KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Rus basının “Akkuyu casusu” iddiası: Akkuyu projesinde tuhaf şeyler de oluyordu

Rus basının “Akkuyu casusu” iddiası: Akkuyu projesinde tuhaf şeyler de oluyordu

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
50 0

Rusya’nın en çok okunan gazetelerinden Komsomolskaya Pravda, casusluk suçlamasıyla gözaltına alınan Rus devlet enerji şirketi Inter RAO’nun üst düzey yöneticilerinden Karina Tsurkan’la ilgili ilginç iddialarda bulundu.
Gazete, Tsurkan’ın, Türkiye’nin ilk nükleer santralı Akkuyu’da 2017 yılına kadar yönetim kurulu üyeliği yaptığına işaret ederek, Rus istihbaratının özellikle bu konuyu mercek altına aldığına dikkat çekti.

Rus istihbarat kaynaklarına atıfta bulunan Komsomolskaya Pravda, “İstihbarat güçleri, başlıca olarak Tsurkan’ın Akkuyu’da faaliyetlerini merak ediyor. Zira Tsurkan 2017 yılına kadar Akkuyu Nükleer A.Ş’de yönetim kurulunda yer alıyordu. Türkiye’deki bu nükleer istasyon projesinde haddinden fazla tuhaf durumlar oluyordu. Bir ara projenin inşaarı fiiliyatta durdurulmuştu.” diye iddialarda bulundu.
Gazete, Moldova uyruklu kadının Rusya’nın Akkuyu gibi önemli projesinde nasıl üst düzey görevinde bulunduğunu ve oraya “nasıl işe girdiğini” de merakla sordu.

Gazeteye konuşan Rus istihbarat kaynağı, Tsurkan’ın daha üniversite yıllarında yurtdışındaki istihbarat kurumları tarafından “casus” yapılabileceğini da iddia etti.

Tsurkan, Inter RAO’nun resmi internet sitesinde yer alan biyografisine göre Moldova’da bir üniversitede eğitim aldı. 2010-2011 yıllarında şirketin Moldova, Ukrayna ve Romanya ile ilişkilerinden sorumlu olarak görev aldı. 2017 Şubat ayında Tsurkan’ın yerini Türkiye’den Hasan Cüneyt Zapsu almıştı.

foto Komsomolskaya Pravda
Fuat Safarov kafkassam moskova

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.