KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Fırat’ın ötesi kırmızıçizgiydi şimdi kırmızı nokta!

Fırat’ın ötesi kırmızıçizgiydi şimdi kırmızı nokta!

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 8 dk okuma süresi
310 1

Fırat’ın ötesi kırmızıçizgiydi şimdi kırmızı nokta!ömür
Suriye ve Irak politikalarında makas değiştiren değiştirene. Yıllardır Kürtlerin silahlı mücadelesine katkı sunan Almanya geri adım atıyor. Çünkü parsa toplamakta Amerikalılar kadar becerikli olmadıklarını gördüler. Almanya’nın önde gelen barış araştırmaları enstitüleri Iraklı Kürtlere silah sevkiyatının durdurulmasını istedi. Berlin’de açıklanan 2016 ‘Barış Raporu’nda özellikle Alman hükümetinin 2014’ten beri Iraklı Kürtlere IŞİD ile savaşması için aldığı silah sevkiyatı kararının tehlikeli sonuçlar doğurabileceği uyarısı yapıldı ve bunun derhal durması istendi. Silahların el değiştirebileceği ve Irak içinde farklı iç hesaplaşmalarda kullanılabileceği uyarısında bulunuldu. Almanya; Kürtlerin bağımsızlığına sıcak bakmadığını ihsas ettiriyor. 2016 Barış Raporu’nda Alman Ordusu’nun Suriye’de IŞİD’e yönelik yurtdışı görevi de eleştirildi. Raporda Almanya’nın bu görevi öncelikle üstlenmeye gönüllü olan ülkeler arasında yer almaması gerektiği vurgulandı, Almanya’nın daha çok BM’nin ‘güçlü’ barış misyonlarına eğilmesi gerektiği hatırlatıldı.

Almanya, Türkiye ilişkilerinde de frene basmıştı. Bu bağlamda Türk Tarih Kurumu (TTK) Başkanı Prof Dr. Refik Turan’ın, Alman Meclisinin Ermeni iddialarına ilişkin kararı hakkında, “Almanya dahil 29 ülke parlamentosu ve devlet yetkilisi, adeta olmayan bir konuda tarih yazıp yasal zemine oturtmuşlardır. Bu gelişmeler tek kelimeyle garabettir” beyanı yaşanan süreci çok net ifade ediyor. Türkiye göstermelikte olsa bazı tepkilerde bulunabiliyor. Örneğin Federal Meclis’in Ermeni Soykırımı tasarısını kabulünün ardından Alman gazetecilerin uzun zaman önce İncirlik Üssü’ne gerçekleştirmeyi planladığı ziyarete Türkiye’den son anda ret geldi.
Türkiye’nin kendi sınırları dışındaki Kürt toplumları ve örgütleriyle kamuoyunda bilinenin aksine çok farklı politikalar ürettiğini bilen çok az insandan birisiyim. Barzani ailesiyle 1930’dan itibaren kurulan devlet bağının halen sürdürülebilir politikalarla desteklendiği ortada. Kuzey Irak’ta bölgesel Kürt yönetiminin kırmızıçizgi ilan edilen günleri hatırlayın. Ne oldu? Türkiye izlediği politikayla, müteahhitlik firmaları ve şirketleriyle Kuzey Irak’ta Kürt devletini kendi elleri ile inşa etti. Benzer bir süreç Suriye sınırımızda yaşanıyor. Fırat’ın ötesi Türkiye’nin kırmızıçizgisiydi. Güvenlik zirvelerinde ve MGK’da Türkiye’nin kırmızı çizgileri de netleştirilir buna göre, Türkiye’nin, PYD’nin haritada Fırat Nehri’nin batısında kalan Cerablus bölgesine yönelik askeri bir harekatta bulunmasını, kuzeyine doğru rejim güçlerinin operasyon yaparak büyük bir göç dalgasına neden olmasını “kırmızı çizgi ihlali” sayacağı, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ise bu durumda, ikinci bir direktife gerek kalmaksızın, belirlenen planları uygulayacağı açıklanırdı. Kırmızıçizgi; Gümrükteki pasaport kontrolü sırasında geçilmesi yasak olan bölgeyi belirleyen çizgi demek. Bir diğer anlamı da belli bir konuda taraflar arasında kabul edilebilir son nokta. Türkçe tabirle ‘bardağı taşıran son damla’ daha doğru bir ifade.
Ancak Fırat’ın batısında gerçekleşen ve PYD/YPG odaklı, ABD destekli Demokratik Suriye Güçleri’nin IŞİD’e yönelik operasyonları, bu kırmızıçizginin çoktan erotik kırmızı noktaya ulaştığını gösteriyor. Fırat’ın batı yakası neden kırmızıçizgi iken erotik kırmızı nokta oldu? Biliyorsunuz kırmızı nokta; televizyonda şiddet veya cinsellik içeren programların belli bir yaşın altındakilere izlettirilmemesini belirten işaret. Sinemada ya da genellikle televizyonda, on sekiz yaşından küçük olanların izlemesinde sakınca görülen filmlerin bu niteliğini belirtmek için kırmızı nokta işareti/imi kullanılıyor.
CENTCOM, ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı, Menbic’de (Fırat’ın batı yakası) Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) IŞİD’den 344 kilometrekarelik bölgeyi aldığını duyurdu. Suriye Demokratik Güçleri kritik konumda olan Menbic’in merkezine 2 km uzaklıkta. Şehrin sadece batısının IŞİD’in kontrol ettiği topraklarla bağlantısı kaldı ve kıskaç daraldı. YPG’nin Fırat’ın batısına geçmesini kırmızıçizgi ilan eden Türkiye, ‘Minbic operasyonu sonrasında tek bir YPG’li kalmayacak. ABD garanti verdi’ açıklaması yaptı. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “(Fırat’ın batısında DAEŞ’le çatışmalar) Fırat’ın doğusunda YPG’liler lojistik destek vermek istiyorsa o ayrı ama özellikle operasyonlar bittikten sonra batısında bir tane bile YPG’li istemeyiz. ABD de bu konuda garanti verdi.” dedi. Nereden nereye?
Terör eylemlerinin önceden biline bilirliği ve önlene bilirliği söz konusu olduğu halde neden adım atılmıyor merak ediyorum. Saldırıda 6’sı polis 11 kişinin hayatını kaybettiği İstanbul Vezneciler’de polis araçlarının geçişi sırasında düzenlenen bombalı saldırıdan bir hafta önce saldırıyla ilgili sosyal medyadan bilgi verilmesi dikkat çekti. Ahmet Öztürk Usta” adıyla açılmış bir hesaptan 31 Mayıs’ta yapılan paylaşımda bilgiler verildi; “İstanbul da üç ayrı yerde patlama olacak. Patlamalardan bir tanesi Anadolu yakasında diğer ikisi Avrupa yakasında olacak. Patlamalardan bir tanesini TAK diğer ikisini DAEŞ üstlenecek. 15 hazirana kadar üç patlama da birer ikişer gün arayla olacak. Daha önceki patlamaları ilgili birimlere bildirmemize rağmen engel olunmadı.” Hesabın kendisini “Usta Kod Adlı Yüzbaşı Ahmet Öztürk’ün Resmi Twitter Hesabıdır. Ne Mutlu Türküm Diyene” sözleriyle tanıtması ve bir asker fotoğrafı kullanmasına ne demeli?
Vesayetle savaşan iktidar; yeni bir vesayeti temellendiriyor. Hükümet, ‘terörle mücadele’ kapsamında asker ve mülki amirlere yeni yetkiler getiren bir tasarı hazırladı. Meclis’e sevk edilen tasarının 12. maddesine göre TSK, kolluk güçlerine destek olmak için Bakanlar Kurulu kararıyla geçici süreyle görevlendirilebilecek. Tasarıyla ayrıca Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanları hakkında soruşturma yapılması için Başbakanın, diğer personel için Milli Savunma Bakanı, Jandarma Genel Komutanı ve Sahil Güvenlik Komutanı ile bu komutanlıklardaki diğer personel için İçişleri Bakanının izni gerekecek. Gördüğünüz gibi ne kadar kırmızıçizgi varsa hepsi kırmızı noktaya dönüşmüş! Herşeye rağmen; ‘hubbü’l-vatan mine’l-îmân’
Ömür Çelikdönmez
Twitter:@oc32oc39
omurcelikdonmez@hotmail.com

İlgili Yazılar

1 Yorum

  1. Hasan çıplak - -

    Kardeşim tebrikler. Değerlendirmelerine katiliyorum. Allah razı olsun. Cumhurbaskanını şu anda Suriye, Irak ve Ortadogu politikalarinda Dogu Perincek, Deniz Baykal ve Devlet Bahçeli mentalitesi yönlendiriyor. Birkac ay ya da bir süre sonra bizi kandirdilar diye bir aciklama gorebiliriz. Bu arada bu ekip Tayyip Beyin başına bir corap örmezse. Çunki bunlar cemaat gibi olmaz. Cumhurbaşkaninın altını oyuyorlar. Patlamalardan haberleri var. Fakat tedbir almiyorlar.Çünki bir su ısıtıyorlar. Allah devletimizi korusun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir