KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İran yeni meclis başkanı ABD ile uzlaşmaya kapıları kapattımı?

İran yeni meclis başkanı ABD ile uzlaşmaya kapıları kapattımı?

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
300 0

İran 11. Meclis başkanı Galibaf 21 haziran Pazar günü gerçekleşen oturumda Avrupa birliği üyesi olan ve nükleer antlaşmanın Avrupa ayağını oluşturan 3 ülkeyi sert bir dil ile eleştirerek ABD’nin çıkarları doğrultusunda hareket ettiklerini açıkladı.
Son günlerde Almanya, Britanya ve Fransa İran atom faliyetleri hakkında bir karar hazırlayarak atom enerjisi kuruluna sunarak İran’dan tüm nükleer tesislerinin kayıtsız şartsız ajans denetimine açmasını istemiş ve bu karar ayın 19 unda 25 olumlu 2 olumsuz(Rusya ve Çin) ve 7 çekimser oyla kararlaştırılmıştı.
İran yeni meclis başkanı Galibaf bunun üzerine kararı hazırlayan söz konusu üç ülke hakkında “ABD isteklerini yerine getiriyorlar” dedi.
Geleneksel bir muhafızakar ve eski devrim muhafızı komutanı olan Mohammad bager Galibaf Avropa ülkelerinin en az Amerika kadar tehlikeli ve düşman olduklarını açık bir biçimde söylemektende kaçınmadı.
Galibaf bir taraftan “İslami nizamın tüm makamlarının” bu konuda aynı görüşte olduklarını söyleye öte yandan en azında meclis kapılarını ABD uzlaşmasına kapattı.
“ABD ile müzakere yasak, Avropa ile üst düzey güvensizlikle”
Büyük çoğunluğu devrim muhafızları ve muhafazakar cepheden oluşan 11. Meclis Galibafın dediğine esasen en az bu konuda hemfikirler fakat başkanın altını çizdiği husus “nizamın tüm makamları” ifadesi oldukça dikkat çekicidir. Acaba Galibafın bu konuda bu kadar açık ve sert ve neredeyse geri dönüşü olmayan bir biçimde ifadeleri dini-siyasi lider Hameneyi’nin görüşünü ne kadar yansıtmaktadır. Hameneyi üç kuvvet arasında sözde tarafsızlığını koruyarak ve fakat bu kadar önemli bir hususla ilgili dolaylı bir şekilde Galibafın ağzıylamı konuştu diye akıllrda soru işaretine neden olmuştur.
Nükleer antlaşmayı zaten İran rejimine bir zincir olarak gören muhafazakar kesim meclis çoğunluğunu elde ettikten sonra neredeyse bir ağızdan hükümete NPT’den çıkma çağrıları yapmaya başlamış ve “faal Direnme” politikasını daha da ciddiye alınması gerektiğini söylüyorlar.

Celal Ruşen kafkassam İran masası

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir