KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Erdoğan Biden ile telefonla görüştü

Erdoğan Biden ile telefonla görüştü

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
248 0

Biden ile Erdoğan telefonla görüştü haberi şu an Türkiye’nin en önemli haberi olarak ajanslara yansıdı. Biden bürokrasisi Türkiye’yi kendi yanında tutabilmek için basın üzerinden iktidarı adeta terbiye etme yöntemi ile bu saate kadar geldi. Biden Erdoğan görüşmesi artık bundan sonra ilişkiler basın üzerinden değil bilakis başkanlar üzerinden idare edilecek. PKK/PYD meselesi, FETÖ meselesi, F 35 ve Türkiye Rusya ilişkileri çözülmesi gereken önemli sorunların başında geliyor. ABD Rusya’ya karşı yeni bir cephe açmak adına ermeni soykırımını tanıyarak Ermenileri Rusya’dan koparmak isteyecek. ABD seçimleri sürecinde ABD Karabağ sorunu ile yakından ilgilenememişti şimdi bu ermeni soykırımı söylencesi ile Ermenistan’da yapılacak seçimleri manuple etmek, Rusyacı bir iktidarın Ermenistan’da iktidara gelmesini engellemeye çalışacak. Belarus Ukrayna ve Ermenistan üzerinden Rusya’yı sıkıştırıp Putin’i ikna etme yöntemine dönüştürmeye çalışan Biden yönetimi Türkiye’yi karşısına almayı göze alacak mı işte bunun cevabını b utelefon görüşmesinde aramak gerekir.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.
İki lider arasında yapılan görüşmenin yarım saat sürdüğü bildirildi.
Biden Başkan seçildikten sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilk görüşmesini gerçekleştirdi. Beyaz Saray açıklamasına göre görüşmede ikili ilişkilerin önemi vurgulandı ve Haziran ayındaki NATO zirvesinde ikili bir görüşme gerçekleştirilmesine karar verildi.
Beyaz Saray: İki ilişkinin önemi dile getirildi
Beyaz Saray’dan görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada, işbirliği alanları ve yapıcı bir ikili ilişkinin önemi dile getirildi.
Açıklamada, liderlerin her türlü ikili ve bölgesel meseleleri görüşmek üzere 14 Haziran’da Belçika’daki NATO Zirvesi’nde ikili bir toplantı yapmayı kabul ettikleri bildirildi.
kafkassam

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir