KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Türkiye Kazan Başkonsolosu: Türkler ile Tatarlar arasındaki kardeşlik ilişkilerinin zengin bir tarihi ve sağlam bir temeli var

Türkiye Kazan Başkonsolosu: Türkler ile Tatarlar arasındaki kardeşlik ilişkilerinin zengin bir tarihi ve sağlam bir temeli var

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 5 dk okuma süresi
354 0

Türkiye’nin Kazan Başkonsolosu Turhan Dilmaç, Rus Realnoe Vremya haber sitesinde kaleme aldığı yazıda Rusya’nın Tataristan Cumhuriyeti ve Türkye arasındaki dostluk ve kardeşlik ilişkilerini değerlendirdi.

Dilmaç yazısında şunları kaydetti: “Türkiye-Tataristan ekonomik işbirliği hakkındaki haberleri sıklıkla okuyorsunuzdur: Tataristan’da faaliyette olan 10 Türk sermayeli fabrika. Toplam 2 milyar Dolarlık yatırım. Türk müteahhitlik şirketleri tarafından üstlenilen projeler. Gündemde olan ortak inisiyatifler vs.

Geçtiğimiz hafta da benzer haberler Kazan basınına yansıdı. Çünkü Cumhurbaşkanı Minnihanov kalabalık bir heyetle Türkiye’nin önemli şehirlerinden biri olan İzmir’i ziyaret etmişti.
Rusya, 86. İzmir Uluslararası Fuarı’na “Ortak Ülke” olarak katıldı. Türkiye ile ilişkileri en fazla gelişmiş RF bölgelerinden biri olan Tataristan’ın böylesi bir organizasyona güçlü bir şekilde katılması doğal.
Nitekim toplantı sırasında Sayın Minnihanov, Tataristan’ın Ekim ayında Türkiye ile Rusya Hükümetlerarası Karma Ekonomi Komisyon toplantısına ev sahipliği yapacağını açıkladı. Bu durum Tataristan’ın, komşumuz Rusya’yla aramızdaki çok boyutlu işbirliğindeki önemli konumunu teyit ediyor.

ÇAĞDAŞ İLİŞKİLERİMİZİN LOKOMOTİFİNİ ELBETTE İKTİSADİ İŞBİRLİĞİ OLUŞTURUYOR

Çağdaş ilişkilerimizin lokomotifini elbette iktisadi işbirliği oluşturuyor. Ancak Türkler ile Tatarlar arasındaki kardeşlik ilişkilerinin zengin bir tarihi ve sağlam bir temeli var.
Kazan Kremlini Devletçilik Müzesi’ndeki “Arşiv Belgeleri ile Osmanlı, Rus Çarlığı ve Altınorda İlişkileri” sergisini bu konuda bir fikir edinmek için Kasım ayına kadar gezebilirsiniz.
Biz Başkonsolosluk olarak gerçekleştirdiğimiz faaliyetlerle kültürel temasları da canlı tutmaya çalışıyoruz. Örneğin 23 Ağustos’ta Kul Şerif Camii İslam Kültürü Müzesi’nde bir Ebru Sergisi düzenleyeceğiz. Yine bu hafta 25-26 Ağustos’ta Kültür ve Turizm Bakanlığımızın Mehter Takımı, Askeri Bandolar Festivaline iştirak ederek Kazan Kremlini’nde ve Bauman’da konser verecek. Tarihe meraklı olmayanlar bile Muhteşem Yüzyıl dizisinden dolayı artık Mehter ve Yeniçeriler hakkında bilgi sahibiler. Bu etkinliklere Kazanlıları bekliyoruz.

TÜRKLER VE TATARLAR ARASINDAKİ KARDEŞLİĞİN BİR BAŞKA SEMBOLÜ TARİHİMİZDEKİ ORTAK ŞAHSİYETLER

Türkler ile Tatarlar arasındaki kardeşliğin bir başka sembolü tarihimizdeki ortak şahsiyetler. Görev dönemim boyunca her biri kıymetli entelektüeller olan bu insanların gerek Tataristan’da, gerek Türkiye’de hak ettikleri ölçüde hatırlanmaları ve tanınmaları için gayret sarfettik.
Geçtiğimiz Aralık ayında dondurucu soğukta Sayın Başbakanımız, Sayın Minnihanov ve Sayın Şaymiyev tarafından açılan İstanbul Park’taki Sadri Maksudi heykeli bu aydınların hepsine ithaf edilmişti.
Bu aydınlar arasındaki kimler yok ki. Milletvekilliği, Atatürk’ün kültürel ve siyasi konularda danışmanlığını yapmış ve Türk Devleti’nin ideologlarından Yusuf Akçura. Yine Atatürk’ün danışmanları arasında yer alan ve Türkiye’de hukuk ekolünün kurucularından Sadri Maksudi Arsal. Yusuf Has Hacip’in Kutadgu Bilig eserini inceleyen büyük dil bilimci Reşid Rahmeti Arat. Siyasetçi ve yazar Ayaz İshaki. Türkiye’deki en önemli Rusya tarihçisi Akdes Nimet Kurat. Seyyah ve yazar Abdürreşid İbrahim.
Benim mesleğim diplomatlıkla ile ilgili ilklerden biri de Türk-Tatar şahsiyetidir. İlk Türk kadın diplomat Adile Ayda da Tatar kökenlidir.
Cumhuriyetimizin kuruluşunda önemli roller üstlenen, aynı zamanda Türkiye’nin siyaset, bilim, tarih, kültür ve sanat hayatına önemli katkılar yapan bu kişilere bizler şükran borçluyuz. Benim acizane fikrime göre Tatarlar da bu evlatlarını daha ityi tanımalı ve onlarla gurur duymalıdırlar.
cok teşekkür ederim!!!
Fuat Safarov Kafkassam Moskova

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir