KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Bilderberg’i kuran Türk kim?

Bilderberg’i kuran Türk kim?

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 18 dk okuma süresi
1307 0


Bilderberg Almanca ve İngilizce karışımı bir sözcük. Dağ resimleri gibi bir anlamı var. Günümüzde dünyanın kaderini elinde tutan elitlerin bir araya geldikleri bu yapı, adını ilk toplantıyı gerçekleştirdikleri Hollanda’daki Oosterbeek kentindeki Hotel De Bilderberg’den alıyor. Oosterbeek; Arnhem şehrinin hemen batısında, Hollanda’nın Gelderland eyaletinde, eski bir belediye. Bilderbeg toplantıları, ilki 29-31 Mayıs 1954 tarihleri arasında Hollanda’da yapılan dünyaca etkin isimlerin bir araya geldiği gizli toplantılardır. 1954 yılında ilk defa Hollanda prensi Bernhard tarafından, Avrupa ve Kuzey Amerika dünyasının elitlerinin bir araya gelmesi adına düzenlenen Bilderberg toplantıları dışarıya tamamen kapalı olduğu gibi, komplo teorisyenlerinin de sıkça beslendiği bir yer olma özelliğini taşıyor. Her yıl düzenlenen özel toplantılara dünya çapında etkin siyasi liderler, iş adamları, akademisyenler ve basın yayın kartellerinin oluşturduğu 120-150 kişilik bir grup katılır. Avrupa’da başlayan Amerikan karşıtlığı rüzgârını engellemek için başlatılan toplantıya siyasi liderlerin, kralların yanında her sektörün dünya devi isimlerinin en üst düzey temsilcileri katılmıştır. Yıllık bir toplantıya dönüşen bu konferansa Türkiye’den de temsilciler katılmaktadır. Bilderberg toplantılarının amacının dünyanın düzenini belirlemek olduğunu düşünen kitle sayısı bir hayli fazladır. 1954’teki açılış toplantısından bu yana, Bilderberg, Avrupa ve Kuzey Amerika arasında diyaloğu teşvik etmek için tasarlanmış gayri resmi tartışmalar için yıllık bir forum olmuştur.

Her yıl 120-150 arasında siyasi liderler ve endüstri, finans, akademi ve medya uzmanları toplantıya katılmaya davet ediliyor. Katılımcıların yaklaşık üçte ikisi Avrupa’dan, geri kalanı ise Kuzey Amerika’dan geliyor. Toplantı, mega eğilimler ve dünyanın karşı karşıya olduğu temel konular hakkında gayri resmi tartışmalar için bir forum.(1) Türkiye’nin Bilderberg macerası 1957’de başlıyor. ABD’deki St. Simons’deki toplantıya Türkiye’den ilk kez İngiltere Büyükelçiliği ve NATO daimi temsilciliği yapan Muharrem Nuri Birgi ve Adnan Menderes de davet edilmiş, Muharrem Nuri Birgi katılmış, ancak daveti kabul eden Menderes dönemin şartları nedeniyle toplantıda bulunamamıştı. Muharrem Nuri Birgi Bılderberg’i kuran 9 kişiden biridir. Birgi, fiili başkan gibi hareket ediyordu. Türkiye’deki ilk Bilderberg Toplantısı İstanbul Çınar Otel’de yapıldığında Andan Menderes de katılmıştı.(2) Türkiye’nin çok konuşmadığı ve bilmediği Birgi, bazı odaklarda el üstünde tutulurdu. Dışarıda “Türk Devleti” denilince akla gelen ilk isimdi! Büyükelçiydi. Birgi, NATO’daki Türkiye’ydi! 1958’de Buxton’da yapılan Bilderberg toplantısına katılan ilk Türk’tü. Bu toplantılara katılmaktan daha önemlisi çekirdek kadroda yer almaktı. Birgi, çekirdeğin çekirdeğindeydi! Muharrem Nuri Birgi NATO’da 12 yıl temsilci olarak görev yaptı. Paris’te bulunduğu yıllarda Fransa’nın en önemli sanatçılarıyla yakın dost oldu. 1972’de NATO’nun Türkiye’de tanıtılması ve kuruluşla iktisadi, kültürel ve siyasi ilişkinin sağlanması amacıyla Türkiye’de kurulan Atlantic Treaty Association’m başkanlığına seçildi.(3)

Muharrem Nuri Birgi’nin annesi Hüsniye hanım tarafından dedesi Hasan Rami Paşa, Hasan Hüsnü Paşa’dan sonra gelen Osmanlı Bahriye Nazırıdır. Babası Kocaeli Saylavı (Milletvekili) Profesör Doktor General Ziya Nuri Birgi’dir. 14 Aralık 1936’da vefat eden Prof. Dr. Ziya Nuri Paşa, 1900 yılı başlarından 1933 yılına kadar süren bir dönemde ülkemizin en başta gelen KBB Mütehassısıdır. Mükemmel Almanca ve Fransızca bilmektedir ve çeşitli Uluslararası dergilerde bu dillerde makaleleri vardır. Mantoux testi bilindiği gibi Tüberküloz’un tanısında yardımcı olabilen ve PPD (Purified Protein Derivative) olarak bildiğimiz bir deri testidir.(4) Muharrem Nuri Birgi, 1907 yılında İstanbul’da doğmuş, 1986’da ise yine aynı şehirde hayatını kaybetmişti. Galatasaray Lisesi’ni bitirdikten sonra İsviçre’de Cenevre Üniversitesi’nde Hukuk Fakültesi’nde eğitim görmüş, Fransa’da Paris Siyasal Bilimler Okulu’nu bitirmişti. Dışişleri Bakanlığı’nda çalışmaya başladıktan sonra çeşitli yurtdışı görevlerde bulunmuştu. 1946’da Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na katılan Türkiye Delegasyonu’nda görev almıştı. 1954’te ise Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri yani müsteşarı olmuştu. O yıllarda Ankara’da görev yapan diplomatlar Birgi’yi geleceği parlak bir isim olarak hatırlıyorlardı. Gerçekten de tahmin ettikleri gibi oldu. Birgi Ankara’dan Londra’ya tayin edildi ve 1957-1960 arası Londra Büyükelçiliği yaptı. 1960-1972 yılları arasında ise NATO nezdinde Türkiye Daimi Temsilcisiydi. Birgi’yi Türkiye Diplomasi Tarihi’nde unutulmaz kılan iyi eğitimi, keskin zekası, hazır cevap ve nüktedan oluşu ile akıllara durgunluk verecek kadar zengin çevresiydi.

Ama bunların hepsinden daha önemlisi Muharrem Nuri Birgi’nin Bilderberg İcra Komitesi içinde yer almasıydı. Birgi, 1972’de emekli olup Türkiye’ye döndüğünde 1968 yılında alıp ünlü mimar Turgut Cansever’e restore ettirttiği Çürüksulu Yalısı’nda yaşamaya başladı. Yalının eski sahibi Çürüksulu ailesinden, güzelliği dillere destan Belkıs Hanım’dı. Bu hanım aynı zamanda Muharrem Nuri Birgi’nin yakın arkadaşıydı. Muharrem Nuri Birgi’nin geleni gideni eksik olmamıştı. Yalıyı ziyaret eden ünlüler arasında NATO Genel Sekreteri Joseph Lunz, keman üstadı Yehudi Menuhin, Churchill ve Rotschild ailelerinin üyeleri de vardı. Birgi, 1972’de emekli olup Türkiye’ye döndüğünde 1968 yılında alıp ünlü mimar Turgut Cansever’e restore ettirttiği Çürüksulu Yalısı’nda yaşamaya başladı. Yalının eski sahibi Çürüksulu ailesinden, güzelliği dillere destan Belkıs Hanım’dı. Bu hanım aynı zamanda Muharrem Nuri Birgi’nin yakın arkadaşıydı. Muharrem Nuri Birgi’nin geleni gideni eksik olmamıştı. Muharrem Nuri Birgi asla sıradan bir bürokrat değildi. Atlantik’in her iki yakasındaki en zengin ve en etkili kişileri bir araya getiren “Bilderberg topluluğuna kabul edilmekle kalmadı, üç kişilik idare heyetinde de yer aldı. Hem Türk Atlantik Derneği’nin hem de dünyadaki Atlantik derneklerinin başkanlığını yaptı. Londra Büyükelçisi olduğu dönemde Başbakan Adnan Menderes’i İstanbul-Yeşilköy’de yapılan Bilderberg toplantısına götürmüştü. Birgi’nin Bilderberg’deki görevi emekli oluncaya kadar sürmüştü. Birgi bu görevi o tarihlerde yakın arkadaşı, dostu ve sırdaşı olan Selahattin Beyazıt’a devretti. Beyazıt; Birgi’den almış olduğu idare heyeti üyeliğini 20 yıl boyunca devam ettirdi. Daha sonra kendi yerine Koç Grubu’ndan Suna Kıraç’ı önerdi. Ancak Kıraç’ın kronik rahatsızlığı ortaya çıkınca bu görev yine aynı gruptan bir başka isme geçti. Birgi uzun yıllar resim yapmış, suluboya tabloları ile şöhret kazanmıştı. İyi derecede keman çalan, onu tanıyan müzisyenlerin “müzikologî olarak gördüğü Birgi tahta ve taş üzerine de boyamalar yapıyordu.

