Rusya: ABD, Türkiye ile askeri teknik işbirliğimizden vazgeçtirtmeye çalışıyor

Afganistan Türklüğü ve Türk Dünyasının Büyük İmtihanı

Rusya’nın anadil dersleri politikası faciası

ABD heyeti, Ankara’da İran yaptırımlarını görüştü

Lavrov ve Çavuşoğlu S-400 için biraradalar

Gündem, Rusya, Türkiye 14 Mart 2018
61


Moskova’da tarihi günlerden bir gün yaşanıyor. ABD’de gündem dışileri bakanının değişimine kilitlenirken sessiz bir şekilde Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Moskova’da bir araya geliyor. Yapılacak görüşmede Türkiye’ye S-400 teslimine yönelik anlaşmanın uygulanması konusunu gündeme gelecek.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Lavrov ve Çavuşoğlu’nun görüşmesiyle ilgili “Taraflar Türkiye’ye S-400 Triumf füze savunma sisteminin sevkiyatına yönelik anlaşmanın uygulanmasına yönelik gidişatın yanı sıra askeri teknik işbirliği konusundaki mevcut ve olası projeleri ele alacak” ifadeleri kullanıldı.

Çavuşoğlu 6. Ortak Stratejik Planlama Grubu toplantısına katılacak.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova daha önce yaptığı açıklamada tarafların Suriye’deki durumu, Soçi’deki Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ni ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla yapılacak Üst Düzey İşbirliği Konseyi (ÜDİK) toplantısının hazırlığını ele alacağını söylemişti. Şimdi bütün gözler sessiz sakin geçmesi beklenen Moskova zirvesinde.
Ayşe Süheyla Çiçekci

Yorumlar