KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Zekai Aksakallı Paşanın 2. Kolordu komutanlığına atanması Balkan savaşına hazırlık mı?

Zekai Aksakallı Paşanın 2. Kolordu komutanlığına atanması Balkan savaşına hazırlık mı?

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 13 dk okuma süresi
861 0

Zekai Aksakallı Paşa’nın yeni göreviyle ilgili geyik muhabbetlerinin havada uçuştuğu günlerde, deneyimli gazeteci ve kamuoyu araştırmalarında sahadaki bilgisini nesnel analizlere yansıtan kadim dost Sadullah Özcan’ın “arife tarif gerekmez” üslubunda “-Paşanın görev yerini ve önemini biliyor musunuz?” çıkışı, bu atamayı farklı yorumlamak gerektirdiğini idrak ettirdi. Askeri Şura toplantıları yaklaştıkça medyaya bazen kurum içinden bazen kurum dışından yönlendirme amaçlı bilgi sızmaları gerçekleşir. Askeri magazin türünden bu haberlerin reytinginin yüksek olduğu bir gerçek. Sanki resimli roman tefrikası gibi dram, trajedi, kahramanlık tekmili birden sekiz sütuna manşet haberlerin backgroundunu bilen çok az kişi vardır. Bu tür haberler, bazen yıldız parlatma, bazen karalama, bazen perdeleme, bazen de bilgi karartma amaçlıdır. Bazen de olduğu gibidir.

Öyle ki Yüksek Askeri Şura’da (YAŞ) 15 Temmuz darbe girişiminin önlenmesinde etkin rol oynadığı iddia edilen Özel Kuvvetler Komutanı (ÖKK) Korgeneral Zekai Aksakallı’nın 2. Kolordu Komutanlığı’na atanması sürpriziyle Türk Silahlı Kuvvetleri’nin sarsıldığı yorumları yapıldı ve Aksakallı’nın ‘pasif görev’ olarak değerlendirilen Çanakkale-Gelibolu’daki 2. Kolordu Komutanlığı’na getirilmesinin dikkat çektiği vurgulandı.(1) Oysa sporcu disiplini ve kültürüyle yetişen Zekai Aksakallı’nın 1977’de Erzurum Lisesi’nde okurken takım halinde önce Türkiye şampiyonluğunu kazandığını, ardından Avusturya’da yapılan liseler arası Dünya Kros Şampiyonası’nda ülkemizi temsil ettiğini bilmeyenler, Paşanın uzun soluklu koşucu olduğunu ve kolay kolay pes etmeyeceğini göz önünde bulundurmadan hariçten gazel okuyordu.(2) Bu gerçek dışı değerlendirmeler 1. Ordu’ya bağlı 2.Kolordu’nun tarihi misyonundan habersiz besleme ve masa başı gazeteciliğin doğası gereğiydi. Hatta Hürriyet’in hükümete yakınlığıyla bilinen yazarı Abdülkadir Selvi, Özel Kuvvetler komutanı iken Gelibolu 2. Kolordu komutanlığına atanan Korgeneral Zekai Aksakallı’nın durumunun detaylarını paylaştığı ısmarlama yazısında ‘Fırat Kalkanı’ harekâtının başında olan Aksallı’nın operasyonu ‘balkondan dürbünle’ izlediği fotoğraflarının basında yer almasının hem siyaset hem karargâhı rahatsız ettiğini gündeme getirdi.

Zekai Aksakallı’nın Hulusi Akar’a yönelik ‘TSK’da kriz ve olağanüstü durumlarda ilk haber alınır alınmaz ‘Personel kışlayı terk etmesin’ emri verilir. Birlik komutanları kışlalarında mesaiye devam eder. Her zaman uygulanan bu temel ve basit kural 15 Temmuz 2016’da ilk haber alındığı zaman uygulanmamıştır. Uygulansaydı darbe girişimi baştan açığa çıkardı’ dediğini gündem taşıdı ve bu sözlerin hedefinin Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar olduğu söylendi. Aksakallı için sonun başlangıcı yorumları ise o tarihten itibaren yapılmaya başlandı, değerlendirmesinde bulundu.(3) Benim aklıma hemen “Gâfil ne bilir neşve-i pür-şevk-i vegâyı/Meydân-ı celâdetteki envâr-ı sefâyı” dizeleri geldi. Çünkü Fırat Kalkanı operasyonunu ‘balkondan dürbünle’ izleyen bir paşa portresi, belden aşağı vurmak maksatlıydı ve sahada paşayı öldürmek için her hareketini takip eden farklı ülkelerin istihbarat servislerinden keskin nişancıların varlığından habersizdiler. Bu iddiamın doğruluğunu Google’ye girin Suriye, İran ve Rusya ve hatta Amerika, İngiltere gibi ülkelerin öldürülen üst rütbeli subay sayısına bir bakın. İran’ın Kasım Süleymani’si ne ise Suriye’de Türkiye’nin Zekai Aksakallı’sı odur.

1. Ordu Komutanlığı, Türk Kara Kuvvetleri’ne bağlı 4 ordudan biridir. Trakya, Boğazlar ve İstanbul’dan sorumlu olan 1. Ordu Komutanlık Karargâhı İstanbul’da Selimiye Kışlası’ndadır. 1. Ordu, mekanize ve zırhlı birliklerden oluşur. 2. Kolordu, Türk Kara Kuvvetlerine bağlı 1. Ordu’nun kolordularından biridir. 2. Kolordu’nun kuruluşu Cumhuriyet öncesine Balkan Savaşlarına uzanır. Devlet-i Aliyye-i Osmaniyye mührünü taşır. 1911 yılında kurulmuştu, Edirne ve çevresinden sorumluydu. Balkan Savaşlarında ve Çanakkale Savaşlarında destanlar yazan, Gelibolu 2. Kolordu Komutanlığı 18. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı Ortaköy askeri birliğinde Balkan Şehitliği mevcut. Bu vatan toprağında Balkan Harbinde Hurşit Paşa Kolordusunun taarruzu sırasında düşman tarafından açılan ateş neticesinde şehit olan 200 asker gömülü. Bu şehitlik bu kolorduya her an vazifesini hatırlatır. Komutanlığın karargâhı Gelibolu’dadır. 1. Ordu’ya bağlı 2. Kolordu; Tekirdağ, Edirne, Gelibolu Yarımadası ve Gökçeada’yı dış tehditlere karşı korur. 2. Kolorduya bağlı birlikler şunlardır; 4. Mekanize Piyade Tugayı (Keşan), 8. Mekanize Piyade Tugayı (Tekirdağ), 18. Mekanize Piyade Tugayı (Ortaköy, Gelibolu), 95. Zırhlı Tugayı (Malkara), 102. Topçu Alayı (Uzunköprü), 5. Komando Alayı (Gökçeada), Kolordu İstihkâm Savaş Alayı (Gelibolu). 28.04.2012’de Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde, 2. Kolordu Komutanlığı İstihkam Alayı “Sancak Verme” törenine katılan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, sancağı Albay Cemal Kafkasyalı’ya teslim ederken, “Bu sancak, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin şeref timsalidir. Türk ordusu, tarihi boyunca dünyaya örnek olacak şekilde sancağını korumuş, onu yüceltmiş ve uğrunda severek şehit olmuştur” diye konuşmuştu.(4)

Neden 1. Ordu 2. Kolordu neden Zekai Aksakallı? 1962 Erzurum doğumlu Zekai Aksakallı, 2009’da gerçekleştirilen Yüksek Askeri Şura (YAŞ) sonrası Tank Kurmay Albay Komutanlığı görevinden tuğgeneralliğe terfi etmişti. Aksakallı, 2013’te Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda görevliyken Yüksek Askeri Şura kararları sonrası 1. Özel Kuvvet Komutanı olduğu sırada tümgeneralliğe terfi ettirilmişti. 28 Temmuz 2016 tarihli YAŞ toplantısında rütbesi korgeneralliğe yükseltildi. 24 Ağustos 2016’da Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu öncülüğünde Suriye’nin Cerablus kasabasının Irak ve Şam İslam Devleti’nden geri alınması için düzenlenen Fırat Kalkanı Operasyonu adlı askeri operasyonun komuta kademesinde yer aldı.(5) Zekai Paşa’nın yeni görev alanının Balkanlar olduğu, 2. Kolordu’nun kuruluş tarihi ve görev alanı ve yetkileri bilindiğinde daha net anlaşılabilir. 23 Ağustos 2017 tarihli yazımda belirttiğim gibi ‘Avrupa Birliği’nin yeni Yugoslavya projesi Balkan krizine dönüşebilir! Çünkü Avrupa Birliği Balkanlarda kendi yörüngesine girecek uydu birlikler tasarlıyor. Uzmanlar yeni bir Balkan savaşının eli kulağında diyor. Türkiye’nin neredeyse kırk yıla yakın bir süredir güneydoğuda ayrılıkçı terör örgütüyle mücadelesi nedeniyle Trakya ve Balkanlardaki gelişmelerden uzak kaldığı sanılmasın.

15 Temmuz darbe girişimin hemen sonrasında 2016 sonlarında Yunanistan Genelkurmay Başkanı Evangelos Apostolakis ile Savunma Bakanı Panos Kammenos’un Türkiye’yi görüştükleri toplantıda Yunan Genelkurmay Başkanının, “Türkiye ile bir savaşa girilmesi halinde en iyi zamanın şimdiki zaman olduğu” söylediği basında yer almıştı. Dolayısıyla Yunan ordusunun Türkiye’ye yönelik bir askeri hareket başlatmak için her ana hazırlıklı olduğu ortada.(6) Atlantik Çözüm Operasyonu çerçevesinde Amerika Birleşik Devletleri’ne ait yüzlerce tank, kamyon ve diğer askeri malzeme Almanya’ya ulaştırılmış, içlerinde 87 Abrams M1A1 tank, 20 Paladin kundak motorlu obüs, 136 Bradley savaş aracı ve yüzlerce tekerlekli aracın bulunduğu toplam 2 bin 800 silah Bremerhaven limanından Rusya’ya komşu NATO ülkelerine nakledilmişti.

Üç yük gemisiyle gelen askeri malzemelerinin yanı sıra 4 bin Amerikan askeri de Avrupa’ya gelmiş, NATO üyesi Almanya, Kanada ve İngiltere de her biri 1000’er askerden oluşan taburlarını Estonya, Letonya ve Litvanya’ya yollamış, birlikler Şubat ayı başında Polonya, Baltık ülkeleri, Bulgaristan, Romanya ve Almanya’ya dağıtılmıştı.(7) geçtiğimiz günlerde Romanya’da bir benzin istasyonundaki TIR şoförü Türk vatandaş, yoldan geçen ABD askeri araçlarını görüntülemişti. ABD’nin son dönemde Romanya’nın yanında Bulgaristan, Gürcistan, Ürdün ve Suriye gibi ülkelere de sevkiyat yapması ABD’nin zamanında Sovyetlere uyguladığı çevreleme politikasını akıllara getirdi. Sosyal medyada Romanya ve Bulgaristan’a ABD askeri yığınağı yakında Karadeniz’de kopacak fırtına ile kuzeyden kuşatıldığımız izlenimini kuvvetlendiriyor yorumları yapılmıştı!(8) Yanisi şu Balkanlar karışacak ve merkez üssü Üsküp!

Türk devleti konunun takipçisi ve her şey kontrol altında gibi bir ifade basite kaçar. Ancak son komuta kademesindeki terfiler ve görev dağılımı, bu gelişmelere hazırlıklı olunduğu izlenimi uyandırıyor. Kara Kuvvetleri Komutanı 1954 Bayburt doğumlu 2 yıl boyunca Genelkurmay İstihbarat Başkanı olarak görev yapan, Bosna Hersek barış gücünde ve Napoli’deki NATO karargâhlarında bulunan Yaşar Güler. 1. Ordu Komutanı ise geçtiğimiz yıl darbecilere yüz vermeyen Orgeneral Ümit Dündar’ın sıkıntılı süreçte Genelkurmay Başkanlığına vekâleten atandığında yerine atanan 2’nci Kolordu Komutanı Konya Ereğlili Korgeneral (şimdi Orgeneral) Musa Avsever. 15 Temmuz gecesi darbecileri “eşkiya grubu” olarak niteleyen Avsever, “Tüm Kolordum Trakya’da görevinin başındadır. Halka ateş açmasınlar. 2. Kolordu’yu İstanbul’a sevk ederiz” demişti.(9)

1. Ordu Komutanı Ergenekon Davası mağdurlarından. 07.04.2009’da Ergenekon Örgütü üyesi olduğu iddiasıyla tutuklanan Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay’ın günlüklerinde ismi geçmiş, Ergenekon iddianamesinde yer almıştı. Musa Avsever’in, tuğgeneral rütbesinde iken, Mustafa Balbay ve Fikret Bila’ya, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı arabasının arkasına alıp Kızılay’a gitmek istediğini söyleyerek, “Vallahi işe yarayacağını bilsem kendimi Kızılay’da yakarım” dediği gündeme taşınmıştı. Kara Harp Okulu Komutanı Tümgeneral Hulusi Akar’ın, 26 Mayıs 2005 Perşembe günü Kara Kuvvetleri Sosyal Tesisleri’nde verdiği yemeğe; Mustafa Balbay ve Fikret Bila’nın yanı sıra Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) İkmal Bölümü’nden Tuğgeneral (Şimdi Orgeneral rütbesinde) Musa Avsever, üç tuğgeneral ve bir binbaşı da katılmış bu yemekte bu konuşmaların yapıldığı belirtilmişti.(10) İşte Zekai Aksakallı Paşa’nın emrinde olduğu komutanlar ve yaptıkları! Şimdi kim kalkıp diyebilir ki; Özel Kuvvetler Komutanlığında görev süresi dolan Zekai Aksakallı’nın yeni atandığı Çanakkale-Gelibolu’daki 2. Kolordu Komutanlığı pasif görev yeridir?

Bakınız:
1- http://www.hurriyet.com.tr/bordo-berelilerde-aksakalli-depremi-40556260
2- http://www.haber7.com/guncel/haber/2091397-zekai-aksakalli-kimdir-aslen-nerelidir
3- http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/abdulkadir-selvi/zekai-pasa-konusu-40559572
4- http://www.abdullahgul.gen.tr/haberler/170/82824/cumhurbaskani-gul-2-kolordu-komutanligi-istihkam-alayi-sancak-verme-torenine-katildi.html
5- http://www.sozcu.com.tr/2017/gunun-icinden/korgeneral-zekai-aksakalli-kimdir-zekai-aksakalli-istifa-etti-mi-1981260/
6- https://www.aydinlik.com.tr/turkiye/2017-subat/yunanistan-15-temmuz-dan-sonra-turkiye-ye-savas-acmayi-tartismis
7- http://www.milliyet.com.tr/abd-den-rusya-sinirina-yuzlerce-dunya-2374595/
8- http://www.aksam.com.tr/dunya/abd–bulgaristan-gurcistan-urdun-ve-suriye-gibi-ulkelere-silah-sevkiyati-yapiyor/haber-650667
9- http://www.dunyabulteni.net/manset/372233/yasin-surprizleri-dundar-temel-ve-avsever
10- http://www.habername.com/haber/erdogan-etso-kkk-tumgeneral-tuggeneral-20348.htm

Ömür Çelikdönmez
Twitter:@oc32oc39
omurcelikdonmez@hotmail.com

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir