KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Türkiye
  4. »
  5. Bulduk Özdemir: TÜRKİYE-İSRAİL İLİŞKİLERİNDE BEKLENEN İYİLEŞME OLURSA

Bulduk Özdemir: TÜRKİYE-İSRAİL İLİŞKİLERİNDE BEKLENEN İYİLEŞME OLURSA

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
376 0

Burada yapmaya çalışacağım analiz sadece Jeo-enerji politikası boyutu ile sınırlıdır.
• Türkiye’nin Akdeniz’de Diyagonal hatları üzerinden oluşturduğu ve Libya anlaşması ile güvence altına aldığı haritalama ile Türkiye ve İsrail kıyıdaş ülke olarak bir MEB(Münhasır Ekonomik Bölge) anlaşması imzalarsa İsrail D. Akdeniz de 15.000km2 daha fazla denizalanı kazanacaktır.
• İsrail ile yapılacak bir MEB anlaşması Doğu Akdeniz’de Mavi Vatanımızın doğu sınırı tescillenmiş olur. Böylelikle GKRK’nin anlamsız çıkışlarına, hukuksuz küresel petrol şirketlerine arama-tarama-sondaj ve işletme ruhsatı vermesinin önüne geçmiş oluruz.
• KKTC’nin haklarını güvence altına almış oluruz.
• Güney Kıbrıs Rum Kesimi (GKRK) ile yaptığı MEB anlaşması sonrası 4.600 km2 denizalanı kaybettiğini görecektir(GKRK’deki Afrodit gaz kaynağının bulunduğu 12.Parselin tamamı İsrail’e geçer).
• İsrail’in Levant Basen ’inde tahmini Rezervler; 3,5 Trilyon m3 gaz ve 1,7 Milyar varil Petrol’dür. İspatlanmış doğal gaz rezervi 1 Trilyon m3’dür. Bu gazın belli bir miktarı yapılacak anlaşmalar ile ister KKTC üzerinden inşa edilecek boru hattı üzerinden isterse sıvılaştırılmış gaz olarak Avrupa’ya taşınır.
• Rusya-Ukrayna savaşı sonrası dünyada Türkiye’nin “Enerji Üssü” olması daha çok kabullenir. Özellikle Batı Avrupa’nın enerji ihtiyacının; Türkmenistan, Azerbaycan hatta İran’ın doğal gazı tedarik etmesi daha çok gündeme gelir.
• Türkiye ve İsrail arasında imzalanacak bir MEB anlaşması sonrası Mısır ile de benzer bir münasebetler yolu açılır.
Türkiye-İsrail ilişkilerinin sonuçlarının olması gelecekteki jeopolitik gelişmelerde özellikle Mavi Vatan konusunda ülkemizin elini çok güçlendirecektir.
Bulduk Özdemir Kafkassam

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir