KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Trump ve Bolton

Trump ve Bolton

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
294 0

ABD başkanı Doland Trump, güvenlik danışmanı John Bolton ile anlaşamadığını ve istifasını istediğini açıkladı. Kendisine hizmetleri için teşekkür ettiğini belirtti. Aslında Bolton’un artık gideceği uzun zamandır ABD kamu oyunda konuşulan konular arasındaydı. Zira temsil ettiği bloğun fikirlerinin artık ABD’nin uluslarararası arenada çıkarlarına ters düştüğü ve anlamsızlaşmaya başladığı analistler tarafından kapı aralarında dillendiremeye başlamıştı.

Bolton’un Recep Tayyip Erdoğan’dan randevu alamaması bu ayrışmaları bir nebze ortaya çıkardı. Zira Türkiye üzerinden İran operasyonu ve Suriye’nin kuzeyinde ABD destekli bir kürt devleti planı ve bu planı Türkiye’ye kripto İran destekçileri ile kabul ettirme planı yapıldığı, lakin bu planın Türkiye tarafındaki aktörlerin etkisizliği yüzünden harekete geçirilemediği bu sebeple planın boşa çıktığı iddiaları da bu arada dillendirilmektedir.

Sonuç olarak İran’la masaya oturulduğu ve artık İran konusunda mecburi bir yumuşamanın gerekliliği, çeşitli gruplar tarafından arka kapılar ardında yapılan planları boşa çıkardığı iddialar arasındadır. Türkiye’nin Suriye sınırındaki güvenli bölge konusundaki kırmızı çizgilerinden bir türlü vaz geçirilememişliği ve ABD-Türkiye ittifakına artık zarar verecek noktaya gelmesi, Türkiye’nin F35 kartına karşı S-400 kartını kararlılıkla oynaması ve alınan kararalar arkasında dik duruşu, ABD başkanı Trump’ın yakın zamanda gireceği seçimlerde bu politikalar yüzünden destekçi kaybetmeye başladığı ve bu desteği geri kazanmak için Türkiye’nin dostluğuna ihtiyacı olduğu gerçeğinin alınan kararda etkili olduğu iddia edilmektedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir