Qonşu ölkənin dirçəlişi haqqında ayaqüstü qeydlər

İranın növbəti ali dini lideri kim olacaq?

‘Rusya ve Türkiye tarihte 4 defa müttefik oldu’

Yaxın Şərq məzhəb düşmənçiliyi kimə və niyə lazımdır?

Dağıstan’da Büyük Tasfiye Devam Ediyor

Gündem, Kuzey Kafkasya 7 Şubat 2018
1.294
MAKEDONYA'DA SINAVSIZ ÜNİVERSİTE

4-5 Şubat’ta Dağıstan’da tarihte en büyük yolsuzlukla mücadele operasyon başladı ve Dağıstan Cumhurbaşkanı Vladimir Vasilyev başta olmak üzere birçok bakanlar, üst düzey memurlar, belediye başkanlar ve siyasetçiler istifaya zorlanıyor veya tutuklanıyor. Evleri ve iş yerlerinde aramalar devam ediyor. Bu operasyon Vasilyev’in Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı toplantı sonrasında kararlaştırıldı.
Dağıstan’da iktidar geleneksel olarak etnik klanlar arasındaki ilişkiler üzerinde belirlenirken ancak, bu kez tutuklamalar belirli bir klanda gerçekleşmedi. Bu operasyon Vasiliev’in bu yapıya karşı mücadele olarak algılanır. Dağıstan’da gerçekten de Rusya içinde yolsuzluk ve rüşvetin yaygın olduğu yerdir ve buna karşı halkın hoşnutsuzluğu artmaktaydı.
Diğer yandan, Dağıstan’ın eski cumhurbaşkanı Ramazan Abdulatipov’un elemanları da tutuklandı ve o, bu operasyonu sert tepkisi ile karşıladı. Kampanyaların bir hedefi olarak nitelendiren Abdulatipov, tutuklamadan önce araştırma yapılması gerektiğini söyledi veaksi halde cumhuriyetin psikolojik durumunun gergin olacağını açıkladı.
Uzmanlar, Dağıstan’daki tasfiyenin bölgedeki geleneksel siyasal yapıyı temizlemek doğrultusunda olduğunu söylüyorlar. Daha önce çeşitli etkili kabileler arasında bir denge üzerinde kurulan yapı bölgeye istikrar sağladı. Şimdi bu kontrol geleneksel sisteme son verdi: uzmanlara göre, Vasilyev, yerel elitleri federal güçlerin yardımıyla neredeyse tamamen temizliyor. Sonraki sorun personel sorununu çözmektir. O, yerlilerden kimseye güvenemez vediğer bölgelerdenDağıstan’a gelmek isteyen pek fazla insan da yoktur.
Kafkassam dağıstan masası

Yorumlar