KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Türkiye
  4. »
  5. IŞİD Türkiye’nin lejyoneri mi?

IŞİD Türkiye’nin lejyoneri mi?

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 8 dk okuma süresi
396 0

IŞİD Türkiye’nin lejyoneri mi?
Suriye’de yaşanan trajikomik durum herhalde en iyi şekilde “ateşkese selam çatışmaya devam” repliği ile anlatılır. Sözde ateşkes anlaşması var, ABD, Rusya ve Suriye rejimi uyduklarını söylüyor, buna rağmen kanlı savaş bütün hızıyla sürüyor. Taraflar ateşkesten çokta umutlu olmadıklarını saklamadılar. Türkiye’nin Birleşmiş Milletler aracılığıyla kararlaştırılan Suriye’deki ateşkes anlaşmasını prensipte desteklediği açıklansa da Türkiye bu ateşkesin El Nusra gibi grupları kapsamadığı için başarılı olamayacağını söylemekten geri durmadı. Hatta El Nusra, ABD koalisyonu ve Rusya’nın yanı sıra Suriye Baas rejiminin hedefinde olduğundan, ateşkes sürecinde denetimi altındaki bölgelerde özellikle İdlib’te yer alan Sarmeda (Sarmada) şehrinde sivil halkın zarar görmemesi için güçlerini geri çekti ve buralara Türkiye destekli Türkmenlerden oluşan Sultan Murad Tugayları yerleşti. Hatta YPG, Rusya ve İran kaynaklı iddialara göre, Türk ordusundan bazı birimler Sultan Murad Tugayı görüntüsü altında, El Nusra’nın çekildiği mevkilere konuşlandı. Bkz Ömür Çelikdönmez/kafkassam.com/ 26 Şubat 2016/ Türk askerleri Sultan Murat Tugayı’yla Suriye’de!

Ancak iddialarda Sultan Murad Tugayı içinde sınırdan geçen Türk güçlerinin Azez’den giriş yaptıkları gündem taşınıyor. Oysa El Nusra’nın Sultan Murad Tugayına devrettiği Sarmada, İdlip kırsalında bulunuyor ve İdlip Hatay Reyhanlı karşısında. Anadolu Ajansı’nın geçtiği bir haberde, Azez üzerinden giriş yapan Sultan Murat Tugayı’na bağlı birliklerin, Halep’in Azez ilçesinin güneyindeki Ayn Dikne köyüne gerçekleştirdiği operasyonda çok sayıda PYD güçleriyle çatıştıkları, ağır kayıplar verdirdikleri, mühimmat deposu ile 2 aracı imha ettikleri belirtiliyor. Halen Dikne köyü çevresinde şiddetli çatışmalar devam ediyor bilgisini veren yerel kaynaklara göre Rus savaş uçakları Halep’in kuzeyindeki Hayyan beldesi, Anadan ilçesi ile Babis köyüne misket bombasıyla saldırdı. Rusların Babis köyünü bombalaması sonucu 5 sivil yaşamını yitirdi.

Dikkatleri çeken bir başka gelişme, ateşkesin ardından PYD kontrolündeki Tel Abyad’a IŞİD’in hücum etmesiydi. IŞİD saldırısıyla PYD’nin Tel Abyad çevresindeki tüm ikmâl ve yardım yollarının kesildiği anlaşıldı. Daha ilginç olan Sultan Murad Tugayları ve IŞİD kuvvetlerinin eş zamanlı olarak PYD’nin elinde bulundurduğu bölgelere saldırması. Eğer Rus kaynaklarına inanılacak olursa, IŞİD’in Tep Abyad saldırısı Made İn Turkey. Gerçi “Muhaliflere” yakın kaynaklar da, IŞİD’in Tel Abyad’a saldırmasının ardından Türkiye’nin de bölgedeki YPG mevzilerini bombaladığını öne sürüyor. IŞİD’in Suriye’nin Tel Abyad kentine 2 gün önce büyük bir saldırı düzenlemesiyle ilgili PYD Tel Abyad sorumlusu Ömer Eluş yaptığı açıklamada;100 IŞİD üyesinin Türkiye’den Telabyad’a geçip saldırdığını söyledi. Tel Abyad saldırısında yer alan IŞİD üyelerinden 100 kişinin Türkiye tarafından geldiğine dikkat çeken Eluş, “Edindiğimiz bilgilere göre 100 IŞİD üyesi saldırı gecesi saat 24:00 sularında Türkiye tarafından sınırdan gelmişler. Tel Abyad’ın 2 kilometre doğusunda yer alan Ella köyünden girmişler. Köy halkı bunları görmüş bize anlattılar. Hatta bir IŞİD üyesi bir köylüye Türkçe ‘Bize su verin’ demiş.”

Rusya ordusu, ABD ile vardıkları anlaşma kapsamında Suriye’de ilan ettikleri ateşkesi, insansız casus uçaklarıyla takip ettiğini açıkladı. Rusya’nın Suriye’de bulunan Lazkiye yakınlarındaki Hmeymim Hava üssündeki uzlaşma merkezinin başında bulunan Korgeneral Sergey Kuralenko, “Suriye’de barışı geri getirme çabaları 24 saat aralıksız sürüyor, takip işlemine 70 insansız hava aracı katılıyor” dedi. İşte bu merkezin verdiği bilgilere göre Rus Savunma Bakanlığı, Suriye’deki Demokratik Birlik Partisi (PYD) kontrolündeki Tel Abyad kentinin Türkiye’den atılan uzun menzilli toplarla vurulduğunu duyurdu. Reuters’ın Interfax’a dayandırdığı habere göre, Rusya’nın Suriye’de kurduğu Ateşkeş Merkezi Komutanı Korgeneral Sergey Kuralenko, aldıkları ihbara göre bazı teröristlerin Türkiye topraklarından Suriye’nin Tel Abyad şehrine saldırdığını söyledi. Kuralenko, “27 Şubat’ı 28 Şubat’a bağladığı gecede, Türkiye topraklarından ağır silahlarla Tel Abyad’a saldırı düzenlendi. Kuvvetleri dahil birkaç kanaldan teyit edilerek kanıtlandı.” dedi. Rusya’nın Suriye’deki koordinasyon merkezinin, olaya açıklık kazandırılması için Amman’daki ABD merkeziyle temasa geçtiği bildirildi.

IŞİD’in Tel Abyad saldırısıyla birlikte ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyona ait savaş uçaklarının Tel Abyad ilçesi, Suluk beldesi ve bu iki bölgenin çevresine hava saldırıları düzenledi. Hava saldırılarının ardından IŞİD’in, söz konusu bölgelerden çekildiği iddia ediliyor. Saldırının ardından PYD, Tel Abyad ve Suluk’un yanı sıra Tel Abyad’ın güneyindeki Ayn Arus ve Hammam Türkmen köylerinde kontrolü sağladığı bilgisi paylaştı. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin bildirdiğine göre, ABD önderliğindeki koalisyon IŞİD’e ait 10 hedefi vurdu. Bu arada çatışmalarda 45 IŞİD ve 20 PYD militanının öldüğü öne sürüldü. YPG, Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinin karşısındaki Tel Abyad’ı geçen yıl temmuz ayında IŞİD’in elinden almıştı. Tel Abyad’ın YPG’nin eline geçmesi, Kürt güçlerin Suriye’nin kuzeyinde kurdukları Kobani ve Cezire kantonlarını birleştirmesini sağlamıştı. Tel Abyad, kaybedilirse Kürtlerin kanton ilan ettiği iki bölge birbirinden kopacak. Sınır kapısının bulunduğu Tel Abyad, IŞİD’in Suriye’deki merkezi Rakka’ya doğrudan bağlantı sağlıyordu. Böylece IŞİD, Tel Abyad-Rakka arasında savaşçı, silah ve erzak ikmali yapıyordu.

Irak hükümeti bir süredir Musul Yakınlarındaki Başika Üssünde asker ve tank birliklerini konuşlandıran Türkiye’yi işgalci ilan etmiş ve bir an önce geri çekilmesini istemişti. Musul’u IŞİD işgalinden kurtarmak için 4500 kişilik ağır silahlarla donatılmış ordusunu bölgeye göndermişti. Bu birlikler bölgeye gönderilirken Türkiye’ye aba altında sopa göstermeyi de ihmal etmemişlerdi. Pazar sabahı başkent Bağdat’ın Ebu Garip kasabasına saldıran IŞİD ordusu, Kazım Ezab bölgesini ele geçirdi. Polis ve asker merkezlerine bombalı intihar saldırıları düzenledi. Yüzlerce kişi hayatını kaybetti. Hadi bakalım Musul’u ele geçirmek için yola çıkan milisler şimdi gitsin Bağdat’ı kurtarsın!
Ömür Çelikdönnez
Twitter:@oc32oc39
omurcelikdonmez@hotmail.com

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir