KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Trump Erdoğan görüşmesine papaz damgasını vurdu!

Trump Erdoğan görüşmesine papaz damgasını vurdu!

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 8 dk okuma süresi
379 0

Türkçede papaz sözcüğünün halkın bilinçaltında karşılığı pejorative (aşağılayıcı) çağrışımlarla iç içedir. Örneğin; “Papaz: Hoşgörüsüz, yaşlı kimse, Papaza borcunu ödemek: İşemek, dışkılamak. Papaza gitmek: Tuvalete gitmek. Papazcı: Üçkâğıtçı, Papaz olmak: İki kişi arasında ilişkinin bozulması, Papazı bulmak: Kötü bir sonuçla karşılaşmak, belasını bulmak. Papaz uçurmak: İçkili alem yapmak. Papazı kaçırmak: eğlencenin dozunu kaçırıp rezalet çıkarmak.” gibi. Bir de “Papaz her gün pilâv yemez” babından bir söz vardır. Bu deyimler geçmişteki Rum ve Ermeni toplumundan Türklere kültürel verasetle intikal eden sözlerdir. Yani biz Türkler masumuz! Dünkü yazımda; “Gördüğünüz gibi Hıristiyan âlemi kaynıyor. Avrupa ve Amerika’nın din baronları saltanatlarını sarsan merhamet tavsiye eden bir papadan rahatsız. Trump kendisine meydan okuyan Papa dahi olsa silip geçiyor.” ifadelerime bugün şerh düşmem gerekiyor. Neden mi? Hıristiyan âlemi kaynadığından söz ederek, Avrupa ve Amerika’lı din baronlarının saltanatlarını sarsan merhamet tavsiye eden bir papadan rahatsız olduklarına değinmiş ve demiştim ki; “Trump kendisine meydan okuyan Papa dahi olsa silip geçiyor.” Ama bir de ne görelim ne duyalım? Trump Türkiye’de tutuklu Protestan bir papaz için cumhurbaşkanı Erdoğan’dan serbest bırakılmasını talep etmiş. (bkz. http://www.kafkassam.com/trumpin-papa-operasyonunda-italyada-kilise-insan-ticareti-yapmakla-suclandi.html )

Olayın ayrıntısı şöyle; ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la yaptığı görüşmede Türkiye’de kasım ayından bu yana FETÖ’den tutuklu olan Papaz Andrew Brunson’ın serbest bırakılmasını istiyor. Konu heyetlerarası görüşmede ele alınıyor. Brunson meselesini ilk önce Trump dile getirmiş, Başkan Yardımcısı Mike Pence de iade konusunu açmış. Trump Papaz Brunson’ın serbest bırakılması konusunda 3 kez talepte bulunarak acilen ABD’ye iadesini istemiş. Görüşmeden önce Trump ile bir araya gelen avukatı Jay Sekulow da Trump’ın kendisine papazı kurtarmak için söz verdiğini açıklamıştı. Protestan cemaatine ait İzmir Diriliş Kilisesi Pastörü Andrew Craig Brunson, bir tanığın ifadesi doğrultusunda FETÖ üyeliği iddiasıyla tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. İzmir Göç İdaresi Müdürlüğü’nün 28 Eylül’deki yazısına göre, Pastör Andrew Craig Brunson ve eşi Norine Lyn Brunson’un ‘G-82 (Milli Güvenliğimiz Aleyhine Faaliyet tahdit) kodu’ kapsamına alındığı belirtilerek, ‘ülkemizden çıkışlarının yaptırılması’ istenmişti. (Bkz. https://tr.sputniknews.com/abd/201705171028489208-trump-erdogan-feto-papaz/ )

Ekim 2016’da Türkiye’de 20 yıldır yaşayan pastör ve eşi, ‘milli güvenlik’ tehdidi oluşturdukları iddiasıyla sınır dışı edilecekti. Aynı tarihlerde Gaziantep ve Kütahya’daki yabancı uyruklu iki Protestan’ın da ülkeye sokulmadığı ortaya çıkmıştı. Sonrasında sınırdışı edilmek üzere 10.12.2016’da Protestan cemaatine ait İzmir Diriliş Kilisesi Pastörü Andrew Craig Brunson’ın bir tanığın ifadesi doğrultusunda FETÖ üyeliği iddiasıyla tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. İzmir Göç İdaresi Müdürlüğü’nün 28 Eylül’deki yazısına göre, Pastör Andrew Craig Brunson ve eşi Norine Lyn Brunson’un ‘G-82 (Milli Güvenliğimiz Aleyhine Faaliyet tahdit) kodu’ kapsamına alındığı belirtilerek, ‘ülkemizden çıkışlarının yaptırılması’ istendi. Yazı üzerine İzmir Emniyeti, 20 yıldır Türkiye’de yaşayan Brunson çiftinin kaldığı Mimar Sinan mahallesindeki eve gitti. Evde kimseyi bulamayan polis, kapıya çağrı kağıdı bıraktı. 7 Ekim’de polis merkezine giden çift, sınır dışı edilmek üzere Göç İdaresi’ne teslim edildi.

Brunson çiftinin misyonerlik yaptığı, bir şemada isimlerinin yer aldığı ve yurtdışından kendilerine kaynak aktarıldığı öne sürüldü. Eşi Norine serbest bırakılırken, bir ay Göç İdaresi’ne bağlı gözetim merkezinde tutulan Brunson, çıkarıldığı mahkemede, bir gizli tanığın ifadesiyle FETÖ üyeliği iddiasıyla tutuklanmıştı. Andrew Craig Brunson, 11 Nisan 2011’de kilise avlusunda arkadaşıyla sohbet ederken, Manisalı Mehmet Ali Eren’in silahlı saldırısına maruz kalmıştı. Saldırgan olay sırasında “Vatan hainleri, Manisa’daki kiliseyi bombalayacağız. Bunun hesabını El Kaide soracak” diye bağırmıştı. (Bkz. https://tr.sputniknews.com/turkiye/201612101026240617-izmir-papaz-tutuklama-feto/ ) 20 yıldır İzmir’de ikamet eden Brunson, PKK sempatizanlarına Türkiye’nin bölünmesi yönünde vaazlar verip telkinde bulunuyordu. Türkiye’ye sığınan Suriyelilerle de bire bir ilgilenip barınma, gıda ve temel ihtiyaçlarını karşılayan Brunson, bu mültecilere de FETÖ’yü överek örgütün propagandasını yapıyordu. (Bkz. http://www.haber10.com/guncel/papaz_brunson_pkk_ve_feto_sempatizani_cikti-675393 )

Bu rahip görünümlü ajan İzmir Diriliş Kilisesi Pastörü Andrew Craig Brunson, ABD için çok önemli olmalı ki 30 Mart 2017’de Ankara’da ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile birlikte düzenledikleri basın toplantısında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na ABD’li bir gazeteci Protestan Cemaati’ne ait İzmir Diriliş Kilisesi Rahibi olan ABD vatandaşı Andrew Craig Brunson’un 9 Aralık’tan bu yana tutuklu oluşunu sormuştu. Bu soruya karşılık, Çavuşoğlu, “Brunson hakkında yaptığı işten dolayı değil kendi tercümanının şikâyetinden dolayı yasal işlem yapıldı. Bu süreçte konsolosluk aracılığıyla eşiyle özel görüşmeler dahil, istediği kitapların kendisine, İncil dahil, hep yardımcı oluyoruz, yapmaya da devam ediyoruz. Savcılık iddianameyi tamamlamak üzere bizde de bağımsız mahkemeler var. Mahkeme kararı verecek. Burada Türk yargısı ya da polisinin kendiliğinden başlattığı bir süreç değil. Kendi tercümanının şikayeti üzerine başlatılmıştır. Bu siyasi değil, ABD’ye karşı bir adım da değil,” açıklaması yapmıştı. (Bkz. http://www.amerikaninsesi.com/a/tillerson-un-ypg-konusunda-cavusoglu-na-yaniti/3789344.html ) Papaz deyip geçmeyin. Koskoca ABD başkanı aracı oluyorsa farklı bir görevi vardır. Muhtemelen Türk heyeti de papaz (pastör) Andrew Craig Brunson’a karşılık ABD’de ikamet eden ve Türkiye’de darbe kalkışmasıyla suçlanan Fetulah Gülen’i istedi.

Ömür Çelikdönmez
Twitter: @oc32oc39
omurcelikdonmez@hotmail.com

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir