KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Rus siyasi uzman Ermenilerin neden sözde soykrımı kullandıklarını açıkladı

Rus siyasi uzman Ermenilerin neden sözde soykrımı kullandıklarını açıkladı

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
214 0

Rus siyasi uzman Andrey Yepifantsev, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Birileri sözüm ona ‘soykırım’ diye suçluyor ya. Asıl soykırıma Türk halkları maruz kalmıştır.” sözlerini destekleyerek, “Türklere sadece Ermeniler değl, Rum ve Balkan hakları da yaptı.” dedi.
Erdoğan’ın konuyla ilgili yaptığı açıklamalarını yorumlayan Rus siyasi uzman tepkisini şöyle dile getirdi: “Türklerin 1914-21 yıllarında 2 milyona yakın Ermeni insanını öldürdüğü ile ilgili şişirtilmiş rakamlar var. Ki bunlar kesinlikle şimdiye kadar kanıtlanmamış rakamlar. Türkler de aynı şekilde Ermenilerin kendilerine yaptığı katliamları kanıtlayabilir.”
Yepifantsev şöyle devam etti: “Peki Türkler neden kendilerine yönelik yapılan soykırımla ilgili susuyor? Bunun 3 nedeni var: Öncelikle Türklere yönelik katliamı ilk Ermeniler değil, Balkanlar’da yapıldı. 19. Yüzyıl’ın sonları ve 20. Yüzyıl’ın başlarında Rum ve Balkan halklarının Türk yerleşimcilerine yönelik yaptıkları, daha önce Türklerin onlara yaptıklarından farklı değildi.
İkincisi Türkler “soykırım” sözüne dikkatle yaklaşıyor. Çünkü Türklerin kendisini bu konuda suçluyorlar.
Üçüncüsü ise Ermenilerden farklı olarak Türkler için soykırımın (Türklere yapılan soykırım) tanınması ve anılması ve dünyada bu konunun gündeme getirilmesi o kadar da ciddi önem taşımıyor! Bugün böyle. Fakat Ermeniler için bu konu parçalanmış bir halkın birleştiriilmesi açısından çok güçlü bir cıvata. Biz Ruslar da bu bakımdan bir cıvata arıyoruz. Ermeniler ise bu cıvatayı çoktan buldu. İşte “soykırım”. Türkiye ve Azerbaycan’a yönelik dış politika baskı aletlerinin kıt olması şartlarında Ermeniler için “soykırım” çok önemli bir alet. Ve bu alet faaliyette. “Soykırım”ın çalışmasını durdur, Ermenistan ve Ermeni diasporası arasındaki bağ zayıflar. Ermenistan’a destek azalır.”
Rus uzmana göre, bazı ülkeler Türkiye’ye baskı uygulamak için sözde soykırımı konusunu sürekli gündeme getiriyor.
Rus uzmana göre, “Ermeniler eğer sözde soykırımın tanınması konusunu BM mahkemesine taşırlarsa, bu durumda kendilerinin Müslüman halklarına yaptığı vahşetleri de ortaya çıkar.”
Fuat Safarov kafkassam moskova

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir