KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Türkiye
  4. »
  5. Betül Buzbay: Antalya Diplomasi Forumu

Betül Buzbay: Antalya Diplomasi Forumu

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
462 0

İlki geçen yıl düzenlenmek istenmiş ama küresel salgın nedeniyle yapılamamış olan Antalya Diplomasi Forumu” 18-20 Haziran 2021 tarihlerinde Antalya şehrimizde yapılmıştır.
Forum, bölgemizin ve tüm dünyanın geleceğiyle ilgili yeni fikirlerin, eğilimlerin oluşmasına, uluslararası gündemin ve diplomatik söylemin
şekillendirilmesine büyük katkılarda bulunmuştur.

Açılışını Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı ve ev sahipliğini Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yaptığı Antalya Diplomasi Forumu’na bir çok devletin diplomatları, devlet başkanları ve Uluslararası Örgüt temsilcileri ve akademisyenler katılmıştır. Forum’da tüm ülke çapında Uluslararası İlişkiler bölümünden 240 öğrenci de davet edilerek gençlerin “Yenilikçi Diplomasi” temalı bu organizasyonda kendilerini geliştirmeleri ve alanla ilgili motive edice bir deneyim kazanmaları sağlamak amaçlanmıştır. Davet edilen bu öğrencilerden 10-15’i doktora, 50-60’ı yüksek lisans ve geri kalanı lisans öğrencileridir. Foruma katılan bu öğrenciler için alanlarıyla alakalı inanılmaz bir deneyim olmuştur. Zira Dış İşleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu, Dış İşleri Bakan Yardımcılarımız Yavuz Selim Kıran ve Faruk Kaymakçı, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve KKTC Dış İşleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani Sadriu, gibi devlet başkanları ve dış işleri bakanları Forum’a katılım sağlayıp konuşmalarını yapmışlardır.. Forum’da konuşmalarını gerçekleştiren devlet başkanları, diplomat ve akademisyenlerin tam listesi Forum’un web sitesinde yer almaktadır.

Bu yıl ilki yapılan Antalya Diplomasi Forumu’yla, ülke liderlerinin, politikacıların, akademisyenlerin, düşünürlerin, diplomatların ve iş insanlarının her yıl biraraya gelerek, küresel ve bölgesel meseleleri vizyoner bir bakış açısıyla ele almalarını sağlayacak ve sorunlara çözüm önerileri getirecek bir diyalog platformu oluşturulması amaçlanmaktaydı; bu doğrultuda Forum hummalı bir çalışma sağlayarak bu platformu sağlamıştır.

Forum, bölgemizin ve tüm dünyanın geleceğiyle ilgili yeni fikirlerin, eğilimlerin oluşmasına, gündemin ve söylemin şekillendirilmesine katkıda bulunması amacıyla gerçekleşmiştir.
Paneller, bölgemizde ve tüm dünyada yaşanan krizlere çözümü önerileri de getiren doğtultuda gerçekleştirilmiştir..
Diplomasi, bu krizleri çözerken ve
Uluslararası İlişkiler’de iletişim için kullanılan en önemli unsur olduğu için, Forum’un alana katkısı oldukça önemlidir..

Ancak, içinde bulunduğumuz son küreselleşme evresindeki dijitalleşme, klasik diplomaside mevcut olan haberleşme ve etkileşim metodlarının köklü bir şekilde değiştirilmesine yol açmaktadır. Diplomasinin karşılaştığı bu zorluklarla başa çıkmak için hem yapısal olarak hem de uluslaraları politikanın işleyişinde değişim gerekmektedir..

Yenilikçi Diplomasi temalı Forum’a katılım sağlayan Uluslararası İlişkiler öğrencileri, aynı anda düzenlenen panellere çalışma alanlarına göre katılım sağlamışlardır. Bölgesel Örgütlerin işlevinden, Güney Kafkasya’da Barış Arayışı gibi konulara dek farklı paneller gerçekleştirilmiştir..
Antalya Diplomasi Forumu, bundan sonra da her yıl düzenlenip Forum’un geleneksel hale getirilmesi amaçlanmaktadır.
Betül Buzbay

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir