KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İran Rehberi Hamaney’in Yeni Yıl Mesajları

İran Rehberi Hamaney’in Yeni Yıl Mesajları

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
257 0


İran rehberlik makamında bulunan Ali Hamaney, yeni İran yılı münasebetiyle yayınladığı mesajı ve açıklamaları ile önemli noktalara temas etti.
• “Geçen yıllarda İran bölgede kendisine karşı uygulanan yıkıcı faaliyetleri bertaraf etti ve hatta bunları bir fırsata dönüştürdü.” Hamaney bu mesajı ile bölgede DAEŞ varlığı gerekçesiyle oluşturulan meşruiyet zemininde İran’ın bölgesel nüfuzunu artırdığına vurgu yapmaktadır.
• “İran milleti kendisine karşı kurulan komploları ve fitne girişimlerini bu yıl da boşa çıkardı.” Bu mesaj Aralık ayının son günlerinde başlayan toplumsal olaylar ve sonrasındaki gelişmelere işaret etmektedir.
• “Bu yılı İran milli ekonomisini ve İran mallarını destekleme yılı olarak adlandırıyorum. İktisadi sorunların çözülmesi toplumsal sorunların da çözümünü sağlayacaktır.” Bu mesaj ile Hamaney, İran’ın uzun süredir yaşamakta olduğu ekonomik sorunların çözümünün öncelikli çözüm odağı olması gerektiğini vurgulamaktadır. Toplumsal alanda yaşanan sorunların kökenini ekonomik sorunlar olarak tanımlamakta, mevcut İran siyasal sisteminin sınırlarının değişmesine gerek kalmadan yapısal değişiklikler ve iyileştirmelerle sorunların çözülebileceğini ifade etmektedir.

Çağatay BALCI/Kafkassam İran Masası Uzmanı

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir