KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Türkiye Suriye’de yaptığı hatayı Libya’da tekrarlamak istemiyor

Türkiye Suriye’de yaptığı hatayı Libya’da tekrarlamak istemiyor

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
180 0

Suriye’de 10 yıla yakın süren iç savaş Türkiye’ye çok anlamlı dersler verdi. Suriye politikalarını değiştirmek hatta bu politikaları yürüten siyasi bürokratları tasfiye eden Türkiye şimdi aynı hataları tekrarlamamak için Libya işini çok sıkı tutuyor. Öncelikle Libya’da yürürlüğe giren ateşkesin ardından bugün tarafların Moskova’da bir araya gelmesi ve anlaşma imzalaması sürecini çok iyi takip etmektedir.

Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Halid el-Mişri yaptığı açıklamada, Hafter heyeti ile Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Fayiz es Serrac heyetlerinin bugün Rusya’nın başkenti Moskova’da bir araya geleceğini söyledi. Serrac dün İstanbulda Erdoğan ile kapsamlı bir görüşme yapmış ve İstanbuldan Moskova’ya geçmişti. Rusya ziyaretinde Serrac’a eşlik edeceğini kaydeden Mişri, tarafların ateşkes anlaşması imzalamasının beklendiğini ifade etti. Mişri, “Bu anlaşmanın imzalanması ordunun projesinin çöküşünün başlangıcı olacak. Anlaşma bize tüm askeri yönetim girişimlerine son vermek ve siyasi süreci başlatma yolunu açmak için tasarlandı” dedi.

Libya yerel basınında yer alan haberlerde de bugün Hafter ve Serrac’ın Moskova’da görüşeceği belirtildi. Ancak konuya ilişkin resmi kaynaklardan henüz bir açıklama yapılmamasına rağmen Putin ile Erdoğan’ın İstanbul buluşmasında alınan ateş kararının yüksek oranda uygulanması gerçekleşecek gibi gözükmektedir.

Libya’da cumartesiyi pazara bağlayan gece, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı üzerine taraflar arasında ateşkes kabul edilmişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan da Libya’da barış ve istikrarı sağlama çabaları kapsamında Moskova’ya geldiğini sabah kafkassam Moskova ofisinden Fuat Safarov bildirmişti. Türkiye dışpolitika konusunda sahaya Hulusi Akarı ve Hakan Fidanı sürmesi Suriye’de Ahmet Davutoğlu ile düştüğü hataya bir daha düşmek istemediğini göstermektedir. Kafkassam başkanı Dr Hasan Oktay Davutoğlu dış işleri bakanı olduğu günlerde yapmış olduğu eleştirilerden dolayı büyük mağduriyetler yaşatmış olan siyasiler ve bürokratlar şimdi ne yapıyor bunu ayrı bir konu olarak yazacağız.
Kafkassam Moskova

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir