972-1973 yılları arasında yüksek lisans eğitimini görmüş ve bu süreçte Zbigniew Brzezinski’den de ders almıştır. Bu yüzden Zurabişvili Tamamen Batı’ya yakın sayılabilmektedir. Fransa-Gürcistan çifte vatandaşlığını taşımaktaydı. 1974 yılında Fransa Dışişleri Bakanlığı’nda göreve başlamış ve Roma, Birleşmiş Milletler , Brüksel ve Washington DC gibi çeşitli yerlerde görev yapmıştır. Zurabişvili Gürcistan’ı ilk olarak 1986 yılında Washington’daki Fransa büyükelçiliğinde çalışırken ziyaret etmiştir. O, 2003 yılında Fransa’nın Tiflis’teki büyükelçisi olarak atanmıştır. Daha sonra Batı’ya entegrasyonu hızlandıran Saakaşvili tarafından 2004’te dışişleri bakanı olarak atanırken 2006 yılında Saakaşvili ile yaşanan anlaşmazlıktan dolayı muhalefete geçmiş ve günümüze kadar Saakaşvili karşıtı olan önemli isimlerden biri olarak geçmektedir.
Diğer yandan, Saakaşvili’nin partisi tarafından desteklenen Grigor Vaşadze ise Tiflis’te doğmuş ve 1981yılında Moskova Uluslararası İlişkiler Enstiütüsü’nden mezun olduktan sonra SSCB dışişleri Bakanlığı’nda göreve başlamıştır. Bu yüzden Vaşadze Zurabişvili’ye göre Rusya’ya daha yakın biri olarak görülmekteydi. Gerçekten de o, 1990-2008 yılları arasında ağırlıklı olarak Moskova ve New York’ta işadamı olarak çalışmış ve 2000’li yılların sonuna kadar Gürcü pasaportunun yanı sıra Rus pasaportunu da taşıyordu. 2008 Aralık’ta Vaşadze Saakaşvili tarafından dışişleri bakanı olarak atanmış ve 4 yıldır göreve devam etmiştir.
Böyle baktığımızda hem Zurabişvili hem de Vaşadze Saakaşvili tarafından göreve getirilen kişilerdir ve her ikisi de Batı’ya entegrasyonu hızlandırmak konusunda hemfikirdir. Bu yüzden bu ikisi arasında siyasi tutum ve dış politika konusunda fazla fark yoktur.
Fakat Zurabişvili Batı’yla ilişkileri güçlendirmenin yanı sıra Rusya ile ilişkileri yumuşatmaktan yanayken, Vaşadze ise Rusya’ya karşı daha sert politikanı benimsemektedir. Gürcistan’ın ekonomisinde Rusya’nın halen önemli yeri var ve Rusya’dan gönderilen para Gürcistan ekonomisine önemli derecede katkı sağlamaktadır. Bu yüzden Gürcistan’da halk genel olarak Gürcü-Rus ilişkilerinin fazla gerginleşmesini istememektedir. Ayrıca Gürcü-Rus ilişkilerinin yumuşaması Avrupa ve Türkiye’den doğuya giden koridorun güvenliğinin sağlanmasına yol açar. Bu yüzden Gürcü-Rus ilişkilerinin yumuşaması hem Gürcistan’daki halkın hem de Batı ve Türkiye’nin işine gelmekte ve Gürcistan kamuoyu ve Batı ülkeleri Zurabişvili’yi desteklemiştir.
Diğer yandan, nüfusun önemli kısmı Gürcistan’daki siyasi ve ekonomik durgunluğundan hoşnutsuzdur ve değişimi isteyenler hiç de az değildir. Bu yüzden Zurabişvili’ye karşı Vaşadze çok iyi şekilde yarışmış ve seçim ikinci tura kadar devam etmiştir.

Keisuke WAKIZAKA kafkassam

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir