Rusya ile Yapılan Gizli Anlaşma

MİT Şam’da Gözler Erdoğan’da!

Geri planda kalan cephe: İran

Yunanıstanı Türkiyəyə qarşı qoymağa çalışırlar

Türkiye S-400 sistemini neden aktifleştirmiyor?

Gündem 22 Haziran 2020
1.133

Ankara (Rûdaw) – Türkiye Rusya’dan yaklaşık bir yıl önce satın aldığı S-400 hava savunma sistemini halen aktifleştirmedi. Amerika sistemin aktifleştirilmemesi için Türkiye’ye baskı yapıyor.

Rûdaw’a konuşan Rus uzman Andrey Ontikov, Amerika’nın S-400 füze savunma sisteminin aktifleştirilmemesi için Ankara’ya baskı yaptığını söyledi.

Andrey Ontikov, “S-400 sistemi gönderilmiş artık. Parası da alınmış. Anlaşma belgeleri de imzalanmış. Eski Büyükelçimizin dediği gibi: ‘ne istiyorlarsa yapsınlar, isterlerse sistemle pazara patates taşısınlar.’ Bu konuda açık olan Amerika’nın S-400 sisteminin aktifleştirilmemesi için Ankara’ya baskı yaptığıdır” dedi.

Rus uzman Ontikov, sistemin Rusya’ya iade edilmesi ve parasının alınması gibi bir şeyin müzakere konusu olamayacağını belirtti.

Uzmanlar Türkiye’nin S-400 sistemini Rusya ile Amerika arasında diplomatik bir argüman olarak kullandığını iddia ediyor.

Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (KAFKASSAM) Başkanı Prof. Dr. Hasan Oktay, “S-400 Türkiye ile Rusya ve Türkiye ile dünyayla diplomatik argümanların önemli malzemelerinden biri” ifadelerini kullandı.

“Türkiye bunu hem Rusya’ya hem Amerika’ya karşı kullanıyor diye ifade edilebilir” diyen Hasan Oktay, “Ama Türkiye parasını vererek almış olduğu bir sistemi kurma konusunda acele etmesede diplomatik olarak eli güçlü. Belki acele etmeyerek Amerika’yı dengelemeye çalışıyor. Rusya ile de koronayı gündeme getirerek sistemin kurulmasını geciktirebilir” diye konuştu.

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Rusya’dan satın alınan ‘ilk parti’ S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi ile ilgili daha önce yaptığı açıklamada, S-400’lerin konuşlandırılmasının Covid-19 nedeniyle geciktiğini ancak planlandığı şekilde ilerleyeceğini belirtmişti.

Rusya Askeri-Teknik İşbirliği Federal Servisi Başkanı Dmitry Shugayev ise, 2 Haziran’da yaptığı açıklamada, ikinci parti teslimatı için, Covid-19 kısıtlamaları sebebiyle anlaşmada belirtilen teslimat süresi hakkında ön görüde bulanamayacaklarını ve bu konuda Türkiye’nin son kararını beklediklerini ifade etmişti.
Şevket Heriki
https://www.rudaw.net/turkish/middleeast/turkey/150620208

Yorumlar