KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İSRAİL’İN DERDİ İRAN DEĞİLDİR

İSRAİL’İN DERDİ İRAN DEĞİLDİR

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
238 0

“Pithon Leo” yardım kuruluşun pazarlama direktörü Eli Koen The Jerusalem Post gazeteyle yapmış olduğu bir görüşme sırasında İsrail’e yönelik en büyük tehdit İran tarafından gelmediğini, ülkedeki son zamanlarda iyice sıkıntıya düşen sosyal durumu olduğunu belirti.
Eli Koen hükümeti yoksulluğa yoksulların durumunu iyileştirmeye yönelik bir şey yapmadığına söyleyerek hükümeti eleştirdi. Koen’a göre ülkenin yoksullukla mücadele etmesi için yeteri kadar bütçe vardır. Asıl önemli olan böyle bir sorunun var olduğunu devlet tarafından kabul edilmesidir.
Eli Koen’e göre yoksullukla mücadele ulusal düzeyde son derece de önemli bir görevdir. Bu sorun ulusal olarak gündemde ilk sıraya konulup tartışılmalıdır.
“PİTHON LEO” NE İŞ YAPAR?
“Pithon Leo” yardım kuruluşu yoksullukla mücadele etmek için 1998’de kurulmuştur. Gönüllülerin yardımıyla her hafta yaklaşık 900 fakir aile için yaklaşık 2.000 yemek sepeti dağıtılır, böylece, “Pithon Leo” yardım kuruluşu yılda yaklaşık 250.000 kişiye yardım eder.
Kuruluş tarafından insani yardım dışında yanı sıra eğitim programları, stratejik ve yasal çalışmalarıda yapılır.
Yardım kuruluşun Karmiel ve Rishon LeZion şehirlerinde iki şübesi bulunur. Kuruma her pazar ve pazartesi günleri yardım sevenler tarafından eşyalar gönderilir, merkeze gelen eşyaları gönüllüler yardımıyla salı ve perşembe günleri paketlenip ihtiyaç sahiplerine dağıtılır.
YEMEKLERİ FAKİRLERE SATIYORLAR
Konuşma sırasında Eli Koen “Biz yemekleri öylesine vermiyoruz, dağıtmıyoruz – biz satıyoruz. Eğer bir baba oğluna “Biz yemegi ücretsiz almayacağiz, para verip alacağiz” söylerse bu güçlü bir mesaj olacaktır.” – diye söyler.
Fakir aileler, özel yardım manyetik kartla 12 şekel karşılığında bir yemek sepeti alabilir (not: 12 şekel yaklaşık 13 TL 30 kuruştur).
Merkeze gelenler yemek dışında, giyim, elektrikli ev aletleri, oyuncak, kitap, alabilir bunun yanında tıbbi bakım ve hatta göz muayenesinide yaptırabilirler.
Ailelerin çok zor durumda olduğunu belirten Eli Koen, bazı fakir ailelerin saç kesitmek için paraları olmadığınıda vurgular.
Konuşma sırasında Eli Koen bu toplumsal sorun, insanların düşündüğünden daha büyük olduğunu, bu sorunlar insanlar tarafından tanımalı ve onlarla savaşmak gerektiğini söyler.
Jerusalem Post bu sene yardım kuruluşu 20 yaşına gireceğini, ve son zamanalarda İsrail’de yoksullukla mücadele ihtiyacı artık her zamankinden daha yüksek olduğunu belirtir.
Rufina Suliyeva kafkassam
Kaynak:www.jpost.com/Israel-News/NGO-head-Main-threat-to-Israel-is-social-situation-not-Iran-544872

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir