Barzani yaşarsa yıl sonuna kadar Moskova’yı ziyaret edebilir

Նախորդ կառավարությունների «քաղաքական երկչոտության» արդյունքը

Türkiye’yi Rusya’ya Karşı Kışkırtan ABD PYD ile Türkiye’ye Karşı Mücadelede/Türkiye Şanghay’a Girmenin Peşinde

Suudilere ABD vurdu Türkiye sevdi!

ABD-Suudi Arabistan-Fas-Mısır Silah satış anlaşmaları

Gündem 30 Kasım 2018
140

Suudi Arabistan ile Abd arasında yapılan anlaşma gereği 15 milyar değerinde (THAAD) Yüksek irtifa savunma sistemi satın alınması anlaşması imzalanmıştır. Anti füze sistemlerinin 2023-2026 yılları arasında teslim edilmesi tahmin edilmektedir. Anlaşmanın 44 taşıyıcı ve 360 füzeyi kapsadığı belirtilmiştir.

ABD kongresi onayından geçen ve Amerika Birleşik Devletleri Askeri İşbirliği Savunma Dairesi tarafından yapılan ilana göre ABD ile Katar hükümetleri arasında Karadan havaya NASAMS 40 Askeri Raytheon AIM-120C-7 AMRAAM sistemlerinin satış anlaşması imzalanmış ve onaylanmıştır. Anlaşmanın tahmini bedelinin 215 milyon dolar olduğu belirtilmiştir.

ABD kongresi onayından geçene ve e Amerika Birleşik Devletleri Askeri İşbirliği Savunma Dairesi tarafından yapılan ilana göre ABD ile Mısır devleti arasında yapılan anlaşmaya göre Mısır’a 10 adet Boeing AH-64E Apache helikopter,yedek parça, teknik hizmet ve sistemlerinin satışı onaylanmıştır. Anlaşmanın yaklaşık değerinin 10 milyar dolar olduğu açıklanmıştır.

ABD kongresi onayından geçene ve e Amerika Birleşik Devletleri Askeri İşbirliği Savunma Dairesi tarafından yapılan ilana göre Fas hükümeti ile ABd arasında 1.2 milyar dolar maliyetli 62 adet Abrams tankı modernizasyonuna onay verilmiştir. Teslimat süresi tahmini 5 yıl olarak belirlenmiştir.Fas ile ABd arasında 2012 yılından beri toplamda 222 adeti kapsayan ABrams tank satış anlaşması devam etmektedir.

Kafkassam

https://dod.defense.gov/News/Contracts/
http://www.dsca.mil/major-arms-sales
http://www.dsca.mil/PressReleases/36-b/2012/Morocco_12-28.pdf

Yorumlar