Cevval bir zekâsı, büyük çalışma gücü, inanılmaz süratli yazı yazabilme yeteneği, dillere destan nüktedanlığı, zaman zaman avangard bile olabilen şıklığı, sevmediklerine karşı tahammülsüzlüğü, alaycılığı ve espri anlayışı Birgi’ye emsalleri arasında her zaman birkaç adım öne çıkartıyordu. 1957 ile 1960 arasında Londra’da büyükelçilik yaparken de çok başarılı oldu. Londra Sefareti en parlak devrini onunla yaşadı. Londra’da görev yaptığı yıllarda Kraliçe Elizabeth’i güldürmeyi başaran tek diplomat olarak tanındı. Birgi zor dönemlerde diplomatlık yaptı. Onun Londra Büyükelçiliği döneminde Kıbrıs Sorunu alevlenmişti. Konuyla ilgili Londra ve Zürih anlaşmaları imzalanmıştı. Bu anlaşmaların mimarları arasında Birgi de vardı. Yine 1960’lı yıllarda Yunanistan ile Türkiye’yi çatışma noktasına getiren Kıbrıs Krizleri’nin savaşsız çözümünde Birgi’nin büyük emeği bulunuyordu.(5)

Birgi’nin ölümünden sonra Bilderberg idare heyetindeki postunda halen o isim oturuyor, Selahattin Beyazıt. Selahattin Beyazıt hayatı Muharrem Nuri Birgi’yle tanışmasından sonra değişti. Her toplantının ağır topu olan Birgi, yanına ilk olarak Nejat Ezcacıbaşı’nı aldı. Cannes’teki o toplantı çok renkli geçti. Eczacıbaşı’nı Villa D’Este’deki toplantıya da götüren Birgi’nin asıl yıldızı Selahattin Bey olacaktı. Ve daha sonra elini hiç bırakmayacaktı! Selahattin Beyazıt kim? İş adamı, sanayici ve eski Galatasaray futbol kulübünün eski başkanlarından. Beyazıt Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı. Selahattin Beyazıt, İngiltere‘de Cambridge Üniversitesinde okurken, Lordlar Kamarası Başkanı Lord Brabazon of Tara, Selahattin Beyazıt’ın hamiliğini üstlenmiştir. Lord Brabazon daha o dönemde Beyazıt’ı Bilderberg Grubu ve Mason Locası’na aldırmıştır. Babasının, Lord Brabazon’la yakın ilişkileri olmuştur. Selahattin Beyazıt’ın Bilderberg Grubu ile ilişkileri Paris, Londra ve NATO büyükelçilikleri görevinde Muharrem Nuri Birgi ile hemen hemen aynı dönemde, 1960‘lı yıllarda başlamıştır. Bu dönemde öyle yakın arkadaş olurlar ki hiç evlenmediği için çocuksuz ölen Birgi, tüm servetini Beyazıt’a bırakmıştır. Beyazıt, 1972-1992 yılları arasında Bilderberg Türkiye Temsilciliği’ni yürütmüş, Bilderberg üyeleri ve Bilderberg konferansları katılımcılarının isimlerini bizzat belirlemiştir. Beyazıt, zamanla Bilderberg Grubu içinde o kadar güçlü duruma gelmiştir ki İngiliz hükümetleri gönderilecek büyükelçilerin itimatnamelerini Türkiye’ye sunmadan önce Beyazıt’ın görüşünü almışlardır. Beyazıt, hiçbir zaman ön plana çıkmamıştır. Yılın 300 gününü Türkiye dışında Elitler arasında geçirmiş, faaliyetlerini onlarla birlikte perde arkasından planlamıştır. Amerika ve Avrupa elitleri ile çok derin ilişkiler içindedir. İngiltere eski Başbakanı Margareth Thatcher’e, “Magy” diye hitap edecek derecede samimi; İngiliz Kraliyet Ailesi ile randevusuz görüşme yapabilecek derecede ender insanlardan biridir.(6)

‘Katılımcıların dünyanın karşı karşıya olduğu sorunları tartıştığı, bunun yanı sıra Avrupa ile Kuzey Amerika arasındaki diyaloğun teşvik edildiği bir konferans’ cümlesiyle tanımlanan Bilderberg toplantısının bu yıl 66’ncısı düzenlendi. Dünyanın en güçlü siyasi ve tüzel kişilerinden bazıları, tartışmalı ve son derece gizemli Bilderberg Toplantısı için İtalya’nın Torino kentinde bir araya geldi. Ancak aşırı sıkı gizlilik kuralları, komplo teorilerinin yanı sıra eleştirileri de beraberinde getiriyor. Bu yıl 23 ülkeden 131 davetlinin toplantıya katıldı. Katılımcıların yaklaşık üçte ikisi Avrupa’dan, geri kalanı ise Kuzey Amerika’dan. Toplantılara siyasi liderlerin yanı sıra iş dünyası, finans, akademi ve medyadan uzmanlar katılıyor. Hollanda, Belçika, Sırbistan ve Estonya başbakanları bu yılki davetlilerden bazıları. NATO Genel Sekreteri ve Fransa istihbarat servisinin tepe yöneticisi de yine toplantıda hazır bulundu. İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney ve Almanya doğumlu Yahudi kökenli Amerikalı diplomat Henry Alfred Kissinger de toplantının bu yılki en önemli figürlerinden. Toplantıya şirket bazında Airbus, BP, Total, Google, Vodafone ve Ryanair’in yöneticileri iştirak ediyor. Dört gün sürecek toplantıda katılımcıların gündeminde jeopolitikten, teknolojik aksaklıklara, tehlikeli olarak tanımlanan güncel olaylardan ve siyasete toplam12 başlık var. İşte o konular; Avrupa’da popülizm, Eşitsizlik sorunu, İş dünyasının geleceği, Yapay zeka, Ara seçimler öncesi ABD, Serbest ticaret, ABD’nin dünya liderliği, Rusya, Kuantum teknolojisi, Suudi Arabistan ve İran, ‘Gerçek ötesi’ dünya, Güncel olaylar. Gündem ve katılımcıların isimlerinin dışında toplantıya dair çok az şey biliniyor. Chatham House Kuralı altında gerçekleştirilen toplantıda katılımcılar burada elde ettikleri bilgileri kullanmakta serbest. Ancak bunu konuşmacıların kimliğini, bağlı bulunduğu kuruluşu veya herhangi bir kişinin adını açıklamadan yapmak zorunda. Ayrıca toplantıda hiç tutanak tutulmaz ve hiçbir rapor yazılmaz. Bundan dolayı toplantı çok daha esrarengiz bir hale geliyor. Komplo teorisyenleri ayrıca, söz konusu toplantıların ‘Yeni Dünya Düzeni’ olarak tanımlanan bir fikrin insanlara empoze edilmeye çalışıldığının kanıtı olduğunu savunuyor. En yaygın teorilerden biri de, Batılı liderlerin Bilderberg’de özel görüşmelerle seçildiği iddiası. Bilderberg’in gizli kimliğine karşı çıkanlar, komplo teorisyenleri ve “İlluminati gözlemcileri” adlı gruplar her yıl toplantılara ev sahipliği yapan yerde protesto gösterisi düzenliyor.(7)
Torino’da başlayan bu yılki Bilderberg konferansına, milyarder ve banka patronlarının yanı sıra dört başbakan, iki başbakan yardımcısı, Nato genel sekreteri, Alman savunma bakanı, Hollanda kralı ve 95 yaşındaki Henry Kissinger katıldı. Kissinger gibi, Bilderberg de yavaşlama ya da rahatlama belirtisi göstermez.(8) Etkinliğin 131 katılımcısı arasında Bank of England Valisi Mark Carney, Hollanda Kralı Willem-Alexander, teknoloji milyarder Peter Thiel ve 2020 cumhurbaşkanlığı için koştuğu söylenen Colorado valisi John Hickenlooper yer alıyor.(9) Bilderberg toplantısına Türkiye’den de Massachusetts Teknoloji Enstitüsü de (MIT) akademisyenlik yapan fizik mühendisi Canan Dağdeviren, Koç Holding Başkanı Ömer Koç, Marmara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde görevli Doç. Dr. Behlül Özkan, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ile Hürriyet Daily News genel yayın yönetmeni Murat Yetkin davet edildi. 1985 doğumlu fizik mühendisi Canan Dağdeviren Harvard Üniversitesi’nin ‘Genç Akademi’ üyeliğine (Junior Fellow of Harvard) seçilen ilk Türk. Canan Dağdeviren, geliştirdiği pilsiz çalışan giyilebilir kalp çipi (PZT MEH) ve cilt kanserini teşhis eden cihazla adından söz ettirmeyi başarmıştı. Dağdeviren geçtiğimiz yıllarda Forbes dergisinin 30 yaş altı bilim insanı listesinde de yer almıştı.(10)Şimdi klasik İslamcı kafası ile ya “bu Bilderberg, Lions, Rotaryen veya Mason Kulüpleri Siyonizmin Büyük İsrail projesine hizmet eden kuruluşlardır” diyeceksiniz ya da “Türk devleti büyük devletmiş nerede küresel örgütler varsa oralara hem adamlarını yerleştirmiş” diye düşüneceksiniz? Karar sizin!
Bakınız:
1- http://www.bilderbergmeetings.org/ – http://www.bilderbergmeetings.org/brief-history.html – http://www.tarihiolaylar.com/tarihi-olaylar/bilderberg-group-1159
2- https://www.takvim.com.tr/guncel/2013/11/25/kirmizinin-hikayesi
3- http://sosyolojisi.com/muharrem-nuri-birgi-kimdir-hayati-hakkinda-bilgi/45905.html
4- http://kbbefemera.blogspot.com/2017/03/kbb-efemerasi-108-ziya-nuri-pasa-ve.html
5- https://www.emlaktasondakika.com/haber/sektorden-haberler/selahattin-beyazitin-icralik-yalisinda-son-durum/23655
6- https://www.biyografi.net.tr/selahattin-beyazit-kimdir/
7- http://tr.euronews.com/2018/06/07/dunyanin-en-esrarengiz-toplantisi-bilderberge-dair-ne-biliyoruz
8- https://www.theguardian.com/world/2018/jun/07/bilderberg-2018-new-tech-helps-oil-wheels-global-elite
9- http://www.businessinsider.com/bilderberg-group-2018-meeting-populism-in-europe-tops-agenda-2018-6
10- http://www.internethaber.com/esrarengiz-bilderberg-toplantilari-davetli-listesindeki-turkler-kim-1878440h.htm
Ömür Çelikdönmez
Twitter:@oc32oc39

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir