KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kuzey Kafkasya
  4. »
  5. Çeçenistan’da yeni bir dönem mi başlıyor

Çeçenistan’da yeni bir dönem mi başlıyor

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 6 dk okuma süresi
351 0

Çeçenistan’da yeni bir dönem mi başlıyor
asl
Çeçenistan Cumhuriyeti cumhurbaşkanı Ramazan Kadirov’un yaptığı açıklama Çeçenistan’da büyük bir üzüntüye ve endişeye yol açtı. Ramazan Kadirov, Rus NTV televizyonuna verdiği demeçte, “Benim devrim geçti. Zirveye geldim. Bundan sonra daha fazla yapacak bir şeyim yok. Bence görev sürem doldu. Yerime başkasını bulun” diyerek görevi bırakacağını ima etti. Kadirov, “Doğruyu söylemek gerekirse, ben işimi yapıyorum ve bugüne kadar da başarılı oldum. Benim adımı halkıma karşı kullanmamaları için devlet yönetiminin başka birisini bulması gerektiğini düşünüyorum. Şunu diyorum: Görev sürem doldu” . Bu görev için çok sayıda uygun aday olduğunu belirten Kadirov, “Ekibimizde bu işi layıkıyla yapacak çok fazla halef var, çok iyi uzmanlar var.” dedi. –
Hepinizin bildiği gibi Ramazan Kadirov birinci cumhurbaşkanı Ahmet Hacı Kadirov un oğlu. Ben acımasız bir savaşın ülkesini sevdiklerini her şeyini bırakıp çocuklarının ölmemesi için ülkesinden gitmek zorunda bırakılanlardan bir babanın oğluyum. Çocukluğum gurbette geçti vatan özlemi akraba özlemi bazen hor görülme bunların hepsini sonuna kadar yaşadım ama bir gün Çeçenistan Cumhurbaşkanı Ramazan Kadirov bize ülkemize geri dönmeyi teklif etti ve bu şekilde gurbet hayatı bitti bunların hepsini anlatmanın sebebi şudur
Bana çocukluğumda etrafındaki insanların anlattığı Ramazan Kadirov bambaşka biri idi. Halkına zulüm eden diktatör diyorlardı ve ben Çeçenistan’da gerçek Ramazan Kadirov tanıma şansım oldu. Birebir söylemezsem de nasıl mert kalbi iman dolu yiğit bir adam olduğunu gördüm. Bugün Çeçenistan’ın gelişmesini istemeyen insanlar çok yalan haber bir sürü iftira attılar.
Bugün ben bir Çeçen genci olarak şunu biliyorum ki bugün ben Müslümanım ve Çeçenim diyebiliyorsan istediğinde camilere gerektiğinde hastaneye okuluma spor salonuna kısacası ülkemde özgürsem elbette ki birileri benim bugünkü özgürlüğüm için bedel olarak canını verdi.
Allah şehadetini kabul etsin Ahmet Hacı Kadirov Bu bedeli ülkesi için halkı için ödedi. Ama arkasında Çeçenistan’a Arslan gibi bir oğlunu bıraktı bugün oğlu bu yolu en güzel şekilde sürdürüyor.
Öyle bir Başkan düşünün ki 2 savaşın yerle bir ettiği ülkeyi en güzel şekilde yeniden inşa etti büyük yaralar sarıldı. Bugün biz Ramazan Kadirov’un savaşta evlerinden olan insanları verdiği evler, hasta olanlara yapılan tedavi yardımları şehit ailelerine gösterilen özen yaptığı yardımları hesap etmeye çalışırsan bugün bu imkansız gibidir.
Bugün Çeçenistan’da dini özgürce yaşayamadığımız iddia ediliyor hiç gidesim gelmiyor düşünün Çeçenistan’da bundan birkaç sene önce bir ya da iki tane hafız vardı ama şimdi yüzlerce hafız var. Çeçenistan’da yapılan camilerin haddi hesabı yok hastaneler okullar yollar aklınıza gelebilecek her şey Çeçenistan’da Kadirovla beraber oldu.
Ben bugün bir Çeçen genci olarak Ramazan Kadirov’suz bir Çeçenistan düşünemiyorum. Çünkü bir zamanlar Çeçenler evlerinde huzurla uyuyamıyorlar de her an biri gelip zarar verme ihtimali vardı. Çeçenistan’da suç örgütleri kol geziyordu uyuşturucudan silahlara aklımıza ne gelirse hava karardıktan sonra insanlar dışarıya çıkamıyordu. Ama şimdi Çeçenistan Rusya’nın en güvenli bölgesi seçildi sadece güvenli değil birçok alanda inanılmaz derecede hızlı bir gelişme de gösterdi.
Evet birçok uzman aday olabilir ama şundan eminim ki biz bir daha Ramazan Kadirov gibi bir cumhurbaşkanının hiçbir yerde bulamayız. O yüzden görevinden ayrılmasını asla ve asla istemiyoruz. Buradan bir daha belirtmek istiyorum Ramazan biz seni bir başkan olarak değil bir abimiz bir kardeşimiz bir Çeçen halk kahramanı olarak görüyoruz. Sen varsan Biz tamız Sen Yoksan biz eksiğiz dualarımız her zaman seninle Allah yardımcın olsun bizi ne olur Ramazansız bırakma sen bizim Ramazan Abimizsin.
Aslanbek Aslambek/Grozni

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir