KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Güney Kore’de Güvenlik Güçleri-2: Polis teşkilatı

Güney Kore’de Güvenlik Güçleri-2: Polis teşkilatı

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
901 0

Bir önceki yazımızda Güney Kore askeri teşkilatı ile ilgili bir araştırma sonucu nasıl işledikleri yönünde sizlerle bir yazı paylaştık. Bu sefer Güney Kore polis teşkilatı hakkında bir araştırma yaptık. Kore Ulusal Polis Teşkilatı’nın kuruluşu resmi olarak 21 Ekim 1945 yılında. 1945 yılında haber alma, genel sekreterlik, eğitim kurumu olarak oluşturan teşkilat gün geçtikçe daha da geliştirildi. 1945 öncesinde Coson döneminden kalma bir güvenlik sistemi tabi ki mevcuttu ama şu anda günümüze kadar gelen polis teşkilatı 1945 yılında kurulmuş olan teşkilattır.

Kore Ulusal Polis Teşkilatı (KNPA), Güney Kore’deki birkaç polis teşkilatından biridir ve Devlet İdaresi ile İçişleri Bakanlığı’na tabidir. Ulusal bir polis teşkilatı olarak tüm polis servislerini ülke çapında sağlamaktadır. Türkiye de olduğu gibi trafik, asayiş ve benzeri birimlere ayrılmaktadır. Polis teşkilatının başında Park Geun-hye Hükümeti döneminde 20. Emniyet Genel Müdürü olarak atanan Lee Cheol Sung bulunmakta ve yeni Cumhurbaşkanı döneminde de görevine devam etmektedir. Şu anda bünyesinde toplam 106,898 polis bulunmakta her mahallede güvenliği sağlayan bir karakol bulunmaktadır. Fakat birçok haber ve yazılarda 2012 seçimlerinden sonra Saenuri Partisi zaferiyle polis soruşturmalarının yetkilerinin zayıfladığı ve savcıların yetkilerinin güçlendiği yönünde.

Kişi başına düşen mali gelirin yüksekliğinin suç oranlarına etkisi olduğu yadsınamaz bir gerçek. Her anlamda ideal ölçülere sahip Güney Kore, küresel huzur endeksinde de dünyada 10. sırada yer almakta. Polis teşkilatının da bu konuda yardımları yadsınamaz bir gerçek. Özellikle ülke çapında yaptıkları bilinçlendirme görevleri bu endeksiz günden güne artmasına yardımcı oluyor.

Zehra Burcu Ağdan / kafkassam

kaynakça
http://www.police.go.kr/chief/main.do

https://namu.wiki/w/%EC%9D%B4%EC%B2%A0%EC%84%B1(%EA%B2%BD%EC%B0%B0)

https://namu.wiki/w/%EA%B2%BD%EC%B0%B0%EA%B3%B5%EB%AC%B4%EC%9B%90?from=%EB%8C%80%ED%95%9C%EB%AF%BC%EA%B5%AD%20%EA%B2%BD%EC%B0%B0

http://terms.naver.com/entry.nhn?docId=1961459&cid=42149&categoryId=42149

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir