Bir ATSIZ yazısı

Mustafa Hajibeyli: Ukrayna Krımı və Donbası işğaldan azad etməyə hazrlaşırdı

Savaş olmasını istəməyənlər sülhü bərqərar etməlidirlər”

Մենաշնորհի դեմ բողոք՝ Բագրատաշենի մաքսակետի մուտքին

Trump-Putin Temmuz ayı görüşmesinde Afganistan’a ortak müdahalemi görüşülecek

Gündem 22 Haziran 2018
65

ABD Başkanı Trump ile Rusya Federasyonu Başkanı Putin’in Temmuz ayında görüşeceği konusunda iddia basına yansıdı. Toplantının 11 temmuzdan önce Brüksel’deki NATO zirvesinden önce yada Trump’ın İngiltere’ye 13 Temmuz’da yapacağı ziyaretten sonra olacağı iddia edildi. Beyaz saray ulusal güvenlik sözcüsü Garret MArquis’in Ulusal güvenlik danışmanı John Bolton’un gelecek hafta Rusya’ya gideceği ve olası toplantı hakkında görüşmeler yapacağını resmi twitter hesabından duyurdu. Trump geçtiğimiz haftalarda yapılan G7 zirvesinde Rusya’nın geri alınması konusundaki söylemleri Almanya ve Kanada tarafından eleştirilmiş kendisine Kırım ve Ukrayna konusunda Rusya’nın kınandığı kapanış bildirgesini imzalamamıştı.
Bir Diğer iddia ise ABD’nin güney ve Orta Asya işlerinden Sorumlu genel sekreter yardımcısı Alice Wells’in konuşmasının ABD’nin Rusya’dan Afganistan’a müdahale etmesi istediği şeklinde yorumlandı. Afganistan’daki barışın Rusya’nın da işine geleceğini bu sebeple Trump-Putin görüşmesinde bu konusunda gündeme alınabileceği iddialar arasında yer aldı.
Kafkassam
https://zen.yandex.ru/media/politobzor.net/ssha-prosiat-rossiiu-vmeshatsia-v-afganistan-5b2b6be7614a7000a9e52806?utm_campaign=auction
https://ria.ru/world/20180621/1523174930.html?referrer_block=index_archive_57


https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-06-20/trump-is-said-to-plan-meeting-with-putin-in-europe-in-july
https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-05-20/talk-to-taliban-or-fight-endless-afghan-war-russia-tells-u-s

Yorumlar