KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İran
  4. »
  5. İran Ahvaz olaylarını bilerek mi tırmandırıyor

İran Ahvaz olaylarını bilerek mi tırmandırıyor

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
226 0

Ahvaz’da nehir suyunun kesilmesi protesto edildi

İran’daki protesto eylemcileri tarafından yayınlanan bir videodan görüntü (Şarku’l Avsat)
Tahran-Londra/Şarku’l Avsat
Ahvaz sakinleri, İranlı yetkililerin ülkenin güneybatısında yer alan bölgede petrol zengini nehirler üzerine baraj kurulmasını protesto ederek su haklarını talep etmek için gösteri düzenliyor.

Bölge sakinleri içme suyunu temin etmede yaşadıkları sorundan şikayet ederken, özellikle balık kaybına yol açan benzeri görülmemiş bir krizde, çiftçilerin yaz sezonundan yararlanamadığını ifade ettiler. Geçtiğimiz haftalarda çiftçiler, hayvan ölümlerinin sayısının artması üzerine yetkililerden nehirleri açmayı talep etti.

Dün sosyal medyada son 50 yılın en kötü kuraklığıyla karşı karşıya olan İran’ın güneybatısındaki şiddetli su kıtlığı nedeniyle gece saatlerinde sokaklarda protestoların patlak verdiğini gösteren video görüntüleri yayınlandı.

Yerel bir internet sitesi olan Asre Jonoob tarafından yayınlanan video görüntülerinde gösteriye katılanlardan biri, “Susuzluktan ölen mandalar için resmi televizyon kanalı bizim söylediklerimizi ve fotoğrafları yayınlamalı” şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz Mayıs ayında İran Enerji Bakanı Rıza Erdakaniyan yaz aylarında yaşanabilecek su kıtlığı konusunda uyarıda bulunarak, son 50 yılın en kurak yıllarından birinin yaşanacağını söyledi. Su ve elektrik kesintileri sebebiyle geçtiğimiz hafta birçok şehirde gösteriler düzenlendi. Bazı kızgın göstericiler ise öfkelerini İran dini lideri Ali Hamaney’e dökerek, ‘Diktatöre ölüm’, ‘Hamaney’e ölüm’ sloganları attı.

Diğer yandan önceki haftalarda ülkenin güneyindeki gaz sahalarında ve enerji sektöründe çalışan işçiler daha iyi ücret ile çalışma koşulları talep eden gösteriler düzenledi.

İşçilerin ve emeklilerin protestoları aylardır devam ederken, enflasyon oranı yüzde 50’nin üzerinde olan bir ekonominin bozulması ve artan işsizlik karşısında bazı işçiler maaş alamamaktan şikayet ediyor

İran’ın güneybatısındaki Ahvaz ilindeki su kesintisine karşı başlatılan protestolar sırasında bir gösterici vurularak öldürülürken, yetkililer olaydan ‘fırsatçıları ve isyancıları’ sorumlu tuttu.

İran’ın resmi haber ajansının (IRNA) bugünkü (Cumartesi) haberine göre, protestocu, Ahvaz eyaletine bağlı Şadgan ilçesinde öldürüldü. Ahvaz Valisi Vekili Omid Sabripour, IRNA’ya yaptığı açıklamada, “Dün gece (Cuma) Şadgan sakinleri kuraklık nedeniyle yaşanan su kesintisini protesto etmek için toplandı ve fırsatçılar ve isyancılar göstericilerden birini öldürdü” dedi.

İran sınırları dışında faaliyet gösteren ve Farsça yayın yapan medya organları, güvenlik güçlerinin Perşembe günü şiddetli su kesintisini protesto eden göstericilere saldırdığını bildirdi.

Ahvaz’da su kesintisi protestolarında 1 kişi hayatını kaybetti

İran hükümeti Cuma günü ülkenin güneybatısındaki petrol zengini Ahvaz eyaletine üst düzey yetkililerden oluşan bir çalışma ekibi gönderdiğini bildirdi. Ayrıca bölge halkını kızdıran su kesintisi sorununun “derhal iyileştirilmesi” konusunda taahhütte bulundu.

Fars haber ajansı, İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri’nin Tahran’ın yaklaşık 545 km güneybatısında yer alan Ahvaz’a enerji, tarım ve bütçe bakanları temsilcilerini gönderdiğini bildirdi.

İran, son on yılda özellikle ülkenin güneyinde çok sayıda kuraklık dalgası yaşadı.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir