KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Mübariz için Azerbaycan’dan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a mektup

Mübariz için Azerbaycan’dan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a mektup

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 6 dk okuma süresi
299 0

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın RECEP TAYYİP ERDOĞAN’a
Sayın cumhurbaşkanı,
İnsanlık için daha önce görülmemiş felaket olan COVID-19 salgını ile mücadelede Türk devletine, kardeş Türk halkına ve tüm Türk vatandaşlarına başarılar diliyor, tarihin tüm sınavlarından zafer ile çıkmış Türk milletinin ve kurmuş olduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin bu ağır sınavdan da şeref ve sağlıkla çıkacağına olan güvenimizi bildiriyoruz.

Sayın cumhurbaşkanı, Birinci Karabağ Savaşı Gazileri olarak size müracaatta bulunmaktayız. Sizin gazilere, şehitlere, vatan uğruna canından geçen vatandaşlara saygı ile yaklaştığınızı bilmemiz sebebiyle, tüm samimiyetimizle size müracaatta bulunmak kararı aldık. Müracaatımızın nedeni, “PALMALİ” şirketler grubunun başkanı, yurttaşımız ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Mübariz Mansimov’un bir aydan uzun bir süredir tutuklu yargılanmasıdır. Bugüne kadar, Azerbaycan’ın gerek nüfuslu şahısları, gerekse de sıradan vatandaşları tarafından Mansimov’un tutuksuz yargılanması ile ilgili Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olarak size çok sayıda müracaatlar yapılmış, Mansimov’a yönelik FETÖ iddialarının bir komple olduğunu ve Türk adaletine güvenerek tutuklu yargılamanın ev hapsine dönüştürülmesi rica edilmiştir.
Şimdiye kadar birçok Azerbaycan vatandaşının Türkiye Cumhuriyeti yasalarını ihlal etmesi sebebiyle cezalandırıldığı, tutuklandığı tarafımızca bilinmekte ve olağan olarak karşılanmaktadır. Ancak, bugüne kadar Türk kanunlarına aykırı davranışlarda bulunan, cezalandırılan bu vatandaşlarımız ile ilgili Azerbaycan tarafından tarafınıza herhangi bir müracaatta bulunulmamıştır. Mübariz Mansimov’un benliği, onun hem Türkiye, hem de Azerbaycan Cumhuriyeti’ne paha biçilemez hizmetleri, her iki ülkenin vatandaşlarına yapmış olduğu yardımlar, tarafınıza yönelik çok sayıda müracaat ve ricaya sebebiyet vermektedir.
Sayın cumhurbaşkanı,
Bir zamanlar sizin de gerçeği yansıtmayan, temelsiz ve sahte iddialarla tutuklandığınızı biliyoruz. Ancak adalet tecelli etmiş ve yıllardır Türkiye Cumhuriyeti’ni başarı ile idare etmektesiniz. Mansimov’a yönelik bu iddiaların da temelsiz olduğunun size tanıdık olması nedeni ile, Azerbaycan ve Türkiye menfaatlerini her zaman üstün tutan Mübariz Mansimov’un özgürlüğüne kavuşmasına yardım etmenizi sizden rica ediyoruz.
Sovyetler döneminde, Türkiye’ye sığınan Azerbaycan Cumhuriyetçilerinin, o dönemde Türkiye’ni yönetenlerin talimatları doğrultusunda, Sovyetler Birliği’ne iadesini kınadığınızı hatırlamaktayız. Mubariz Mansimov’un da belirttiği gibi, bugün karşılaştığı durum bir bakıma geçmişi anımsatmaktadır. Ancak, bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin dinimizden kaynaklanan hak ve adaletin temel prensipleri ile idare olunduğunu bildiğimizden ve bir cumhurbaşkanı olarak sizin de bu prensipleri her zaman üstün tuttuğunuza dair inancımızın tam olmasından dolayı, Mübariz Mansimov’un tutuksuz yargılanmasını yüce makamınızdan rica ediyoruz.
Sayın cumhurbaşkanı,
Karabağ Savaşı’nın bir çok gazisi adına size müracaatta bulunuyor ve değerli soydaşımız Mübariz Mansimov’un özrgürlüğüne kavuşmasına yardımcı olacağınıza tüm samimiyetimizle inanıyoruz.
Saygılarımızla,
1.Gabil Mammadov – Tuğgeneral
2.Arif Paşa -Albay
3.İslam Genceliyev -Albay
4.Azay Kerimov -Albay
5.Hatayi Bakışov -Albay
6.Azizağa Süleymanov- Albay
7.Balay Nesirov- -Albay
8.Üzeyir Caferov -Albay
9.Avtandil Namazov -Albay
10.İlham İsmayıl -Yarbay
11.Habil Şirinov – Yarbay
12.Gurban Gurbanov- Yarbay
13. Behram Vezirov -Yarbay
14. Allahverdi Abbasov- Yarbay
15.Terlan Eyvazov -Binbaşı
16. Şamil Emirov -Binbaşı
17.Fzuli Rzaquliyev -Binbaşı
18. Vagif Alisoy -Gazi
19.Rey Kerimoğlu -Gazi
20.Adalet Muharremov-Gazi
21.Kamil Şirinov -Gazi
22Seyfo Hasanov – Gazi
23.Rövşen Memmedov-Gazi
24.Khagani Rzaquliyev -Gazi
25.Tahir Bayramov -Gazi
26.Sattar Abdullayev –Gazi
27.Kamran Güller -Gazi
28.Ali Asadov -Gazi
29. Nuraaddin Hoca – Gazi
30. Zaur Hetemov -Gazi

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir