KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Amerika’da başkanlık seçimleri

Amerika’da başkanlık seçimleri

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 5 dk okuma süresi
281 0

Amerika’da başkanlık seçimleri yapıldı ve resmi olarak yapılan açıklamada Donald Trump, ABD’nin yeni başkanı oldu. Trump, ilk başlarda pek önemsenmeyen ancak söylemleri nedeniyle dikkatleri ve tepkileri üstüne çeken bir isimdi. Ancak ilerleyen süreçte Hillary Clinton ile başkanlık yarışına kalan ikinci isim oldu. Adaylık sürecinde yaptığı açıklamalar çeşitli tartışmalara neden olsa da Trump’ın genel olarak dört konudaki söylemlerini ve politikalarını incelememiz yakın dönemde yaşanaması muhtemel olaylar için bir öngörü oluşturabilir.

Küreselleşme ve Uluslararası Ekonomi

İlk olarak küreselleşme ve uluslararası ekonomi konularını incelersek Trump, yurtdışında bulunan Amerikan sermayesini tekrar ülkeye çekmek istiyor. Bu sadece hem ekonomiyi iyileştirmeyi hem de tekrar güçlü bir Amerika yaratmaya çalışıyor. Ancak şirketler bu duruma karşı. Çünkü istedikleri bir ürünü örneğin Çin’de çok düşük maaliyetlerle üretebiliyorlar. Bu noktada biraz daha sınırlamacı politika izleyecek olan Trump’ın politikaları, dünyaya “pompalanan” küreselleşmeyi ve uluslararası ekonomiyi olumsuz etkileyecektir.

Ortadoğu

Ortadoğu’ya bakacak olursak, Clinton, PKK/PYD’yi silahlandırmayı ve Esad’ı devirmeyi düşünürken Trump, ise önceliğin Esad değil IŞİD olduğunu savunuyor. Ayrıca bölge ülkeleri ile ilişki içinde olma taraftarı. Seçimi kazandıktan sonra yaptığı açıklamada bütün uluslarla iyi ilişkilere sahip olacaklarına dair sözleri bunu kanıtlıyor. Ayrıca Clinton aslında ne kadar liberal ve özgürlükçü olarak görülse de Ortadoğu’yu kana bulayan isimlerden biri. Ortadoğu’da akan kan sayesinde bölgedeki eğitilmiş beyinleri Amerika’ya çekebiliyor. Trump ise Müslümanlara karşı. Ancak sadece Amerika’ya göç eden Müslümanlara ve diğer göçmenlere karşı. Ayrıca ülkede bulunan göçmenlerin geri gönderilmesini savunuyor. Bu ise orta vadede İslam coğrafyasında bilinçsel bir evrimin önünü açabilir. Ancak Trump’ın İsrail ile Müslümanlar arasında İsrail’e meyilli olduğu söylenebilir.

Uluslararası İlişkiler

1990’da yıkılan SSCB’nin yerine geçen Rusya’nın Putin’le güçlenmesi ve Çin’in küresel siyasette önemli bir aktör olması ABD’yi tedirgin etmektedir. Özellikle Obama ve Clinton, Rusya üzerinden bir gerilim yaratma çabasında. Bu noktada AB’nin de desteğini almaya çalışıyor ve Avrupa topraklarını askeri üs olarak kullanmaktalar. Ancak Trump, dış politikada Rusya ve Çin’le anlaşılabileceğini söylüyor. Hatta Trump, Suriye konusunda Rusya ile işbirliği yapılması gerektiğini savunuyor. Bu küresel siyasetteki çatışmaları azaltacak ve bir dengenin kurulmasını sağlayacaktır. Böylelikle Amerika’nın yapay tehditlerden ve gerilimlerden çıkar edinme politikaları bir sonraki seçime kadar rafa kalkacaktır.

Türkiye

Son olarak Trump’ın seçimlesinin Türkiye’ye nasıl yansıyabileceği ihtimaline baktığımızda öncelikle mevcut durumda Türkiye ile ABD arasında gerilim olduğu bilinmektedir. Özellikle Obama, Clinton ve Erdoğan arasında varolan gerilimin temel nedenleri ise PKK/PYD’ye verilen ABD desteği, Fırat Kalkanı operasyonu, Türkiye’nin PKK/PYD’yi vurması, FETÖ lideri Fethullah Gülen’in iade edilmemesi, 15 Temmuz FETÖ’cü işgal girişiminin arkasındaki ABD desteği ve son zamanlarda alınan OHAL kararlarının olduğunu söylemek mümkün. ABD bu konularda sürekli Türkiye’yi eleştirme ve uyarma gereği duyarken Trump ise kısa süre önce yaptığı bir açıklamada “Erdoğan’a güveniyorum” demişti. Ayrıca Türkiye’de yaşanan gelişmelere ilişkin “başkalarının işine karışamayız” ifadelerini kullandı.

Trump’ın seçimi kazanması birçok noktada Türkiye ve Ortadoğu için olumlu özellikler taşıyabilir. Ancak Trump’ın dün söylediklerini bu gün tam tersini söyleme özelliği nedeniyle yarın tam tersi durumla da karşılaşabiliriz.

Amerika Araştırmaları ve Terör Uzmanı Emrah Kaya/ Kafkassam
Facebook- Twitter: @emrhky0407

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir