KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Türkiye
  4. »
  5. Cemaat-PKK/HDP İlişkisi

Cemaat-PKK/HDP İlişkisi

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 5 dk okuma süresi
313 0

Cemaat-PKK/HDP İlişkisi
cemaat
Gülen Cemaati ile AKP’nin ilişkiler normal olduğu dönemde Fethullah Gülen Çözüm Süreci ile ilgili yaptığı açıklamada süreci övmüş ve el-etek öpülebileceğini dile getirmiştir. Ancak 17-25 Aralık sonrası cemaat ile ilişkileri bozulan AKP iktidarı, bu süreçten sonra Türkiye’de yaşanan sorunların ilk kaynağı olarak Gülen cemaatini göstermiştir. AKP iktidarı yaşanan her olumsuz gelişmede genel olarak kendilerinin özel olarak ise Recep Tayyip Erdoğan’ın hedef alındığını dile getirmektedir. Ayrıca terör örgütü PKK’nın lideri ve KCK Eş Başkanı Cemil Bayık’ın AKP’yi ve Erdoğan’ı devirmek istediklerine dair söylemleri AKP’ye önemli bir koz vermiştir.

AKP, bu süreçte cemaat ile PKK’yı aynı kefeye koyma politikası izledi. Hatta siyasi iktidara yakın birçok isim PKK ile cemaatin yakın ilişkide bulunduğunu dile getirmeye başladı. Özellikle Erdoğan’ın Amerika’da PKK’lılar ve cemaatçiler tarafından protesto edilmesi en önemli kozları haline geldi. Peki, PKK ve HDP’nin ile cemaat arasında bir ilişki var mı?

Bu sorunun cevabını daha sağlıklı bir şekilde analiz edebilmek için 1994’e gitmek gerekmektedir. Gülen cemaati Kuzey Irak’ta ilk okulunu bu yılda açmıştır. Daha sonra bölgedeki okulların sayısı 18 yükselmiştir. Irak’ın diğer bölgelerinde ise 14 cemaat okulu bulunmaktadır. Fezalar Eğitim Kurumları altında anaokulu, ilköğretim, ortaokul, liseler, kolej, dil merkezi ve üniversite bulunmaktadır. 2014 yılında Recep Tayyip Erdoğan’ın ricası üzerine Barzani’nin Gülen okullarına sınırlama getirdiği iddia edilmiştir.

İlk olarak Cemaatin bu bölgede kurduğu okulların güvenliği için nasıl bir yol haritası izlediği tartışmalıdır. Çünkü PKK’nın merkezinin bulunduğu bir bölgede Türkiye’den gelen isimlerin okul açması kafaları karıştırmaktadır. Ancak 2010 öncesi bazı gazetelere yansıyan habere göre cemaatin PKK’ya haraç verdiği dile getirildi. O dönem cemaatin siyasi iktidar ile ilişkilerinin iyi olması nedeniyle bu iddiaların kamuoyunu meşgul etmesi engellendi. Lakin günümüzde ise PKK-Cemaat ilişkisini kanıtlayabilmek için iktidara yakın medya bu iddiaları tekrardan dile getirmektedir.

Cemaat ile PKK veya HDP arasındaki ilişkinin ikinci önemli noktası yapılan seçimlerde cemaatten üyelerine hangi partilere oy vermelerine dair gelen talimattır. Cemaat içinde öğrendiğim kadarıyla cemaat üyeleri bulundukları illerde AKP karşısındaki en güçlü partiye oy vereceklerdi. Eğer bir bölgede AKP karşısında CHP güçlüyse CHP’ye, MHP güçlüyse MHP’ye, en acısı ise HDP güçlü ise HDP’ye oy verilmeleri emredildi. Özellikle Doğu ve Güneydoğu’da görev yapan emniyet güçlerinin oy kullandığı bazı sandıklardan HDP’nin birinci parti olarak çıkması tartışmalara neden olmuştur.

Üçüncü olarak ise bazı yerel siyasette AKP ile ilişkilerinin bozulmasının cemaati HDP’ye yakınlaştırdığı bilinmektedir. Özellikle 17-25 Aralık öncesi yaşadıkları bölge nedeniyle hem AKP hem cemaat hem de HDP ile ilişkileri bulunan birçok isim cemaat-HDP yakınlaşması olduğunu doğrulamaktadır.

Bu süreçte HDP ile cemaat arasında bir yakınlaşma olduğu kabul edilebilir bir paya sahiptir. Ancak Gülen cemaati ile PKK arasında yakınlaşma olduğu tartışmalı bir konudur. Özellikle terörist Cemil Bayık, yaptığı açıklamada cemaatle yakınlaşmak istediklerini cemaatin ise bunu kabul etmediğini dile getirmiştir. Ancak Bayık’ın yaptığı açıklamanın yanı sıra cemaatin PKK’ya mektup gönderdiği iddiaları suyu daha da bulandırmaktadır. Ayrıca AKP’ye yakın birçok köşe yazarı geçmişe dönük Cemaat-PKK ilişkisine dair çeşitli yazıları kaleme almaktadır. Bu süreçte akıllara “Eğer ki geçmişten bu yana PKK ile cemaat arasında böyle bir yakınlaşma varsa AKP iktidarı neden cemaate istedikleri her şeyi verme gereği duydu? Neden Gülen cemaati hakkında PKK terör örgütüne yardım ve yataklık suçlarından soruşturma açılmadı?” soruları gelmektedir.

Amerika Araştırmaları ve Terör Uzmanı Emrah Kaya/ Kafkassam

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir