KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İran’da TÜRK varlığının devlet statüsüne taşıma aktiviteleri

İran’da TÜRK varlığının devlet statüsüne taşıma aktiviteleri

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
321 0

1924 TARİHİ ve birkaç sene öncesine kadar, İran’da ( metalik’ı meğerse’yi kaçar) devletine kadar, İran’da islamdan sonra hep TÜRK unsurları esasında varlığını ortaya koymuştur.
(işte o tarihten pers dili boy göstermiştir arap dili egemenliğine karşı olarak) 19 asrın sonlarında batılı güçlerin üretiği siyaset neticesinde, devlet millet anlayışına tam geçme zamanında, batılı güçlerin devreye geçmesiyle önlemeklle bulunuyor. başka bir soy arayışında bulundukları zaman perşiyen mefküresini ortaya koyuyorlar.!
İslamdan sonra 19 asrın sonlarına’dek İran’da Türklerin yaratığı dil edebiyat ve divan dili olarak farsçayı kullanmışlardır.
Ve işte bu dil esasında millet devlet kurmaya TÜRK siyasi millet devlet kurmasına karşın ileri sürmeye harekete geçmişlerdir.

Bunu hayata geçirmek için sözde demokratikleşme planı ortaya sunulmuş ve meşrutte inkilabının ateşini yakıp ve Türklerin kendi eliyle kendi TÜRK devletini modern anlamda milletlelşmesine mecal bırakmamışlar.,
Ve buna kanıt meşrutte meramnamesinde ilk olarak Farsça dilini resmi ülke dili olarak kullanmasına ısrar etmişler.
Pehlevi rejiminin yaranmasına zemin hazırlamışlar, ve bununla birlikte devlet millet mefküresini Fars dili esasında kurmuşlar.
Halbuki o devrede İran’da sivil hiçbir halk Farsçayı muhavire dili olarak bilmiyordu, ve Farsça sadece Türklerin 1000 yıldan beri yaratıkları yan üretimi olmuştur. Ve o andan itibaren devlet millet malzemesine çevrilmiştir.
İran genelinde tarihte ve bütün milli dallarda bir yanıltıcı ve düzmece yalanları meydana koymuşlardır takı 1979 İran İslam devrimine kadar bu süreç 50 seneye aşkın devam etmiştir devrimden sonra Şii mezhrpçilik ortaya çıkmış ve bir kaç yıl sonra pehlevi rejiminen kalan pan Fas kesimi hakimiyette sızmış ve burada alternatif bir siyasi güç olmadığna göre Türkler tarafından ( sol ideolojisi dışında Türkler münfa’İL durumda kalmışlardır).
Devamı var

Amir ARSLAN kafkassam tebriz

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir