KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Azerbaycan
  4. »
  5. Azerbaycan bu yıl Dünya Komabt Ciu-Jitsu şampiyonluğuna ev sahipliyi yapacak

Azerbaycan bu yıl Dünya Komabt Ciu-Jitsu şampiyonluğuna ev sahipliyi yapacak

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
306 0

Avrasiya Kombat Ciu-Jitsu Federasyonu başkanı bu yıl kardeş ülke Dünya Komabt Ciu-Jitsu şampiyonluğuna ev sahipliyi yapacağı duyurdu.
Uzun yıllar boyunca, kamu alanında başarılı projelerin başlatıcısı oldum. Faliyetimi bu doğrultuda ele alarak, Azerbaycan Alpaqut Federasyonu başkanlığına atandım. Uluslararası Alpaqut Federasyonu ile birlikte ülkemizde spora destek vermek, sağlıklı yaşam tarzlarını desteklemek ve gençleri vatanseverlik ruhuyla desteklemek için önlemler aldık. Çalışmam uluslararası spor dünyasındaki çeşitli organizasyonların ilgisini çekti. Azerbaycan Alpaqut Federasyonu’ndan ayrıldıktan sonra birçok spor organizasyonundan teklif aldım. Bunlar arasında Avrasya Kombat Ciu-Jitsu Federasyonu vardı.
“Çok düşündükten sonra, Azerbaycan’ın sporunu uluslararası arenada temsil etmeye karar verdim. Bu pozisyona seçildiğimde, ülkemizdeki spora yönelik devlet bakımı, Azerbaycan’daki yüksek spor müsabakaları ve ülkemizin dünyada bir spor devleti olarak tanınması özel bir rol oynamıştır. ”
A.Acalov, “Avrasya Kombat Ciu-Jitsu Federasyonu, Dünya Kambat Ciu-Jitsu Federasyonu ile yakın işbirliği içinde. Dünya Kambat Ciu-Jitsu Federasyonuna, Azerbaycan da dahil olmak üzere 61 ülke bulunmaktadır. Avrasya Kombat Ciu-Jitsu Federasyonu 20 ülkeyi kapsamaktadır. On ülkenin başvurusu şu anda göz önünde bulunduruluyor. Avrasya Kombat Ciu-Jitsu Federasyon Yönetim Kurulu’nda sekiz ülke temsil edilmektedir. Yönetim Kurulu’nun oy kullanmasıyla federasyona başkan olarak ben seçildim. Kurum uluslararası bir organizasyon olduğu için sporcusu yoktur.Yerel federasyonlarla işbirliği yapıyor, doğrudan yarışların organizasyonuna katılıyor ve ülkelere destek veriyoruz. Kurumun merkezi Bakü’de bulunuyor,diye “A.Acalov söyledi”.
A.Acalov, Bakü’de, Belarus, Ukrayna ve İran’dan uzmanların seminere katıldığı Avrasya Kombat Ciu-Jitsu Federasyonu tarafından bir uluslararası hakemlik semineri düzenlenildiğini söyledi. Dünya federasyonu ile yapılan görüşmelerden sonra, bu yıl Bakü’de Kombat Ciu-Jitsu dünya şampiyonluğunu gerçekleştirmeyi başardık. Ekim-Kasım aylarında planlanan mundiale 15’ten fazla ülkeden sporcuların katılması planlanıyor. Seminerin organizasyonu dünya şampiyonluğuna hazırlık niteliğindeydi. Ayrıca, bu tür sporların Brezilyalı Greysi kardeşlerinin ziyaret etmesi planlanıyor. Şu anda bu yönde görüşmeler devam etmektedir.
Avrasiya-Kombat Ciu-Jitsu Federasyonu başkanı şunları söyledi: “Jiu-Jitsu eski bir Japon dövüş sanatıdır. Bu spor türü üç yöne ayrılır. Bunlar Brezilya ciu-jitsusu, geleneksel ve kombat ciu-jitsudur. Her üç tür de kural ve felsefelerinde farklılık gösterir. Azerbaycan’da ve uluslararası alanda, güç yapıları suç ve terörle mücadelede emekdaşlarını hazırlarlar.Ülkemizde de bu tür sporların güç yapıları çalışanları arasında çeşitli yarışmalar düzenlenmektedir. Birçok kişi türkçülüyü tebliğ eden başka bir etno-kültürel sporu nasıl tebliğ ede bilir diye düşündü?.Ben büyük lider Haydar Aliyev’in hazırladığı ve şu anda Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in önderliğinde başarılı bir spor politikasının parçası olmak istedim. Temel amacım, sağlıklı yaşam tarzlarını ve vatanseverliği teşvik etmektir. Cumhuriyetimizin bölgelerinde yerel temsiller oluşturmak istiyoruz. Önceki çalışmalarımda’da olduğu gibi, şehitlerimizin anısına, milli kahramanlarımıza önde gelen günlerde anılarına yarışmalar düzenlemek bir öncelik olacaktır. ”
Arzu Bayramova kafkassam bakü

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir