KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Azerbaycan
  4. »
  5. Azerbaycan eski milletvekili Abbasov: Bugün Aliyev dünyanın en saygın liderlerinden biri

Azerbaycan eski milletvekili Abbasov: Bugün Aliyev dünyanın en saygın liderlerinden biri

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
216 0


11 Nisan’da Azerbaycan’da Cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılacak. Azerbaycan’da Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve ülke ile ilgili genel konuları Azerbaycan eski milletvekili, siyasi uzman Aydın Abbasov’la görüştük.

-Aydın bey Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı seçimlerine nasıl hazırlanıyor?

ABBASOV: Azerbaycan halkı geleceği için sandığa gitmeye hazırlanıyor. Geçenlerde yapılan anket sonuçlarına göre halkın ezici çoğunluğu Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in terkrar Cumhurbaşkanı seçilmesinden yana. Bunun bir çok nedeni var. Son yıllarda Azerbaycan ekonomi, siyasi ve askeri bakımından eski Sovyetler çoğrafyasının en güçlü ülkelerinden biri durumuna geldi. Dünya ülkeleri arasında da Azerbaycan giderek güçleniyor. Burada kuşkusuz Sayın Aliyev’in önemli rolünün olduğunu vurgulamak isterdim. Azerbaycan halkının ulusal lideri Haydar Aliyev’in oluşturduğu siyasi rotayı başarılı şekilde devam ettiren Sayın Aliyev bugün dünyanın en saygın liderlerinden biri olmakta. Bugün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve diğer önemli dünya liderleri ile olan samimi ilişkileri bunu ortaya koyuyor.

-Batı ile ilişkiler nasıl gelişiyor?

ABBASOV: Azerbaycan diğer ülkeler ile samimi ve dostluk iliişkilere büyük önem veriyor. Özellikle komşularımızla. Tabii Ermenistan konusu farklı. Ona daha sonra değineceğim. Batı ile ilişkilerimizde bazı çifte standartlar kabuledilemez. Şuanda seçim öncesi Avrupa’da bazı kötü niyetli güçler, Cumhurbaşkanı Aliyev aleyhine kötü kampanyalar peşinde. Amaç insanlarımızı etkilemek. Tabii biz vatandaşlarımızı bu çirkin oyunlara alet olmaması çağrısında bulunuyoruz. Tüm bunlar Batı’da oluyor. Ben yıllarca Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nde (AKPM) Azerbaycan’ı milletvekili olarak temsil ettim. Orada Azerbaycan, Türkiye ve Rusya’ya yönelik çifte standartların sergilendiğini defalarca tanığı oldum. Bunlar asla doğru politikalar değil. Başka bir ülkenin iç işlerine karışmak doğru değil ve asla kabuledilemez.

-Komşu ülkeler ile ilişkileriniz nasıl?

ABBASOV: Ulusal liderimiz Haydar Aliyev ve onun siyasi rotasını devam ettiren Sayın İlham Aliyev’in mükemmel dış politikaları sayesinde Rusya, Türkiye, İran, Türkmenistan, Kazakistan, Özbekistan, Gürcistan ve başka ülkeler ile ilişkilerimiz giderek artıyor. Ortak ekonomik projelerimiz giderek gelişiyor. Özellikle Türkiye enerji alanlarda büyük işbirliğimiz var. Azerbaycan’ın Türkiye piyasasında önemli projeleri faliyet gösteriyor. Aliyev’in politikaları sonucunda Azerbaycan ekonomi açısından dünyanın önemli kavşak merkezlerinden biri oluyor.

-Ermenistan ile…?

ABBASOV: Sayın Aliyev Ermenistan ile ilişkilerinin düzelmesinin şartlarını defalarca açıkladı: Ermeni ordusu tarafından İşğal edilmiş Azeri topraklarının boşaltılması ve Azerbaycan’a iade edilmesi. Bu konuda Birleşmiş Milletler (BM) 4 kararname çıkardı. Fakat Ermenistan bunlara uymuyor. 2016 yılında Azerbaycan ordusunun başarılı askeri operasyonları sayesinde Karabağ’da bazı topraklarımızı işğalden kurtardık. Sayın Aliyev defalarca dünya kamuoyuna seslendi: Ordumuz topraklarımızın işğalden kurtaracak güçte.

-Son olarak…Seçimlerden sonra Azerbaycan’da ne gibi değişiklik olabilir?

ABBASOV: Yapılan son anketlere göre, halkın ezici çoğunluğu İlham Aliyev’in seçilmesini istiyorsa, demek ki Azerbaycan tekrar emin ellerde olacak. Azerbaycan siyasi, ekonomi ve askeri bakımından güçlenmeye devam edecek. Halkın refahı için sosyal reformlara devam edilecek.

-Teşekkür ederim
Fuat Safarov kafkassam moskova

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir