KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Hallyu 한류 Popüler kültürün yeni ateşi (Hallyu 한류) ile yanıp tutuşan bir gençlik…

Hallyu 한류 Popüler kültürün yeni ateşi (Hallyu 한류) ile yanıp tutuşan bir gençlik…

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
366 0

2010 yılında TRT televizyon kanallarında gösterilen Sarayın İncisi adlı dizi ile tanıdık Asya kültürünü. Daha öncesinde Japon ve Çin filmleri hayatımıza yer etmişti ama Kore’yi savaşa giden dedelerimizden dinlediğimiz kadar biliyorduk. 2012 yılında koreli bir sanatçının Türkiye’ye gelmesi ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ilede görüşmesi ile daha sık duyduk Hallyu denilen kelimeyi. Belli bir kitleye sahip olan bu gültür daha sonraları Kore severlerinde çabaları ile hayatımıza iyice girmiş oldu. Diziler, filimler, müzikler son olarak Ayla filmi… Önce Hallyu denilen dalganın ne olduğuna bakalım biraz.

Kore dalgası veya Kore ateşi olarak anılan 21. Yüzyılın sanal ortamında ortaya çıktı. Güney Kore’nin kültürünün önemli ölçüde yayılmasını ve ünlenmesini sağladı. Korece telaffuzu ile Hallyu (Hangul: 한류; Hanja: 韓流; RR: Hallyu) olarak da biliniyor. 1992 yılında Çin ile diplomatik ilişkiler kurulduktan sonra Kore’nin eğlence ürünleri ve şarkıcıları Çin’de aktifleşmeye başlamış Hallyu ismi 1999’un ortalarında Çin’de Güney Korelilerin ve Güney Kore’nin popülaritesinin hızla artmasına şaşıran Beijing gazetecileri tarafından uydurulmuştur. “Kore Dalgası” çılgınlığı Kore’nin geleneksel kültürüne, yiyeceklerine, edebiyatına ve diline kadar yayılmış, fanları da devamlı artmıştır. 2013 yılının sonları itibariyle dünyanın 78 ülkesinde kurulmuş fan grupları 987 adet olup, toplam üye sayısı yaklaşık 9 milyon kadardır.

Güney Kore diğer ülkelere kültür aktarımında en başarılı 10 ülkesi içinde yer alıyor. Kore dalgası; Autumn Fairy Tale (Sonbahar Peri Masalı), Winter Sonata (Sonsuz Aşk), Dae Jang Geum (Jewel in the Palace/Saraydaki Mücevher) ve Princess Hours (Düşlerimin Prensi) gibi Kore TV dizileri ile Güney ve Güneydoğu Asya boyunca aktarılıyor. Kore dizileri ile başlayan ve hızla artan başarısını kısa süre sonra Kore filmleri, popüler müzik, yemekler ve Kore dili takip etti. Özellikle korece konusu Ankara Üniversitesi ve özel kurslar sayesende hızla yayılıyor.

Popülarite Asya boyunca artarken Kore dalgasının yayıldığı, en çok göze çarpan yerler: Çin, Japonya ve Güneydoğu Asya ile Hindistan, Orta Doğu, Orta Asya, İran, İsrail, Türkiye ve Rusya’dır.

Kore dalgası internet aracılığıyla Asya dışında süratle yayılıyor ve hemen hemen tüm Kuzey, Orta ve özellikle Güney Amerika’da, Şili, Meksika ve Arjantinde de git gide artan bir popülarite ile A.B.D.’de yayılıyor. Ayrıca Doğu Avrupa ve başta Macaristan ve Norveç olmak üzere İskandinavya’da da ivme kazanıyor. Kuzey Afrika’da, Mısır’da oldukça büyük izleyici kitlesi tarafından olumlu yönde ilgi artıyor. Şu anda Kore dalgası İngiltere ve Avustralya’nın sahiline vurmaya başladı bile.
Günden güne büyüyen Kore dalgası sayesinde ilişkilerine ilişki katan Kore ilerleyen zamanlarda da ülkeler arasında sırasını hızla yüksetmeye devam edeceğe benziyor.
Zehra Burcu AĞDAN/Kafkassam

Kaynakça
https://namu.wiki/w/%ED%95%9C%EB%A5%98
http://www.mcst.go.kr/usr/kwave/plan/modern/introMain.jsp
http://tr.korean-culture.org/tr/144/korea/46
http://terms.naver.com/entry.nhn?docId=1221901&cid=40942&categoryId=31614
http://terms.naver.com/entry.nhn?docId=2268404&cid=42219&categoryId=42236

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir