KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Bir Joe Biden Geçti Yarama Bastı Geçti!

Bir Joe Biden Geçti Yarama Bastı Geçti!

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 7 dk okuma süresi
260 0

Bir Joe Biden Geçti Yarama Bastı Geçti!

ABD Başkan yardımcısı Joe Biden’in Türkiye ziyaretine bakılırsa iki şey söylemek mümkün. Ya “Bir hışımla geldi geçti beh beh beh beh/Kiziroğlu Mustafa Bey hey hey heey/Şu dağları deldi geçti” diyeceğiz, ya da “Buradan bir atlı geçti/(Kardaş) Yarama bastı geçti yar yar/Tabip yaramı elleme/Yaramın vakti geçti yar yar yar yar yar” Co Bidon’un- bence Yılmaz Özdil’in bidon kafalılar sözünün en yakıştığı adam- gezisinin arka planını Cumhurbaşkanı Erdoğan “Türkiye’yi, Suriye ve Irak’ta yaşanan gelişmelerden uzak tutmak, aleyhimize sonuçlar doğuracak bir takım projeleri hayata geçirme gayretleri var” şeklinde açıklıyor.
ABD’nin amacı Türkiye’yi Musul’dan ve Suriye’den uzak tutmak. Bunu Iraklı yöneticilerin ağzından yaptırdıkları bir gerçek. Irak Başbakanı Haydar El Abadi’nin durup durup, Ankara’nın Osmanlı Devleti’ni yeniden canlandırmak istediğini, Türkiye’nin IŞİD’le savaşmaya niyeti olmadığını belirterek Musul yakınlarında IŞİD ile mücadele amacıyla gönderilen birliklerini geri çekmesi çağrısını yinelemesi bu yüzden. ABD olabildiğince Türkiye’nin gücünden yararlanmak istiyor. Fakat havuç ve sopayı da göstermeyi de ihmal etmiyor. Tek hedefleri doğalgaz ve petrol yataklarını Amerikalı şirketlerin istifadesine sunmak. O nedenle Ankara-Washington hattında “Güçlendirilmiş Reel Stratejik Ortaklık Arayışları” noktasında tarafların güven inşası noktasında ortaya koydukları duruştan falan söz edilemez.

Nitekim ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, ABD’nin öncülük ettiği küresel koalisyonun Musul ve Rakka’yı IŞİD’in elinden geri alması gerektiğini söyleyip duruyor. ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın bu konudaki görüşlerini saklamadığını Türkiye’de yetkililerle görüşmesi sırasında ifade ettiğini biliyoruz. Co Bidon diyor ki; Biz Ankara ile Bağdat ile çalışmalara devam edeceğiz. İlgili taraflarla birlikte Musul’u geri almak için çalışacağız. Musul herhangi bir ülkenin emrinde olmayacak, Musul’u işgalden kurtarmamız gerekecek.” Musul’u Türkiye’ye vermeyeceklerini açık açık söylüyor. Yani Türkiye’ye  havuç falanda göstermiyorlar fakat sopayı da ellerinden eksik etmedikleri ortada. Güneydoğu’da hendek savaşlarında PKK barınaklarından çıkarılan silah ve mühimmatın ABD ordusunun envanterinde yer alması bu sopanın PKK olduğunu göstermiyor mu?

Türkiye ile ABD arasındaki Irak ve Suriye politikalarında çıkar çatışması yaşandığı ortada. Türkiye’nin terörist nitelendirmesi yaptığı PKK’nın Suriye kolu PYD/YPG’ye ABD’nin hiçte o gözle bakmadığı malûm. ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın “PKK’nın da IŞİD kadar Türkiye için tehdit olduğunun farkındayız” sözleri havada kalıyor. Davutoğlu ve Joe Biden görüşmesinin sonrasında iki liderin mesajlarında terörle mücadelede, PKK ve IŞİD öne çıktı. Ancak bu kapsamda Suriye’de IŞİD’e karşı mücadelede ABD ile işbirliği yapan PYD ve YPG hakkında bir mutabakat sağlanmadığı da ortaya çıktı. Terör örgütlerinin ortadan kaldırılması için Türkiye ile ABD’nin işbirliğinin süreceğini belirten ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’in PKK, IŞİD ve El Nusra’yı bu kapsamda sayarken PYD-YPG’yi anmadığı dikkatlerden kaçmadı. Nasıl ansın?

Co Bidon Türkiye’de temaslarda bulunurken ABD Savunma Bakanı Carter Dünya Ekonomik Forumu’nun düzenlendiği Davos’ta, ABD’nin Irak, Kürt ve Suriyeli güçlere destek olmaya devam edeceğini, bununla birlikte ihtiyaç olması halinde bölgedeki askeri varlıkları artırabilecekleri mesajını veriyordu. Ayrıca ABD Suriye’nin kuzeydoğusunda Kürtlerin yani PKK/PYD kontrolündeki Rimelan bölgesinde bir uçak pistini inşa etmeyi ara vermeden sürdürdü. Amerika’da güvenlik alanında bir düşünce kuruluşu olan Stratfor tarafından yayınlanan uydu görüntüleri, Kürt güçlerin kontrolündeki Rimelan’daki bir uçak pistinin “700” metreden “bin 300” metreye çıkarıldığını gösteriyor. Türkiye biliyor ki ABD, PYD konusunda kendisi gibi düşünmüyor.

Irak konusu ABD’nin inisiyatifiyle tatlıya bağlanmış gözüküyor. Velakin önceden tek başına Başika’da konuşlanan Türk birliklerine bu görüşmeden sonra NATO ve ABD’nin başına çektiği koalisyon güçlerinden de askerler katılacak. Buna bakıp ta Türkiye ve ABD arasında Başika konusunda koordineli hareket etmek ve yeni inisiyatifler kullanmak konusunda mutabakat sağlandığını söylemek mümkün mü? Takdir sizin. Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine ilerlemesi şu anda ABD’nin onaylamaması nedeniyle Rus uçaklarının ve uçaksavar füzelerinin direnişiyle yüzleşiyor.

Evet, Türkmen Dağı Türkmenlerin efsanevi direnişlerine rağmen düştü. Rus uçaklarının yoğun bombardımanının ardından İran ve Hizbullah milislerinin yer aldığı rejim ordusu, Türkmen direnişçilerin mevzilerini ele geçirdi.  Suriye’de Türkiye sınırına doğru ilerleyen rejim güçleri, Lazkiye’nin stratejik Rabia kasabasını da muhaliflerin elinden aldı. Rabia; Lazkiye’nin kuzey kırsalındaki muhalif savaşçılar için ikinci önemli mevzi. Rabia’nın alınmasıyla muhaliflerin ikmal yolu kesilmiş oldu. Alparslan Çelik ve grubunun bölgede olduğunu intikam alınacağını söyleyen Ruslar, pilotlarını vuran Alparslan Çelik’i arıyor.

Sonuç itibarıyla ABD Başkan Yardımcısı Biden’ın İstanbul ziyareti; Suriye konusunda Washington yönetimi ile Türkiye arasındaki derin görüş ayrılıklarını ortaya koydu. Görüş ayrılığı Bugün İsviçre’nin Cenevre kentinde başlaması planlanan Suriye görüşmeleri ertelenmesiyle resmiyet kazandı. Muhalif gruplar Esad yönetiminin Hava operasyonlarının durdurulması, devam eden kent kuşatmalarının kaldırılması, tutukluların serbest bırakılması taleplerinin yerine getirmesini istiyor. Ancak Esad rejimi bu talebe karşı çıkıyor. Bir diğer anlaşmazlık noktası PKK’nın Suriye’deki uzantısı YPG’nin görüşmelere katılmasının Türkiye tarafından veto edilmesi. Co Bidon geldi Türkmen dağı düştü, ABD ile anlaşma  var öylemi?

Ömür Çelikdönmez

 

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir