KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. G-7 zirvesinde fark edilmeyenler

G-7 zirvesinde fark edilmeyenler

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
308 0

G 7 zirvesinde ülkemizdeki tüm basın kuruluşları Obama-Trudeau kavgasını ön planda tuttu. Trudeau Trump’ın çelik ve alüminyum tarifeleri konusunda eleştirmiş ve iki yüzlü demişti.
Avrupada konuşulan fotoğraf ise Merkel’in elini masaya koyduğu ve Trump’ın kimseyi dinlemediğini ima ettiği duruşuyla çekilmiş ve AP fotografçısı Jesco Denzel’in çektiği ve Angele Merkel’n resmi İnstagram hesabından “resmi görüşmeler arasında bir istişare” diye yayımladığı fotoğraf Avrupa basınında ön planda yer aldı .Zira Trump nihai bildiriye imza atmadı. Kavganın temelinde Alüminyum Fransa devlet başkanı Macron Rusya’nın tekrar geri gelmesi ve G8 döneminde dönülebilmesi için Ukrayna’yı işgalden vazgeçmesi gerekliliğini söyledi.
G6 1975 yılında Fransa, Almanya, İtalya ,Japonya ,İngiltere ,ABD ve sonradan katılan Kanada’nın ortaklığında kurulan oluşumun g7, temel amacı sağlık, güvenlik, işgücü, ekonomi ,enerji ,terörizm, gibi konularda fikir alışverişi yapmak ve ortak hareket edilecek noktaları belirlemek.1997 ‘de Forum’a dahil edilen Rusya 2014 yılında Kırım ilhakından sonra çıkarıldı.
Olayın diğer yüzünde ise Avrupa’da Rus ajan kovalamacı yattığı iddia edilmekte. Önce İngiltere’de patlayan ve iki ülke arasında büyük krize sebep olan ajan krizi Polonya’nın bir Rus vatandaşını ajanlık suçlamasıyla sınır dışı etmesiyle Polonya’ya sıçradı. G7 zirvesindeki bir diğer kriz yaratacak olayın ise Trump’ın Kırım’ın Ukrayna’nın bir parçası olduğu konusunda kısmının da onaylamadığı.

Kuzey akım 2 projesi Avrupa’nın ve özellikle Almanya’nın gelecek yıllarda enerji konusunda sıkıntıları çözme kapasitesine sahip bir proje ve Almanya projenin bir ana önce nihayete ermesini planı yaparken ABD ise bu proje konusunda farklı düşünmekte. Projeye dahil olan Rus şirketlerin yanında Avrupa şirketlerine de yaptırım uygulamaya hazır olduğunu açıkladı.

Rusya devlet başkanı Putin biz dizi resmi ziyarette bulunmak ve Şangay İşbirliği Örgütü zirvesine katılmak amacıyla Çin’de bulundu. Bu Ziyarette Putin İran devlet başkanı Ruhani ile de görüştü.

Bu noktada bazı batılı analistler Trump’ın Kore yarımadasındaki Kuzey Kore planını uygularken Çin ve Rusya’yı direk karşına almak istemediği yönünde yorumlar yapılmaya başlandı. Kuzey Kore Lideri Kim’in Singapur’a Çin’e ait uçaklarla uçmasının bile Trump-Kim görüşmesinde Çin faktörü ortada iken birde Rusya’nın bu ortalıkta karşına almak istememesi olarak yorumlandı.
Kafkassam/Ömer GÖK

Kaynakça:

https://odatv.com/cehennemde-ozel-yeri-var-10061843.html
https://ria.ru/world/20180610/1522483490.html?utm_medium=referral&utm_source=lentainform.com&utm_campaign=ria.ru&utm_term=135505&utm_content=1
https://ria.ru/world/20180610/1522470857.html?inj=1
https://www.independent.co.uk/news/world/politics/russia-g8-kremlin-crimea-ukraine-vladimir-putin-g7-g20-a7525836.html
https://www.cfr.org/backgrounder/group-eight-g8-industrialized-nations
https://edition.cnn.com/2014/03/24/politics/obama-europe-trip/index.html
https://politexpert.net/109665-ego-povedenie-katastrofa-v-germanii-raskritikovali-trampa-za-otkaz-podpisat-itogovoe-kommyunike-g7
https://narod-novosti.com/v-mire/?p=pochemu-tramp-udivil-vseh-otvetom-pro-kryim&utm_source=politobzor.net
https://politexpert.net/109667-germaniya-eshe-brosit-vyzov-ssha-po-severnomu-potoku-2?utm_source=finobzor.ru
https://narod-novosti.com/v-mire/?p=pochemu-tramp-udivil-vseh-otvetom-pro-kryim&utm_source=politobzor.net
https://www.instagram.com/p/Bjz0RKtAMFp/?utm_source=ig_embed
http://kremlin.ru/events/president/news/57710
https://www.washingtonpost.com/world/europe/putin-xi-beijing-meeting-underscores-close-relationship/2018/06/08/d635dfa6-6af0-11e8-a335-c4503d041eaf_story.html?noredirect=on&utm_term=.3bf31d1aaaaf

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir