KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Dr. Beycan İlyas: HALKIMIZIN SESİ VE TEMSİLCİSİ OLMAYA DEVAM EDİYORUZ…

Dr. Beycan İlyas: HALKIMIZIN SESİ VE TEMSİLCİSİ OLMAYA DEVAM EDİYORUZ…

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 10 dk okuma süresi
363 0

17 Ekimde düzenlenen Yerel Seçimlerde elde etmiş olduğumuz başarılı neticeler sonucunda, bir kez daha zirvede ve halkımızın teveccühü ile tekrardan soydaşımızın yegane sesi ve temsilcisi olma şerefine nail olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Seçim kampanyasının başlaması ile birlikte ‘’Her yerdeyiz…Sizinleyiz’’ diyerek, ülkemizin dört bir yanında soydaşımızla bir araya geldik. Çözüme kavuşturulması gereken öncelikli sorunları tespit edip, hangi adımların atılması gerekliliğine hep beraber karar verdik. Gittiğimiz her yerde büyük bir coşku ve kabarık sayıda kardeşlerimiz tarafından karşılandık.
Gurur duyduk, mutlu olduk, umutlarımızı yeşerttik. Hayal ve yalan satmadık, olmayacak şeyleri vaat etmedik ve en önemlisi ‘’Biz halkımıza hizmet etmekten başka amaç gütmedik ve bu çizgiden hiçbir zaman şaşmadık, şaşmayacağız’’.

17 Ekimde sandığa giden soydaşımız tercihini kullanıp, tarafını seçti. Seçim sonuçlarının açıklanmaya başlaması ile halkımızın iradesi de ortaya çıkmaya başladı.
15 Belediyede kendi listelerimizle, 5 Belediyede Belediye Başkan adaylarımızla ve 9 Belediyede de koalisyon ortak listeleri ile yarıştığımız bu seçimlerde, halkımızın teveccühü sonucunda toplamda 21 Belediye Konsey Üyesi kazandık. Merkez Jupa Belediyesinde ezici bir çoğunlukla kazanmış olduğumuz Belediye Başkanlığı seçimi, Seçim Yasasının öngörmüş olduğu “asgari katılım” şartının sağlanamaması nedeniyle tekrar edilecektir.
Birinci turda elde etmiş olduğumuz netice, tekrardan gerçekleşecek olan seçimde zaferin müjdesi olmuştur.

Merkez Jupa, Vrapçişte, Dolneni, Plasnitsa ve Konçe Belediyelerinde tüm samimiyetleriyle halkımıza hizmet için yarışan Belediye Başkan adaylarımız toplamda 4.580 oy aldılar. Kendi listelerimiz ile yarıştığımız 15 Belediyede ve koalisyon ortak listeleri ile yarıştığımız 9 Belediyede toplamda 13.500 oy alarak bu seçimlerden de açık ara farkla lider olarak ayrılmayı başardık.

Merkez Jupa’da 5, Vrapçişte’de 3, Gostivar’da 3, Dolneni’de 2, Konçe, Mavrovo ve Rostuşe, Plasnitsa, Teartse, Radoviş, Demirkapı, Vasilevo ve Üsküp Büyükşehir Belediyesinde birer Belediye Konsey üyemiz ile halkımızın hizmetinde olmaya devam ediyoruz. Seçilen Konsey üyelerimizi tebrik eder, görevlerinde başarılar dileriz.

Struga ve Ustrumca’da ilk defa kendi listelerimizi halkın takdirine sunduk ancak yeterli oy alamamıza rağmen oradaki halkımızın gayreti takdire şayandı. Buna ek olarak Studeniçan, Kalkandelen, Çair, Butel ve Lozovo Belediyelerinde almış olduğumuz oylar, Belediye Konsey üyesi kazanmamıza yeterli olmadı. Soydaşımız bizi bu belediyelerde de birinci çıkarmasına rağmen, aldığımız oylar yetmedi. Önümüzdeki dönemde eksikliklerimizi tespit edip, daha fazla çalışıp buralarda da halkımızın sesi ve temsilcisi olmak için yılmadan, yorulmadan var gücümüzle çalışmaya devam edip hep birlikte başarıya ulaşacağımızdan hiç şüphemiz yoktur.

Plasnitsa’da mevcut yerel yönetimin seçmenler üzerinde uyguladığı baskı, şantaj ve usülsüzlüklere boyun eğmeyeceğimizi ve bugün Devlet Seçim Komisyonuna yazılı olarak şikayet hakkımızı kullanacağımızı bildirmek isteriz. Halkın iradesine hiç kimsenin gölge düşürmesine izin vermeyeceğiz.

Bu çetin ve zorlu yolda, gittiğimiz her yerde bizleri büyük bir çoşku ve heyecanla karşılayan, bizlere umut aşılayan, seçim kampanyası boyunca her platformda ve alanda koşturan, seçim günü gözlemci olarak görev alan, mitinglerimizde bayrak sallayan, soğuk ve yağışlı havaya aldırış etmeden bizlerle beraber yürüyen, sandığa gidip iradesini yansıtan, kimliğimize, davamıza ve partimize sahip çıkan tüm dava arkadaşlarımıza ve kardeşlerimize canı gönülden teşekkür eder, kendileri ile gurur duyduğumuzu belirtmek isteriz. Bu sahiplenme ve sevgi karşısında bir kez daha hatırlatmak isteriz ki:
‘’30 yıl önce çok samimi duygu ve umutlarla kurulan partimiz, hiç taviz vermeden aynı çizgide yıllarca halkına hizmet etmek uğrunda gayret etmiş, “Halka hizmet, Hakka hizmet” anlayışını sürdürmeyi başarmış, bu dönemde de halkımızın hizmetkarı olmaya devam edeceğini kanıtlamıştır’.

Kıymetli kardeşlerim,

Hiçbir zaman birilerine çamur atıp köşeye çekilmedik. Varlığımızı bu şekilde sürdürmeye çalışan bir anlayışa sahip olmadık. Birilerinin güdümünde olup, günübirlik siyasi oyunların ve taht kurmanın peşinden koşmadık. Bizim yegane gayemiz ve mücadelemiz her daim soydaşımızın hakettiği değeri görmesini sağlamak, hak ve hukukunu korumak, sesi ve vicdanı olmak, halkımızın emrinde hizmetkar olmak olmuştur. Bu gayemizi samimi, mücadelemizi başarılı olarak değerlendiren halkımız da teveccühleri ile bizleri 30 yıldır her seçimden zaferle uğurlamıştır.

Velhasıl zaferlerin daha da büyük olmasına engel teşkil eden, davamızdan ayrılan, değişik kulvarlarda faliyet gösteren ancak anlaşılmayan bir uslupla bizleri bölücülükle suçlayan belirli şahsiyetlerin “tek amacı zarar vermek” olduğu daha sonra ortaya çıkmış bir sürü kişiyle de ne yazık ki karşılaşmış, şahsi ihtirasları bir kenara bırakamayanlar sayesinde enerjimizi ve gücümüzü harcamışızdır.

Geçmiş dönemlerde yaptıkları bölücülük yetmezmiş gibi, bu seçimler nezdinde Çair ve Butel Belediyelerinde sırf bizleri engelleme amacıyla liste oluşturup yarışan TMBH’nin yapmış olduğu bölücülük bu belediyelerde soydaşımızın temsil edilmemesine hizmet etmiştir. Halkımız bunu unutmayacaktır !
Aynı şekilde Gostivar Belediyesinde de sırf zarar vermek uğruna listeler oluşturup yarışa giren her iki parti TMBH ve THP toplamda 861 oyu gasp ederek, bir Türk kardeşimizin daha Belediye Konsey üyeliğine seçilmesini engellemiş, siyasi anlamda bu oyların “çöpe atılmasını” sağlamışlardır. Ülke genelinde toplamda 2.897 oy alıp, zar zor 5 Belediye Konsey üyesi çıkaran TMBH ve THP yöneticilerinin bu başarısızlıkları, halkımızı birçok hizmetten yoksun bırakacaktır. Tabela partisi olmaktan öteye geçemeyen her iki zihniyetin, Makedonya Türk toplumuna vermiş oldukları zarar artık aşikardır.
Kişisel çıkar ve hırs peşinde koşan, halkımızı maşa olarak kullanan bu tür bir anlayış Türk toplumuna zarardan başka birşey getirmediği bir kez daha kanıtlanmıştır.
İsminde Türk kelimesi geçen bir parti, soydaşımızın çok yoğun olarak yaşadığı belediyelerde dahi kazanmak için yarışa girmiyor, kendi listeleri ile yarışamıyorsa, varlığının da bir anlamı olmadığı açıkça ortadadır. Sırf bölücülük yapma ve zarar verme uğruna varlığını sürdürmeye meyilli bu zihniyetin Makedonya Türk Siyasi sahnesinde de gayri yeri olmadığını, halkımız sandıkta vermiş olduğu cevapla kanıtlamıştır.
Her iki parti yöneticilerinin her seçimde olduğu gibi sorunu başka bir yerde aramalarına gerek kalmadığını gördüklerini ümit ederek, ortaya çıkan bu durumda mazeret göstermeden halkın takdiri karşısında şahsi sorumluluk alıp, gereğini yapmaları kaçınılmazdır. Soydaşımıza yapacakları en anlamlı hizmetin bu olacağına dair hiç şüphemiz yoktur.

Çok değerli soydaşlarımız,

Türk Demokratik Partisinin yerel yönetimlerde seçilen tüm meclis üyeleri önümüzdeki dört yıllık dönemde hiç ayırım yapmadan halkımızın emrinde olacakları aşikardır. Asırlardır yaşadığımız bu topraklarda, varlığımızı ve mücadelemizi daha yüksek seviyelere taşımanın azmiyle hizmetlerini sunmaya devam edeceklerdir. Dolayısıyla bu yerel seçimlerde yeni seçilen, kendi alanlarında bir çok başarıya imza atmış, samimi ve hizmet aşkıyla göreve başlayacak olan bu genç kardeşlerimizin vatanımıza, milletimize, davamıza ve partimize hayırlara vesile olmasını temenni ederiz.
Gayret bizden tevfik Allah’tan.

Saygılarımla
Dr. Beycan İlyas
TDP Genel Başkanı ve Milletvekili

.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir